Reklama

Niedziela Wrocławska

Zapewnić rodzinie to, co najważniejsze

Z Anną Szarycz, wiceprezydent Wrocławia, rozmawia Barbara Misiewicz

Niedziela wrocławska 25/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

wywiad

Christin Lola/fotolia.com

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Barbara Misiewicz: – Czy miasto Wrocław inwestuje w rodzinę?

Anna Szarycz: – Wrocław wspiera rodzinę, jak i organizacje, które na co dzień zajmują się rodziną. To wsparcie zarówno w przestrzeni wychowawczej, jak i kryzysowej, czyli począwszy od przedszkoli, żłobków, poprzez świetlice środowiskowe i trenerów osiedlowych, aż do trudnych sytuacjach i wsparcia poradni rodzinnych czy też ośrodków interwencji kryzysowej.

– Czy rodziny budują klimat naszego miasta?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Miasto to jedna wielka wspólnota, składająca się z mniejszych wspólnot, a jej podstawową komórką jest rodzina. Rodzina buduje je od podstaw, tworzy jego atmosferę, nadaje rytm i jest tętnem miasta. Dlatego wszystkie elementy życia społecznego i udzielane wsparcie jest nastawione na rodzinę. Chcemy nie tyle pomagać, co wspierać; nie zastępować rodzinę, choć są sporadyczne przypadki, kiedy rodzinę trzeba zastąpić w jej funkcjach. Zależy nam jednak, by rozpoznać, w czym rodzinie można pomóc, jakie są elementy, które w realny sposób mogą poprawić jakość życia rodziny w naszym mieście.

– Cztery duże pikniki i ponad 200 wydarzeń – tak w skrócie można podsumować trwający Miesiąc Rodziny we Wrocławiu. Jaka jest frekwencja i jaki odbiór tych wydarzeń?

Reklama

– Na stałe już Miesiąc Rodziny wpisał się w kalendarz życia naszego miasta. Ogromnie nas cieszy, że wzrasta liczba podmiotów, które współrealizują z nami to przedsięwzięcie: zarówno organizacje kościelne, jak i pozarządowe, również podmioty gospodarcze. Mamy za sobą Dzień Matki, gdzie na Wyspie Słodowej po Marszu Rodzin było ponad 1000 osób; piknik z okazji Dnia Dziecka – aż 3000 uczestników. Widać było radość dzieci i takie funkcjonowanie rodziny w przestrzeni miejskiej, jakie nam się zawsze marzy: rodziny przychodzą razem i spędzają czas, dokonując wyboru, w czym chcą uczestniczyć. Warsztaty odbywające się w ramach tego Miesiąca są inspirowane potrzebami zdiagnozowanymi podczas spotkań z rodzinami, którzy są odbiorcami naszych programów.

– W Miesiąc Rodziny zaangażowanych jest wiele organizacji. One także dbają o czas wolny rodzin, włączają się na co dzień w pomoc rodzinom. Jak ważne jest ich działanie?

– Jest nieodzowne, nie wyobrażam sobie, byśmy dotarli do każdego zaułka miasta bez wsparcia organizacji pozarządowych, organizacji kościelnych, tych wszystkich podmiotów, które pracują wśród dzieci i rodzin. Stąd mamy blisko 60 świetlic środowiskowych, najczęściej zainicjowanych właśnie na wniosek organizacji lokalnych. Nie zdarzyło się w historii, którą pamiętam w mieście, byśmy odmówili jakiejkolwiek organizacji, jeśli wykazała zapotrzebowanie. Właśnie te organizacje i osoby zajmujące się na co dzień pracą społeczną doskonale umieją rozpoznać i trafiają zawsze idealnie w zapotrzebowanie. Mamy także popularny program trenerów osiedlowych – 47 animatorów sportu, angażujących nawet 100 tysięcy dzieci, głównie niezrzeszonych w klubach czy świetlicach szkolnych.

– Rodzinę wspierają programy rządowe, np. 500+ czy Mieszkanie +. Czy to wciąż moda na rodzinę?

Reklama

– Jeśli mielibyśmy diagnozować potrzeby rodzin 10 lat temu, byłyby one inne niż dziś czy za 10 lat. Naszym zadaniem jako samorządu, jak i rządu, jest reagowanie na aktualne potrzeby. Myślę, że tak się właśnie dzieje – i we Wrocławiu i w naszym kraju. Oczywiście, nie można uznać tego procesu za zakończony. Czy zawsze trafimy w priorytety wszystkich rodzin? Na pewno staramy się trafić w potrzeby większości i w te problemy, które są nam zgłaszane. Jesteśmy otwarci, by współpracować z rządem, samorządem województwa i z każdą organizacją, która nam taki pomysł nam przyniesie. Np. Program 500+ to składowa pracy rządu i samorządów: to samorządy musiały wdrożyć rządowy projekt, by w bardzo krótkim zrealizować obietnice. To się udało we Wrocławiu, jak w większości gmin w Polsce. Wiązało się to z wysiłkiem i odłożeniem innych zadań.

– Jakie są priorytety miasta w polityce prorodzinnej?

– Musimy przede wszystkim zapewnić warunki bytowe w przestrzeni miasta, czyli najważniejsze: mieszkalnictwo i miejsca pracy. We Wrocławiu mamy ok. 4% bezrobocie, spadające do 3,5%, co stanowi efekt starań wielu sektorów samorządu miejskiego. Zastanawiamy się nad tanimi mieszkaniami na wynajem – i tu ukłon w stronę pomysłu rządu, rozwija się system TBS, ale też powstanie wielu nowych osiedli sprawia, że mieszkania tanieją, co też jest zamysłem polityki miasta.

Kolejnym elementem jest poziom opieki i wychowania oraz dobra jakość wszystkich poziomów edukacji – to przyciąga rodziny do Wrocławia. Mamy dodatni, choć niewielki wskaźnik demografii – może nie rośnie on tak, jak byśmy chcieli, ale też nie spada. Przyciągamy młode rodziny m.in. zagwarantowaniem miejsc w żłobkach i przedszkolach. Przypomnę, że we Wrocławiu mieliśmy w ub. r. wręcz wolne miejsca w przedszkolach publicznych, a także najwyższy w Polsce współczynnik nasycenia miasta miejscami w żłobkach, bo aż blisko 27% dzieci uczęszczających do żłobków na populację miasta, gdy w Polsce jest to przeważnie 12-16% dzieci.

– Zdarzają się sytuacje trudne kryzysowe, kiedy rodziny boją się bądź nie wiedzą, gdzie przyjść po pomoc…

– Najważniejsze, byśmy umieli dostrzec, że problem zaistniał. Jesteśmy wdzięczni tym mieszkańcom naszego miasta, którzy korzystają z telefonów zaufania czy przekazują takie informacje ośrodkom interwencyjnym, przez parafie. Rodzina, wspólnota naszego miasta to nasza wspólna sprawa, jeśli widzimy, że dzieje się coś niedobrego – zgłośmy to odpowiednim służbom, a one znajdą sposób, by w sposób dyskretny dotrzeć do potrzebującej rodziny. Same świetlice, współpraca z pedagogami szkolnymi przynoszą nam bardzo pozytywne efekty, bo to osoby najbardziej kompetentne, by rozpoznać jakiś problem. Istnieje także rzecznik ds. rodziny przy prezydencie miasta, z którym można bezpośrednio się umówić, zgłosić problem i warto skorzystać z jego wszechstronnych możliwości pomocy.

2016-06-15 11:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polityka historyczna Prezydenta RP

Niedziela Ogólnopolska 31/2020, str. 26-27

[ TEMATY ]

wywiad

rozmowa

Grzegorz Jakubowski/KPRP

Polityka historyczna to nie jest wyłącznie analiza historii – to także polityka, czyli miejsce sporu – podkreśla min. Wojciech Kolarski

Polityka historyczna to nie jest wyłącznie analiza historii – to także polityka, czyli miejsce sporu – podkreśla min. Wojciech Kolarski

O przeszłości, która buduje naszą tożsamość i wyznacza zobowiązania dla kolejnych pokoleń, z Wojciechem Kolarskim, sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta RP, rozmawia Piotr Grzybowski.

Piotr Grzybowski: Spotykamy się kilka dni po reelekcji Andrzeja Dudy. Jakie są pierwsze wrażenia Pana Ministra?
CZYTAJ DALEJ

W piątek 2 maja w niektórych diecezjach dyspensa

[ TEMATY ]

post

Bożena Sztajner/Niedziela

Niektórzy polscy biskupi udzielili na terenie podległych im diecezji dyspensy od wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych w piątek 2 maja. Zdecydował tak m.in. Prymas Polski, kard. Kazimierz Nycz czy metropolici częstochowski i gdański uwzględniając racje duszpasterskie. Żołnierzom, funkcjonariuszom i pracownikom służb mundurowych dyspensy udzielił biskup polowy.

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk udzielił wiernym archidiecezji gnieźnieńskiej oraz osobom przebywającym na jej terenie dyspensy od zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek, dnia 2 maja br. Podobnie uczynił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który „mając na względzie, że piątek 2 maja przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, co – jak stwierdził - sprzyja organizowaniu w tym czasie rodzinnych i towarzyskich spotkań oraz radosnemu przeżywaniu tych dni, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielił zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji warszawskiej, dyspensy od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych”. Osoby korzystające z dyspensy zobowiązał do modlitwy w intencjach Ojca Świętego. Racjami duszpasterskimi kierował się również metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który udzielił dyspensy „wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji częstochowskiej” w piątek 2 maja. Zobowiązał te osoby do modlitwy w intencjach Ojca Świętego, jałmużny lub uczynków chrześcijańskiego miłosierdzia. „Biorąc pod uwagę typowo wypoczynkowy i turystyczny charakter drugiego dnia miesiąca maja (długi weekend), udzielam wszystkim wiernym na terenie archidiecezji gdańskiej dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w specjalnym dekrecie również metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Dyspensy udzielił również administrator diecezji siedleckiej bp Piotr Sawczuk, który uwzględnił fakt, że „piątek 2 maja br. przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, kiedy to w sposób szczególny dziękujemy Bogu za dar wolnej Ojczyzny, co sprzyja organizowaniu spotkań patriotycznych, rodzinnych i towarzyskich” Potrawy mięsne można będzie spożywać też na terenie diecezji bielsko-żywieckiej, gdzie dyspensy udzielił bp Roman Pindel. Ponadto z dyspensy od pokutnego charakteru piątku 2 maja będą mogli skorzystać wierni ordynariatu polowego. „Święto Flagi Narodowej obchodzone w naszej Ojczyźnie w dniu 2 maja, w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, przeżywane jest w sposób uroczysty, szczególnie w Wojsku Polskim. W związku z tym, że w bieżącym roku dzień ten przypada w piątek, zgodnie z kanonem 87 Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz art. II § 1 Konstytucji Apostolskiej Spirituali Militum Curae, niniejszym udzielam dyspensy wszystkim wiernym Ordynariatu Polowego od przestrzegania pokutnego charakteru tego dnia, zwalniając z obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w wydanym dziś dekrecie bp Józef Guzdek. W Kościele katolickim w Polsce, wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów należy zachowywać we wszystkie piątki w roku Dyspensa jest zawsze jednorazowym zwolnieniem z przestrzegania konkretnego przykazania kościelnego, natomiast od przykazań Bożych nikt nie może dyspensować. Dyspensa może być udzielona tylko w pewnych okolicznościach i dla konkretnej osoby lub konkretnej grupy osób. Najczęściej dotyczy ona zwolnienia z obowiązku powstrzymania się od spożywania potraw mięsnych i od zabawy w piątki. Biskup udziela też różnego rodzaju dyspens związanych z zawieraniem małżeństw. W większości wypadków biskupi udzielili swoim diecezjanom dyspens na podstawie kanonu 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego (KPK), który głosi: „Biskup diecezjalny może dyspensować wiernych - ilekroć uzna to za pożyteczne dla ich duchowego dobra - od ustaw dyscyplinarnych, tak powszechnych, jak i partykularnych, wydanych przez najwyższą władzę kościelną dla jego terytorium lub dla jego podwładnych, jednak nie od ustaw procesowych lub karnych ani od których dyspensa jest specjalnie zarezerwowana Stolicy Apostolskiej lub innej władzy”.
CZYTAJ DALEJ

Wielkie święto parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Trzebnicy – relikwie św. Jana Pawła II

2025-04-27 22:27

ks. Tobiasz Matkowski

Relikwie św. Jana Pawła II przekazał abp Mieczysław Mokrzycki

Relikwie św. Jana Pawła II przekazał abp Mieczysław Mokrzycki

W niedzielę o poranku parafia św. Apostołów Piotra i Pawła w Trzebnicy przeżywała uroczystość wprowadzenia relikwii Świętego Jana Pawła II. Do wspólnoty parafialnej przybył abp Mieczysław Mokrzycki, były osobisty sekretarz św. Jana Pawła II i Benedykta XVI.

Arcybiskup Mokrzycki w uroczystej procesji wniósł relikwiarz do kościoła, a po odczytaniu aktu przekazania relikwii, wręczył go ks. Bogdanowi Grabowskiemu, proboszczowi parafii. Relikwie zostały umieszczone przed ołtarzem na specjalnym postumencie, a świątynia wypełniła się modlitwą i śpiewem.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję