Reklama

Relikwie bł. Piera Giorgia w Polsce

Na Światowe Dni Młodzieży przybędzie do Polski w swoich relikwiach wyjątkowy pielgrzym: bł. Pier Giorgio Frassati, którego Jan Paweł II nazwał „Człowiekiem Ośmiu Błogosławieństw”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Papież Franciszek w Orędziu na tegoroczne Światowe Dni Młodzieży przywołał postać bł. Piera Giorgia Frassatiego jako przykład młodzieńca, który „zrozumiał, co znaczy mieć serce miłosierne, wrażliwe na najbardziej potrzebujących. Ofiarowywał im o wiele więcej niż dary materialne, dawał samego siebie, poświęcał czas, słowa, zdolność słuchania”.

Peregrynacja relikwii bł. Piera Giorgia

Relikwie bł. Piera Giorgia przybędą do Polski 11 lipca br. Ich peregrynacja rozpocznie się w Rybniku w diecezji katowickiej. Samochód z relikwiami przejedzie tego dnia po południu ulicami miasta – w asyście młodzieży na rolkach – do bazyliki św. Antoniego z Padwy. Tam o godz. 18 rozpoczną się Msza św. i czuwanie modlitewne, które potrwa do rana. Na trasie peregrynacji jest 10 polskich miast. Od 23 do 31 lipca relikwie Błogosławionego będą umieszczone w bazylice Trójcy Świętej Ojców Dominikanów przy ul. Stolarskiej w Krakowie, gdzie przygotowano specjalny program ich uczczenia, nawiązujący jednocześnie do przypadającego w tym roku 800-lecia Zakonu Dominikanów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pełen pasji i życia

Reklama

W biografii Piera Giorgia Frassatiego i jego rodziny są również polskie wątki. Błogosławiony urodził się w Turynie w 1901 r. w rodzinie, która wiele znaczyła w ówczesnym życiu politycznym i społecznym. Był pełnym radości i pasji życia młodym człowiekiem, a jednocześnie pragnął poświęcić się służbie innym. Podjął studia na Wydziale Górniczym Politechniki Turyńskiej, ponieważ chciał bliżej poznać warunki życia rodzin górniczych. Zachowały się jego listy z 1922 r., kiedy przyjechał do Katowic i zwiedził kopalnię „Ferdynand”. Nie zdążył zrealizować swojego programu – zmarł w 1925 r. na chorobę Heinego-Medina, którą zaraził się podczas odwiedzin chorych w szpitalu. Jego młodsza siostra Luciana wyszła za mąż za polskiego dyplomatę – Jana Gawrońskiego. W latach okupacji mocno angażowała się w pomoc Polakom, współpracowała z podziemiem, a mieszkając we Włoszech, interweniowała w sprawie uwolnienia polskich więźniów, m.in. profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej córka Wanda Gawrońska pomagała z kolei polskim opozycjonistom i wspierała demokratyczne przemiany w Polsce, za co została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Ewangelizacja i miłosierdzie

Pier Giorgio był postacią znaną na długo przed beatyfikacją, której dokonał Jan Paweł II w 1990 r. Dziś Towarzystwa Ciemnych Typów – bo tak nazywa się grupa apostolatu i modlitwy założona przez Piera Giorgia i jego przyjaciół – działają na całym świecie, także w Polsce.

Obecność relikwii Błogosławionego w Polsce jest okazją do szczególnej modlitwy za wstawiennictwem Piera Giorgia Frassatiego i przypomnienia, że w jego biografii były trudne momenty, ale też o tym, że wcześnie wybrał swoją ścieżkę życia, na której najważniejsze były ewangelizacja i miłosierdzie. W ten sposób jego postać wpisuje się w hasło tegorocznych ŚDM: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”.

2016-07-05 10:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: obchody 25-lecia Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”

2025-07-19 14:57

[ TEMATY ]

Jasna Góra

25‑lecie

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia

Karol Porwich/Niedziela

Wdzięczność za św. Jana Pawła II i za wszystkich, którzy przez 25 lat przyczynili się do rozwoju Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, za młodych, którzy są nadzieją na budowę społeczeństwa, które mówić będzie językiem autentycznej miłości i działać z troską o rozwój Ojczyzny to przesłanie jasnogórskich obchodów rocznicowych tego ważnego dzieła stypendialnego Kościoła w Polsce. Mszy św. przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi. Uczestniczyło w niej ok. 2 tys. stypendystów i osób związanych z dziełem. Wieczorem w jasnogórskiej Bazylice odbędzie się koncert Chóru i Orkiestry „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Nuncjusz apostolski w Polsce przypomniał w homilii, że kultywowanie postawy wdzięczności wobec Boga i bliźnich ma ogromne znaczenie dla naszego życia, zwłaszcza w kontekście kulturowym, takim jak nasz, w którym człowiek czuje się całkowicie autonomiczny i samowystarczalny. Postawa wdzięczności podtrzymuje w nas poczucie naszej zasadniczej zależności od Boga; pomaga nam nie marnować Jego darów; zachęca nas do odwzajemniania wielkiej miłości, wyjaśniał kaznodzieja.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do św. Szarbela

[ TEMATY ]

św. Charbel

św. Charbel Makhlouf

Szarbel Makhlouf

św. Szarbel

Mat.prasowy

Nowennę można rozpocząć w dowolnym czasie. Uroczyście jest odprawiana w klasztorze w Annai jako przygotowanie do trzeciej niedzieli lipca, głównej uroczystości poświęconej świętemu Szarbelowi, na pamiątkę jego święceń kapłańskich 23 lipca 1859 roku.

Przedstawiajmy swe intencje miłosiernemu Bogu za wstawiennictwem świętego Szarbela. Odprawiających ją zachęca się do codziennej Komunii Świętej.
CZYTAJ DALEJ

Rajgród: Jubileusz Kobiet u Matki Bożej Rajgrodzkiej

2025-07-19 19:17

[ TEMATY ]

Matka Boża

kobiety

Królowa Rodzin

Arch. parafii

Matka Boża Królowa Rodzin

Matka Boża Królowa Rodzin

Dziś, w trzecią sobotę miesiąca, już po raz 20. do Matki Bożej Królowej Rodzin w Rajgrodzie pielgrzymowały kobiety z diecezji ełckiej, diecezji łomżyńskiej oraz z archidiecezji białostockiej. Wydarzenie przeżywane było jako Jubileusz Kobiet, nawiązywało w ten sposób do trwającego obecnie w Kościele Roku Jubileuszowego. U stóp Matki Bożej Rajgrodzkiej pątniczki złożyły swoje zawierzenie, dziękczynienie i prośby. Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Dariusz Zalewski, biskup pomocniczy diecezji ełckiej. W pielgrzymce uczestniczyło ponad 1000 osób.

Kobiety swoje spotkanie u Matki Bożej rozpoczęły od wspólnej drogi krzyżowej ścieżkami Kalwarii Rajgrodzkiej. Przygotowane rozważania zachęcały uczestników do odkrywania w swojej codzienności czułej obecności Matki Bożej. Krótkie rozmyślania przy stacjach wskazywały, że mąż, dzieci, drugi człowiek, może być pomocą w zmaganiach, jak Szymon Cyrenejczyk.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję