Biskup Kazimierz Górny 23 lutego 2016 r., podczas Walnego Zebrania Polskiego Towarzystwa Teologicznego, jakie odbyło się w Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie, otrzymał medal „Bene Merenti” – Zasłużony dla Polskiego Towarzystwa Teologicznego. Zarząd Towarzystwa uzasadnił przyznanie medalu jako wyraz szczególnego uznania i wdzięczności za twórczy wkład w kształtowanie polskiej teologii oraz rozwój Polskiego Towarzystwa Teologicznego.
W uroczystości wzięli udział znamienici goście: kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, bp Jan Wątroba, biskup rzeszowski oraz biskupi pomocniczy z Krakowa: bp Jan Szkodoń, bp Jan Zając, bp Grzegorz Ryś. W uroczystości wzięła też udział delegacja diecezji rzeszowskiej, a także Kazimierz Szczepaniec, wójt Gminy Lubień i bliscy z rodziny laureata. Uroczystość ubogacił śpiewem chór szkolny z gimnazjum w rodzinnym Lubniu wraz z Elżbietą Wojtan, dyrektorem szkoły.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Uroczystości przewodniczył bp Jan Szkodoń. Laudację na cześć laureata wygłosił ks. dr hab. Jerzy Buczek, kanclerz Kurii w Rzeszowie, prezentując życie i działalność Księdza Biskupa, szczególnie pokazując ogrom działań na polu teologii, podjętych i zrealizowanych w diecezji rzeszowskiej od początku jej powstania, a to m.in. powołania Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie, Instytutu Teologiczno-Pastoralnego im. Św. Józefa Sebastiana Pelczara, troska o działalność naukową w diecezji, szczególnie na polu teologii, troska o kształcenie specjalistyczne teologów oraz działalność duszpasterską, szczególnie na polu duszpasterstwa rodzin.
Wręczenia medalu w imieniu Towarzystwa dokonał kard. Stanisław Dziwisz. W przemówieniu wspomniał zaangażowanie bp. Kazimierza Górnego w czasie jego posługi w archidiecezji krakowskiej oraz jego owocną współpracę z św. Janem Pawłem II, wówczas metropolitą krakowskim. Zwrócił także uwagę na ogrom pracy wykonanej przez laureata, związanej z organizowaniem nowej diecezji. Wskazał na jego nowoczesne spojrzenie na działalność duszpasterską Kościoła dla dobra wiernych.
Bp Kazimierz Górny dziękując Polskiemu Towarzystwu Teologicznemu za wyróżnienie, zwrócił się z serdecznym podziękowaniem dla wszystkich, którzy kształtowali jego osobę oraz do tych, którzy z nim przez wiele lat gorliwie współpracowali, co mogło zaowocować wieloma dziełami.
Druga część uroczystości to wykład biskupa rzeszowskiego Jana Wątroby, zatytułowany „Małżeństwo i rodzina w posynodalnej refleksji”. Bp. Wątrobie Konferencja Episkopatu Polski powierzyła kierowanie Komisją Duszpasterstwa Rodzin KEP, którą wcześniej prowadził bp Kazimierz Górny. W ciekawym wykładzie prelegent przedstawił krótki zarys pracy ostatniego Synodu o Rodzinie, którego był uczestnikiem. Zwrócił uwagę na najważniejsze kwestie podejmowane w czasie synodu. Wskazał też dwa główne obszary pracy posynodalnej: przygotowanie kandydatów do małżeństwa i właściwa troska o małżeństwa, a także o osoby żyjące w ponownych związkach. Mocno podkreślił, że zasadniczym tematem synodu i przedmiotem pracy Kościoła jest troska o małżeństwa i rodziny starające się, mimo trudności, wiernie wypełniać przysięgę małżeńską i wiernie iść za Chrystusem w codziennym życiu.