Reklama

Aspekty

Okno dla nadziei

14 maja w zielonogórskiej konkatedrze bp Tadeusz Lityński udzielił święceń diakonatu dziewięciu alumnom

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Co się czuje na 10 minut przed taką uroczystością? – Na pewno wielką radość i wielkie emocje. Czuje się obecność Pana Boga. I też przy okazji wielki stres – mówi dk. Kamil Obała. – Dzisiaj rano skończyliśmy tygodniowe rekolekcje u sióstr w Bledzewie, w całkowitej ciszy. Rekolekcje prowadził nasz ojciec duchowny ks. Tadeusz Kuźmicki. To był czas ze Słowem Bożym, przed Najświętszym Sakramentem, w uwielbieniu Pana Boga i w dziękczynieniu za ten wielki dar, jakim jest diakonat.
W kościele oprócz kapłanów i alumnów zgromadzili się też krewni i przyjaciele nowych diakonów. – W istocie, uroczystość ta ma doniosłe znaczenie dla naszej parafii i całego miasta. Jest ona przekonującym znakiem dla nas, że Jezus nieprzerwanie powołuje nowych robotników na swoje żniwo. Uroczystość ta staje się równocześnie sposobnością, aby o nowe powołania się modlić – powiedział gospodarz parafii konkatedralnej ks. prał. Włodzimierz Lange.
Nowi diakoni będą wypełniać swoją posługę w liturgii, głoszeniu słowa Bożego i dziełach miłości – w jedności z biskupem i jego prezbiterium. – Kard. Ryłko, który odpowiada za Światowe Dni Młodzieży, powiedział, że młodzież jest oknem, przez które nadzieja przechodzi na świat. Ja chcę dodać, że nasza młodzież diakońska jest takim oknem, przez które nadzieja przechodzi do Kościoła zielonogórsko-gorzowskiego. Patrząc na obecnych tu kapłanów i wiernych, widać, że otaczają was, drodzy kandydaci, wielka miłość i życzliwość. Ale jednocześnie myślę, że towarzyszy wam wielkie poczucie odpowiedzialności za misję, za zadanie, którym Pan was obdarza. On chce was posyłać – mówił bp Lityński.
Nowi diakoni to: Adam Czeponis z parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp., Barnaba Dębicki z parafii pw. św. Jadwigi Królowej we Wschowie, Kamil Obała z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Drezdenku, Andrzej Pytlik z parafii pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Zielonej Górze, Adam Skubis z parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Głogowie, Michał Szot z parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wlkp., Jakub Świątek z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krzepowie, Damian Wierzbicki z parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Trzebielu i Mariusz Wysakowski z parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gorzowie Wlkp.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2016-05-19 13:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kochać Jezusa do szaleństwa

Są dni, kiedy Niebo otwiera się i Bóg obficie błogosławi swojemu ludowi. Są wydarzenia, które mocno wpisują się w życie Kościoła, a w sercach wiernych zostaje ślad trwalszy niż wspomnienia.
CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Apel o modlitwę za chorego kapłana

2026-07-16 22:02

[ TEMATY ]

modlitwa za kapłanów

ks. Ryszard Szkoła

choroba kapłana

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Ks. prał. Ryszard Szkoła, kapłan diecezji świdnickiej

Ks. prał. Ryszard Szkoła, kapłan diecezji świdnickiej

Świdnicka Kuria Biskupia zwróciła się do wiernych z apelem o modlitwę w intencji ks. prał. Ryszarda Szkoły, wieloletniego proboszcza parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Wałbrzychu. Kapłan od kilku dni przebywa w szpitalu, a jego stan określany jest jako poważny.

Świdnicka Kuria Biskupia poinformowała, że ks. prał. Ryszard Szkoła od kilku dni przebywa w Szpitalu w Bogatyni. Jak przekazano w oficjalnym komunikacie, stan duchownego jest poważny.
CZYTAJ DALEJ

Lampedusa nie może zostać zapomniana. Apel po wizycie Leona XIV

2026-07-17 18:30

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Lampedusa

@Vatican Media

Papież Leon XIV

Papież Leon XIV

Prawie dwa tygodnie po wizycie Leona XIV organizacje pomagające migrantom alarmują, że nabrzeże na Lampedusie, nazwane imieniem papieża Franciszka, wciąż nie zapewnia godnych warunków przyjęcia. Podkreślają, że troska o osoby przybywające na wyspę nie może kończyć się wraz z ustaniem zainteresowania mediów.

Choć od wizyty Papieża na Lampedusie minęło już kilkanaści dni, dla setek migrantów wyspa nadal pozostaje pierwszym miejscem spotkania z Europą. Organizacje niosące pomoc apelują, by nie odwracać wzroku od ich sytuacji i zapewnić przybywającym warunki odpowiadające ludzkiej godności.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję