Reklama

Głos z Torunia

Ku czci gwiazdy polskiego miłosierdzia

Na firmamencie polskich świętych i błogosławionych jedną z najjaśniej świecących w Roku Miłosierdzia jest bł. Maria Karłowska, której wspomnienie przypada 6 czerwca. W tym dniu właśnie na obrzeżach Torunia miało miejsce wmurowanie kamienia węgielnego w mury powstającej świątyni ku czci tej błogosławionej

Niedziela toruńska 25/2016, str. 6-7

[ TEMATY ]

świątynia

Władysław Kościuch

Bp Andrzej Suski i ks. kan. Andrzej Ziegert podczas wmurowania i poświęcenia kamienia węgielnego

Bp Andrzej Suski i ks. kan. Andrzej Ziegert podczas wmurowania i poświęcenia kamienia węgielnego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biskup Andrzej Suski, przypominając sylwetkę patronki parafii, zaznaczył, że Miłosierdziu Bożemu towarzyszy szczególna radość odnalezienia. Pokazują to dobrze przypowieści o miłosierdziu. Cieszyła się bowiem kobieta, która odnalazła drachmę, cieszył się pasterz, który odnalazł swoją owcę, cieszył się też ojciec, któremu odnalazł się syn. Taką radość niosła w sobie też matka Karłowska, radość z odnalezienia człowieka, zwłaszcza wtedy kiedy się zagubi. Ksiądz Biskup dodał, że tej radości trzeba i nam, współczesnym, bo świętość nie jest zarezerwowana jedynie dla najbardziej zasłużonych, ale – jak wołał Jezus w czasie Kazania na Górze – dla wszystkich, by byli doskonali jak doskonały jest Ojciec Niebieski.

Kamień z Rzymu

Uroczystość odbyła się wewnątrz powstającej świątyni, której budowę nadzoruje proboszcz ks. kan. Andrzej Ziegert. W słowach wdzięczności przypomniał on początki prac, które szczególnie wiązały się z peregrynacją obrazu Matki Bożej Częstochowskiej i rocznicą objawień w Fatimie 13 maja 2013 r. Również przedstawiciele parafian wyrazili swą wdzięczność za ten wspaniały dar, jakim jest powstający kościół i kamień węgielny pochodzący z Bazyliki Większej Najświętszego Zbawiciela i Świętych Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty na Lateranie, który Ksiądz Biskup osobiście przywiózł z  Rzymu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ceremonia wmurowania odbyła się po homilii. Po odczytaniu aktu erekcyjnego przez proboszcza nastąpiło podpisanie go przez biskupa, proboszcza, projektanta kościoła, inspektora nadzoru budowy, kierownika budowy i przełożoną generalną Zgromadzenia Sióstr Pasterek, a wcześniej również przez prezydenta miasta. Następnie dokonano wmurowania dokumentu pod kamieniem węgielnym, a obok niego umieszczono i poświęcono okolicznościową tablicę pamiątkową.

Dar modlitwy

W dalszej części Eucharystii parafianie w procesji z darami przynieśli m.in. księgę intencji zanoszonych do Jezusa Dobrego Pasterza przez wstawiennictwo bł. Marii Karłowskiej. Konkretne osoby zobowiązały się w niej do codziennej modlitwy w intencjach, które zostały im powierzone. Po Komunii św. ks. kan. Andrzej Ziegert wyraził swą wdzięczność biskupowi za przewodniczenie uroczystości wmurowania kamienia węgielnego, jak również za odznaczenie go tytułem kanonika. Ksiądz Proboszcz podziękował też wszystkim zaangażowanym w przygotowania tego ważnego wydarzenia za pomoc i wsparcie nie tylko w ostatnich dniach, lecz także przez cały okres budowy. Następnie cała wspólnota, jak w każdy poniedziałek, odmówiła Litanię do bł. Marii Karłowskiej przed wystawionym Najświętszym Sakramentem. W Liturgii wzięli udział: kapłani, siostry zakonne, pracownicy budowy, samorządowcy z wiceprezydentem Torunia i członkami Rady Miasta oraz wierni świeccy. Oprawę muzyczną zapewnił chór z sanktuarium Miłosierdzia Bożego pod batutą prof. dr. hab. Czesława Grajewskiego.

2016-06-15 11:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bielsko-Biała: najstarsza bielska świątynia znowu w średniowiecznym blasku

[ TEMATY ]

świątynia

Bielsko‑Biała

prace konserwatorskie

polichromia

Silar / Wikipedia

Tryptyk ołtarzowy w kościele św. Stanisława

Tryptyk ołtarzowy w kościele św. Stanisława

Zakończyły się prace konserwatorskie przy najstarszej na terenie Bielska-Białej, XIV-wiecznej świątyni pw. św. Stanisława BM. Dzięki przedsięwzięciu kościół uchroniono przed postępującym niszczeniem, ale i przywrócono do jego pierwotnego, średniowiecznego kształtu estetycznego. Podczas prac specjaliści odkryli fragmenty barwnej polichromii na wschodniej ścianie prezbiterium.

Radości nie ukrywa proboszcz parafii ks. Zygmunt Siemianowski. „To ważny dzień dla naszej wspólnoty. Świątynia była pęknięta w dwóch miejscach - od fundamentu po strop. Zahamowano dalszy proces niszczenia, przywrócono wygląd oryginalny” – dodał.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do św. Teresy od Jezusa

[ TEMATY ]

nowenna

Święta Teresa od Jezusa

François Gerard PD

Święta Teresa od Jezusa, dziewica i doktor Kościoła

Święta Teresa od Jezusa, dziewica i doktor Kościoła

Rozpoczynamy nowennę przed uroczystością św. Teresy od Jezusa. Poniżej przedstawiamy tekst na każdy dzień nowenny, zaczerpnięty z modlitewnika „Nowenna do św. Teresy od Jezusa – o łaskę o mądrej miłości” opracowanego przez o. Krzysztofa Piskorza OCD. Do odmawiania między 6 a 14 października lub w dowolnym terminie.

Miłosierdzie i nędza. To zestawienie słów skupia w sobie całą doktrynę św. Teresy, która widziała się zanurzoną w rzeczywistość wskazywaną przez te dwa słowa. Jej życie krążyło pomiędzy tymi dwoma biegunami i Teresa jest przekonana, że dzieje się tak w życiu wszystkich ludzi. Dlatego przez wstawiennictwo tej, która była i jest wielką nauczycielką modlitwy i życia duchowego, chcemy z ufnością prosić Boga o łaski potrzebne do życia prawdziwie chrześcijańskiego, opartego na zaufaniu Temu, który swoim miłosierdziem czyni nas świętymi.
CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: W łączności z Watykanem - Jubileusz Życia Konsekrowanego u stóp Królowej Polski

Na Jasnej Górze w łączności z Watykanem trwają obchody Jubileuszu Życia Konsekrowanego. Do Królowej Polski przyjechało ok. 800 sióstr zakonnych z całej Polski. Jest to dla nich czas wdzięczności za powołanie, ale także próśb o wierność, radykalność powołaniu i modlitwy za wszystkie osoby, które rozeznają życiową drogę. W programie dwudniowego spotkania znalazła się modlitwa i sesja zatytułowana: „Prorocy nadziei we współczesnym świecie”.

S. Brygida Olędzka, loretanka, z Komisji Formacji Permanentnej przy Konsulcie Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce zwróciła uwagę, że czas na Jasnej Górze jest szczególnym czasem łaski i łączności z Rzymem. - Pragnęłyśmy zaprosić wszystkie siostry, które nie mogły pojechać na Jubileusz Życia Konsekrowanego do Rzymu, żeby przyjechały do Królowej Polski, abyśmy wspólnie mogły wysłuchać treści, które niesie Rok Jubileuszowy i byśmy razem zjednoczyły się na modlitwie - podkreśliła. Dodała, że dziś także proszą, aby osoby konsekrowane we współczesnym świecie potrafiły być „Znakiem Nadziei” także dla rozeznających życiową drogę.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję