Reklama

Niedziela Częstochowska

W drodze do małżeństwa

Niedziela częstochowska 23/2016, str. 6

[ TEMATY ]

prekany

Ks. Andrzej Przybylski

Pary przygotowujące się do zawarcia związku małżeńskiego

Pary przygotowujące się do zawarcia związku małżeńskiego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przed zawarciem sakramentu małżeństwa każda para narzeczonych bierze udział w bezpośrednim przygotowaniu do tego wydarzenia. W większości dekanatów naszej archidiecezji funkcjonują dekanalne ośrodki zajmujące się tym przygotowaniem, a w Częstochowie działa Archidiecezjalne Duszpasterstwo Rodzin „Nazaret”, które prowadzi kursy przedmałżeńskie dla mieszkańców Częstochowy i okolic. Na terenie Zawiercia tego typu przygotowania odbywają się przy bazylice zawierciańskiej pw. świętych Apostołów Piotra i Pawła.

W niedzielę 22 maja br. w tym ośrodku zakończyła się majowa edycja tzw. PRE-KAN. W edycji wzięło udział 25 par, głównie z dekanatów zawierciańskich, ale także z diecezji kieleckiej i sosnowieckiej. Młodzi uczestniczyli w pięciu blokach tematycznych: o dojrzałej miłości chrześcijańskiej, o sakramentalności małżeństwa, o prokreacji i odpowiedzialnym rodzicielstwie, o duchowości rodzinnej i o przygotowaniu do liturgii sakramentu małżeństwa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Proboszczowi ks. Andrzejowi Przybylskiemu w prowadzeniu zajęć podczas tej edycji towarzyszyła grupa ludzi świeckich. Zajęcia z zakresu odpowiedzialnego rodzicielstwa poprowadziła Małgorzata Wilk. Na wcześniejszych kursach tę tematykę wykładała Anna Panasewicz, położna i doradca życia rodzinnego.

Ośrodek zawierciański ściśle współpracuje ze Wspólnotą Rodzin „Emaus” z Częstochowy, skąd na każde spotkanie przyjeżdżają rodziny ze swoim świadectwem. W maju świadectwem życia i duchowości rodzinnej podzieliły się z narzeczonymi rodziny: Marcina i Ani Sienkowskich z czwórką dzieci oraz Łukasza i Weroniki Kapusta z trójką dzieci. Podczas sobotniego nabożeństwa każda z par zaprosiła Pana Jezusa do swojego narzeczeństwa, na swój ślub i do całego swojego życia rodzinnego. Na koniec kursu uczestnicy nawiedzili bazylikę zawierciańską, przechodząc przez Bramę Miłosierdzia. Od początku roku w kursach wzięło udział już ponad 100 par narzeczeńskich.

2016-06-01 14:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oświadczenie rzecznika prasowego archidiecezji krakowskiej

2026-05-17 15:49

[ TEMATY ]

rzecznik

Archiecezja Krakowska

Nieprawdą jest podana w tytule i leadzie artykułu red. Szymona Piegzy informacja, że „kardynał Ryś obiecał powołanie komisji, ale się z tego wycofuje”. Metropolita krakowski jest przekonany o potrzebie powołania diecezjalnej komisji historycznej, która wyjaśni także sprawę zmarłego biskupa Jana Szkodonia. Kardynał czeka jednak na ukonstytuowanie się komisji ogólnopolskiej, żeby ustalić możliwości współpracy oraz zakres działania komisji diecezjalnej.
CZYTAJ DALEJ

Gdańsk: Inauguracja procesu beatyfikacyjnego ks. Jana Pawła Aeltermanna

2026-05-18 14:15

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Gdańsk

ipn.gov.pl/commons.wikimedia.org

Ks. Jan Paweł Aeltermann

Ks. Jan Paweł Aeltermann

W czwartek w archidiecezji gdańskiej oficjalnie rozpocznie się proces beatyfikacyjny ks. Jana Pawła Aeltermanna, męczennika z czasów II wojny światowej. Uroczystościom przewodniczyć będzie metropolita gdański abp Tadeusz Wojda.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 18.00 Mszą Świętą w Archikatedrze Oliwskiej. Po liturgii w refektarzu pocysterskim odbędzie się pierwsza, uroczysta sesja trybunału, stanowiąca akt kanonicznego rozpoczęcia procesu na szczeblu diecezjalnym. Kuria metropolitalna zaprosiła do udziału w uroczystości duchowieństwo, osoby konsekrowane oraz wszystkich wiernych.
CZYTAJ DALEJ

Chopin u Jezuitów

2026-05-19 09:01

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

Pod patronatem honorowym kardynała Konrada Krajewskiego metropolity łódzkiego w Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus, odbył się koncert „Chopin – dialog pokoleń”.

Pod patronatem honorowym kardynała Konrada Krajewskiego metropolity łódzkiego w Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus, odbył się koncert „Chopin – dialog pokoleń”.

Pod patronatem honorowym kardynała Konrada Krajewskiego metropolity łódzkiego w Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus, odbył się koncert „Chopin – dialog pokoleń”. Forma koncertu w twórczości Fryderyka Chopina jest zjawiskiem dość osobliwym, gdyż Chopin napisał setki utworów fortepianowych: etiudy, mazurki, nokturny czy preludia. Jedyne dwa koncerty w jego twórczości powstały jeszcze przed wyjazdem z Polski. Później kompozytor do tej formy już nie powrócił. II koncert fortepianowy f-moll Op. 21 cz. I Maestoso zabrzmiał w wykonaniu Antoniny Wenerskiej (fortepian) i Orkiestry Kameralnej Arte Positiva pod dyrekcją Jana Niedźwiedzkiego.

Jak powiedział prowadzący spotkanie Paweł Zapart, Antonina Wenerska jest tegoroczną dyplomantką z klasy fortepianu dr. hab. Michała Drewnowskiego w Zespole Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki. Wielokrotnie koncertowała na estradach krajowych i zagranicznych podczas licznych konkursów i festiwali. Zdobyła m.in. pierwsze nagrody na I Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym „Muzyczne obrazy”, II Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Tarnowie oraz na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Chopin Plus.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję