„Hospicjum sztuką życia – sztuką jest pomagać”. Tak brzmiał temat XX Jubileuszowej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej Opieki Paliatywnej i Zespołów Hospicyjnych, która odbyła się w Częstochowie w dniach 21-23 stycznia 2016 r. Obrady odbywały się w Centrum Kongresowym Akademii Polonijnej, uczestnicy brali również udział w codziennych Mszach św. na Jasnej Górze
Uczestników przywitał w murach Akademii jej prorektor o. prof. nzw. dr hab. Wojciech Podlecki, który przypomniał słowa papieża Franciszka skierowane do włoskich lekarzy, o tym, że spodziewa się w medycynie działań ukierunkowanych na dobro, bowiem skutkiem liberalizmu i sekularyzacji społeczeństw jest brak troski, empatii i wrażliwości na drugiego człowieka. Przedstawiciele zawodów medycznych muszą kierować się przede wszystkim wrażliwością na pacjenta i jego potrzeby. W nieustannej sztafecie pokoleń doświadczenia osób dotkniętych chorobami i cierpieniem dzisiaj, staną się kiedyś naszymi doświadczeniami.
Porcelanowy jubileusz
Reklama
Wspominając dotychczasowe konferencje, dr n. med. Jadwiga Pyszkowska – konsultant wojewódzki medycyny paliatywnej w woj. śląskim podkreśliła, że każda z nich była ważnym wydarzeniem, pozwalającym wzbogacać i aktualizować fachową wiedzę, dzielić się doświadczeniem i formować duchowo pracowników i wolontariuszy opieki paliatywnej, co owocowało podnoszeniem poziomu opieki nad chorymi. Zauważyła, że jubileusze dwudziestolecia nazywa się porcelanowymi – to określenie jest trafne w odniesieniu do pracowników hospicjów, którzy tak jak porcelana są piękni, wypaleni w wysokich temperaturach doświadczeń i bardzo użyteczni. Dr Jadwiga Pyszkowska pogratulowała wspólnocie Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej konsekwentnej realizacji misji pomocy i towarzyszenia chorym, ale także misji kształcenia i promowania poprzez konferencje wielu dziedzin nauki: medycyny paliatywnej, pielęgniarstwa opieki paliatywnej, psychoonkologii, psychologii, fizjoterapii, dietetyki, etyki, pedagogiki i innych.
Anna Kaptacz – prezes Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej i prezes Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej podziękowała pracownikom, wolontariuszom, wszystkim, „którzy są z nami przez cały rok, są silnym ramieniem, które nas wspiera i pomaga”. – Przyjeżdżamy tu po to, aby czerpać siły z bardzo ważnego miejsca. Ja, kiedy jest mi trudno, idę do Matki Bożej na Jasną Górę, wiem, że także pracownicy hospicjów z różnych stron Polski przybywają do Niej, aby się umacniać i móc realizować to miłosierne serce, które zanosimy do naszych chorych – podkreśliła Anna Kaptacz.
Komunikacja i miłosierdzie
Reklama
23 stycznia Mszę św. dla uczestników konferencji odprawił w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze abp Wacław Depo – metropolita częstochowski. Była to również Msza św. dla dziennikarzy z okazji ich patronalnego święta. Jako przesłanie dla obu grup zawodowych abp Depo wskazał dwa słowa – tytuł orędzia Ojca Świętego Franciszka na Światowe Dni Środków Społecznego Przekazu. – Są one dla nas darem i zadaniem: komunikacja i miłosierdzie – podkreślił abp Wacław Depo. – Jedno i drugie wymaga pochylenia się nad człowiekiem, aby przekazać mu prawdę, aby go dźwigać w imię miłości bezinteresownej. Przychodzimy tutaj dzisiaj przed oblicze Matki wskazującej na Syna, aby zawierzać nasze sprawy i jako ludzie służący prawdzie poprzez środki społecznego przekazu, i jako ludzie pracujący w hospicjach polskich z doroczną pielgrzymką. Stajemy, aby zawierzać siebie i ludzi naszej służby.
Wśród tematów omawianych podczas trzydniowej konferencji były m.in. zagadnienia związane z potrzebami religijnymi i duchowymi chorych u kresu życia oraz poczuciem sensu życia u osób przewlekle chorych. Mówiono także o skutecznym leczeniu bólu, przeciwdziałaniu wypaleniu zawodowemu pracowników hospicjów, chorobach neurodegradacyjnych osób starszych i chorobach nowotworowych dzieci.
Wśród patronów honorowych jubileuszowej konferencji był abp Wacław Depo, natomiast „Niedziela” była jednym z patronów medialnych.
Niektórzy polscy biskupi udzielili na terenie podległych im diecezji dyspensy od wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych w piątek 2 maja. Zdecydował tak m.in. Prymas Polski, kard. Kazimierz Nycz czy metropolici częstochowski i gdański uwzględniając racje duszpasterskie. Żołnierzom, funkcjonariuszom i pracownikom służb mundurowych dyspensy udzielił biskup polowy.
Prymas Polski abp Józef Kowalczyk udzielił wiernym archidiecezji gnieźnieńskiej oraz osobom przebywającym na jej terenie dyspensy od zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek, dnia 2 maja br.
Podobnie uczynił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który „mając na względzie, że piątek 2 maja przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, co – jak stwierdził - sprzyja organizowaniu w tym czasie rodzinnych i towarzyskich spotkań oraz radosnemu przeżywaniu tych dni, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielił zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji warszawskiej, dyspensy od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych”. Osoby korzystające z dyspensy zobowiązał do modlitwy w intencjach Ojca Świętego.
Racjami duszpasterskimi kierował się również metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który udzielił dyspensy „wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji częstochowskiej” w piątek 2 maja. Zobowiązał te osoby do modlitwy w intencjach Ojca Świętego, jałmużny lub uczynków chrześcijańskiego miłosierdzia.
„Biorąc pod uwagę typowo wypoczynkowy i turystyczny charakter drugiego dnia miesiąca maja (długi weekend), udzielam wszystkim wiernym na terenie archidiecezji gdańskiej dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w specjalnym dekrecie również metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.
Dyspensy udzielił również administrator diecezji siedleckiej bp Piotr Sawczuk, który uwzględnił fakt, że „piątek 2 maja br. przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, kiedy to w sposób szczególny dziękujemy Bogu za dar wolnej Ojczyzny, co sprzyja organizowaniu spotkań patriotycznych, rodzinnych i towarzyskich”
Potrawy mięsne można będzie spożywać też na terenie diecezji bielsko-żywieckiej, gdzie dyspensy udzielił bp Roman Pindel.
Ponadto z dyspensy od pokutnego charakteru piątku 2 maja będą mogli skorzystać wierni ordynariatu polowego. „Święto Flagi Narodowej obchodzone w naszej Ojczyźnie w dniu 2 maja, w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, przeżywane jest w sposób uroczysty, szczególnie w Wojsku Polskim.
W związku z tym, że w bieżącym roku dzień ten przypada w piątek, zgodnie z kanonem 87 Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz art. II § 1 Konstytucji Apostolskiej Spirituali Militum Curae, niniejszym udzielam dyspensy wszystkim wiernym Ordynariatu Polowego od przestrzegania pokutnego charakteru tego dnia, zwalniając z obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w wydanym dziś dekrecie bp Józef Guzdek.
W Kościele katolickim w Polsce, wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów należy zachowywać we wszystkie piątki w roku
Dyspensa jest zawsze jednorazowym zwolnieniem z przestrzegania konkretnego przykazania kościelnego, natomiast od przykazań Bożych nikt nie może dyspensować. Dyspensa może być udzielona tylko w pewnych okolicznościach i dla konkretnej osoby lub konkretnej grupy osób. Najczęściej dotyczy ona zwolnienia z obowiązku powstrzymania się od spożywania potraw mięsnych i od zabawy w piątki. Biskup udziela też różnego rodzaju dyspens związanych z zawieraniem małżeństw.
W większości wypadków biskupi udzielili swoim diecezjanom dyspens na podstawie kanonu 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego (KPK), który głosi: „Biskup diecezjalny może dyspensować wiernych - ilekroć uzna to za pożyteczne dla ich duchowego dobra - od ustaw dyscyplinarnych, tak powszechnych, jak i partykularnych, wydanych przez najwyższą władzę kościelną dla jego terytorium lub dla jego podwładnych, jednak nie od ustaw procesowych lub karnych ani od których dyspensa jest specjalnie zarezerwowana Stolicy Apostolskiej lub innej władzy”.
Peregrynacja kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej po archidiecezji częstochowskiej, 9 kwietnia 2024 r.
2 maja na Jasnej Górze odbędą się uroczystości dziękczynne za drugi etap peregrynacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej po polskich diecezjach. Rozpoczną się one o godz. 17:00 nieszporami maryjnymi w Archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie, po których nastąpi procesja z Obrazem Nawiedzenia na Jasną Górę. Mszy św. o godz. 19:00 na jasnogórskim Szczycie będzie przewodniczył abp Antonio Guido Filipazzi, Nuncjusz Apostolski w Polsce. Wraz z nim modlić się będą abp. Tadeusz Wojda, przewodniczący KEP i abp. Wacław Depo, metropolita częstochowski. Po Mszy św. odbędzie się koncert oratoryjny „Równoj ku Górze”, a uroczystość zakończy Apel Jasnogórski.
Na uroczystości dziękczynne kończące czas nawiedzenia Maryi w znaku Jasnogórskiego Obrazu w archidiecezji częstochowskiej i 40-tu lat w polskich diecezjach zapraszają: abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, przewodniczący Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski i paulini.
Krakowski sąd rejonowy aresztował w środę na trzy miesiące 35-latka podejrzanego o zabójstwo lekarza w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie - poinformował sędzia Maciej Czajka, rzecznik Sądu Okręgowego w Krakowie ds. karnych.
Prokuratura w środę przedstawiła zarzuty zabójstwa lekarza i usiłowania naruszenia czynności narządów ciała pielęgniarki 35-letniemu funkcjonariuszowi Służby Więziennej, który we wtorek wtargnął do gabinetu ortopedy w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie i zadał mu ciosy nożem. Mimo natychmiastowej pomocy lekarz zmarł. Mężczyzna nie przyznał się do winy.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.