Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Orszak na deser

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W mojej skromnej opinii Orszak Trzech Króli jest strzałem w dziesiątkę. Barwne, radosne uliczne świętowanie. Bez zadęcia, bez dopowiadania, tłumaczenia, po prostu wyjście na ulice miasta czy wioski, śpiew kolęd i uśmiech. Myślę, że tzw. gapie otrzymują bezdyskusyjny przekaz: tysiące ludzi cieszy się ze swojej wiary i tradycji chrześcijańskiej. Trudno z tym dyskutować. I o to chodzi.

Oczywiście u podstaw Orszaku jest pełna powagi i głębokich teologicznie treści uroczystość Objawienia Pańskiego. Dla tych, którzy maszerują z papierowymi koronami Królów na głowach, to punkt wyjścia, taką mam nadzieję. Z kolei zabawa, uliczny teatr to skutek duchowego przeżycia prawdy wiary, efekt lekki w swojej wymowie, ale jakoś przemawiający swoją siłą, liczbą ludzi, skalą, najbardziej radością.

Nie chcę powiedzieć, że to ocieplanie wizerunku wierzących, bo nie o to chodzi. Zwracam tylko uwagę na potrzebę tego typu przekazu wiary i obecności wierzących w przestrzeni publicznej. Orszak to przykład, gdzie do treściwego pokarmu, jakim jest teologia i liturgia Kościoła, udało się dodać nieco strawy lżejszej. Dla osób niewierzących albo zimnych w wierze, taki deser może poruszyć apetyt.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2016-01-14 10:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Miłosierny Chrystus naszym fundamentem

W niedzielę Miłosierdzia Bożego bp Krzysztof Nitkiewicz odprawił Mszę św. w sanktuarium Drzewa Krzyża Świętego. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, uczelni wyższych oraz liczni pielgrzymi wraz z przewodnikami turystycznymi. Wraz z Księdzem Biskupem Eucharystię sprawowali ojcowie oblaci oraz kapłani z diecezji sandomierskiej.
CZYTAJ DALEJ

Prezydent zawetował tzw. ACTA 3. "W praktyce oznacza administracyjną cenzurę"

2026-01-09 14:08

Kancelaria Prezydenta RP

Prezydent Karol Nawrocki

Prezydent Karol Nawrocki

Zawetowana ustawa implementująca akt o usługach cyfrowych, w praktyce oznacza administracyjną cenzurę - ocenił w opublikowanym w piątek nagraniu prezydent Karol Nawrocki. Powiedział, że po raz kolejny do dobrych rozwiązań doklejono przepisy, które są „nie do obrony”.

Prezydent Karol Nawrocki argumentując zawetowanie ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną stwierdził, że ustawa wdrażająca tak zwane DSA, czyli unijne rozporządzenie o usługach cyfrowych, w założeniu miała chronić obywateli, szczególnie dzieci.
CZYTAJ DALEJ

Zakończyła się cotygodniowa ceremonia zmiany flagi RP w Pałacu Prezydenckim

2026-01-10 12:41

[ TEMATY ]

Pałac Prezydencki

Marek Borawski/KPRP

Uroczysta zmiana flagi powiewającej nad Pałacem Prezydenckim

Uroczysta zmiana flagi powiewającej nad Pałacem Prezydenckim

W sobotę odbyła się uroczysta ceremonia zmiany polskiej flagi powiewającej nad Pałacem Prezydenckim w Warszawie. Ceremonia odbywa się co tydzień w każdą sobotę. Decyzją prezydenta Karola Nawrockiego zdjęte flagi trafią do szkół, strażaków i służb oraz do instytucji państwowych.

2 maja (w Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej) zebrane dotychczas flagi zostaną przekazane szkołom. Pierwsze 16 flag trafi do 16 szkół z 16 województw w całej Polsce. Uroczystość po tym czasie będzie kontynuowana, a flagi trafią do obywateli Polski przebywających zarówno w kraju, jak i za granicą.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję