Diecezjalna Caritas realizując statutową działalność, wchodzi w Nadzwyczajny Rok Jubileuszowy z pełnym przekonaniem, że Jezus Chrystus jest obliczem miłosierdzia Ojca. Bezinteresowne działania Caritas chcą realizować logikę Ewangelii. Ta logika ma wieloraki wymiar i powinna odpowiadać tylu sposobami pomocy, ile jest biedy i potrzeb wokół nas. Wieloraka, przedświąteczna forma wspierania dzieci wspomagana jest przez Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Stało się piękną tradycją, że po raz 21. zapalona świeca na wigilijnym stole „spala” się dla dobra dzieci. Hasło tegorocznej akcji brzmi: „Dziecko sercem rodziny”. Dzięki tej świecy corocznie dożywiane są tysiące dzieci w szkołach i świetlicach, zapewniana jest pomoc edukacyjna oraz letni wypoczynek. Ponadto 10 groszy z każdej świecy przeznaczane jest na pomoc dzieciom z zagranicy, w tym roku wsparciem zostaną objęte dzieci uchodźców z Syrii i Iraku.
Reklama
Niezwykły klimat początku Adwentu to oczekiwanie na św. Mikołaja. Ten nie tylko symboliczny święty, ale realnie żyjący biskup i człowiek wielkiego serca wyzwala u wielu taką postawę i ma także we współczesnej rzeczywistości swoich naśladowców. Dzieci w domach i wspólnotach parafialnych, a także osoby niepełnosprawne czekają na spotkanie ze świętym, który jest symbolem dobra. Od szeregu lat największe takie spotkanie, bo aż dla 2 tys. uczestników – Caritas Diecezji Rzeszowskiej wspólnie z Rzeszowskim Towarzystwem Pomocy im. św. Brata Alberta, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, II LO w Rzeszowie oraz wolontariuszami – organizuje w hali sportowej Podpromie w Rzeszowie. Największym darczyńcą jest Asseco Poland.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Caritas ma świadomość, że kondycja polskiej rodziny pozostawia wiele do życzenia. Trudna jest zwłaszcza sytuacja rodzin wielodzietnych. Pomagając zaś dziecku, wpływa się na sytuację całej rodziny.
W okresie przedświątecznym Caritas współpracując z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, zorganizowała konkurs dla rodzin posiadających co najmniej 5 dzieci. Konkurs polega na wykonaniu przez najmłodszych członków rodziny pracy plastycznej promującej idee dbania o środowisko naturalne i racjonalne używanie wody. Nagrodami dla zwycięzców są nowe pralki o wysokiej klasie oszczędności wody i energii ,minimalizujące koszty eksploatacji oraz umożliwiające czynne wdrożenie programu dbania o środowisko naturalne w gospodarstwach domowych.
Tradycją przedświąteczną są także wigilijne spotkania z uczestnikami kuchni dla ubogich, największe z nich z udziałem księdza biskupa będą miały miejsce w Jaśle i Rzeszowie.
W dniu Świętych Młodzianków Męczenników Caritas od 1999 r., doceniając rodziny wielodzietne, organizuje dla nich świąteczne spotkanie. W tym roku do wspólnego kolędowania zaproszone zostały rodziny z gminy Krasne. Liturgii będzie przewodniczył ksiądz biskup, a spotkanie opłatkowe połączone będzie z przekazaniem materialnego wsparcia.