Chcemy, byście byli wiosną i nadzieją dla Kościoła w Polsce. Pragniemy razem z wami tworzyć wielką chrześcijańską rodzinę, w której są kapłani, młodzi i dorośli – powiedziała Urszula Furtak, prezes Akcji Katolickiej, na spotkaniu z Krajową Radą Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, która 14 maja br. obradowała w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.
Dla przedstawicieli obu stron spotkanie miało charakter historyczny, m.in. dlatego, że obie organizacje od niedawna mają nowe władze. Urszula Furtak została powołana na prezesa Krajowego Instytutu AK w kwietniu 2016 r., 2 miesiące wcześniej przewodniczącą KSM została Ilona Trojnar.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Z inicjatywą wspólnego spotkania liderów AK i KSM wyszedł ks. Zbigniew Kucharski – generalny asystent KSM. – Postanowiliśmy wspólnie z prezes AK stworzyć nową przestrzeń do wzajemnego poznania się oraz integracji. Na tej bazie pragniemy w niedługim czasie rozpocząć nowe kierunki konkretnej współpracy między tymi dwoma stowarzyszeniami – powiedział „Niedzieli” ks. Kucharski.
Obie organizacje współpracują ze sobą w wielu parafiach i diecezjach. W Krakowie np. członkowie AK są prelegentami w debatach organizowanych przez KSM, z kolei w diecezji siedleckiej to byli członkowie KSM tworzą nowe parafialne oddziały AK.
Reklama
– Chcemy pogłębiać i umacniać współpracę w miejscach, gdzie ona już jest. Ale przede wszystkim uruchomić ją w tych parafiach, w których nie było z tym najlepiej – powiedziała „Niedzieli” prezes Urszula Furtak. A Ilona Trojnar dodała: – Wszystko po to, aby budować jedność w Kościele.
Stowarzyszenia zamierzają współpracować ze sobą nie tylko na poziomie parafii, ale również przy organizacji wydarzeń o charakterze diecezjalnym i ogólnopolskim. Na tym pierwszym polu ważnym czasem dla wspólnych działań będą Światowe Dni Młodzieży.
AK i KSM zamierzają włączać się w organizację licznych wydarzeń, które planowane są w trakcie tzw. Dni w Diecezjach. Członkowie AK pomogą m.in. w organizowaniu parafialnych centrów ŚDM, przygotują noclegi dla młodzieży z zagranicy, a także zadbają o autokary, które dowiozą uczestników ŚDM na miejsca uroczystości diecezjalnych.
Pierwszą wspólną inicjatywą o wymiarze krajowym będzie z kolei konferencja na temat ochrony życia, która odbędzie się 28 maja w Domu Pielgrzyma „Amicus” przy sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie. Konferencję, w której będzie uczestniczył m.in. Antoni Zięba, organizuje AK. Przedstawiciele KSM wezmą udział w warszawskim spotkaniu, a następnie włączą się w akcję zbierania podpisów pod projektem całkowitej ochrony życia poczętego.