W niezwykłej atmosferze odbył się jubileuszowy koncert z okazji 10-lecia istnienia Duszpasterstwa Osób Niesłyszących Rejonu Łańcuckiego. Został zorganizowany 25 października w Klubie „Effatha” w Łańcucie w dużej mierze przez osoby niesłyszące.
Wrażliwość serca
W przedsięwzięciu wsparli je również ci, którzy sieją ziarno dobroci pośród innych ludzi wrażliwych na drugiego człowieka, którzy z woli własnego serca wkroczyli w tajemniczy świat ciszy. Niedzielny jubileusz rozpoczął się uroczystą Mszą św. koncelebrowaną, której przewodniczył bp Adam Szal. W koncelebrze wzięli udział księża: dyrektor Caritas Archidiecezji Przemyskiej ks. prał. Artur Janiec, ks. Jan Franków, ks. Mariusz Michalski, ks. Stanisław Mazur – obecny duszpasterz.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Niedzielny koncert stworzył możliwość zaprezentowania własnych umiejętności, ale również stał się okazją do wspomnień. W przedstawieniu pt. „Wspomnienia” i „Święty Filip Smaldone pośród nas” wzięły udział dzieci osób niesłyszących, ich przyjaciół oraz same osoby niesłyszące. Imprezę uświetnił również występ tancerek z Zespołu Pieśni i Tańca „Mały Łańcut” działającego przy Miejskim Domu Kultury w Łańcucie, którego choreografem i opiekunem jest Urszula Opałka. Przybyli przedstawiciele władz miejskich: wiceburmistrz Joanna Rupar, samorządu powiatowego – dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Joanna Dubiel-Sowa, dyrektor Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności Jadwiga Cwynar, dyrektor Powiatowego Zespółu Ognisk Pracy Pozaszkolnej Anna Sokołowska, dyrektor Domu Pomocy Społecznej Krzysztof Lepak, dyrektor Niepublicznego Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego „Caritas” Janina Surmacz, Barbara Peron – tłumacz języka migowego, dyrektor Zespołu Szkół w Soninie Ewa Kotwica oraz inni goście.
Trochę historii
Reklama
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących Rejonu Łańcuckiego powstało 11 września 2005 r. Tego dnia po raz pierwszy odprawiona została Msza św. w języku migowym dla osób z wadą słuchu. Duszpasterstwo działa przy kościele farnym w Łańcucie. Jego powstanie zawdzięczamy bp. Adamowi Szalowi, który odpowiedział na apel osób niesłyszących. Wśród nich szczególnie zaangażowany był śp. Stanisław Sroka, człowiek o wielkim sercu, który zjednoczył wokół siebie osoby niesłyszące. W 2005 r. Ksiądz Biskup posłał do Łańcuta migającego ks. Artura Jańca. Ksiądz Artur z wielkim zapałem wszedł w życie osób niesłyszących. Dzięki gościnności ówczesnego proboszcza, ks. prał. Stanisława Kenara, to wszystko bardzo szybko zaowocowało powstaniem Klubu „Effatha”. Ks. Artur Janiec był również pomysłodawcą i wraz z duszpasterstwem współorganizatorem „Spartakiady Osób Niesłyszących Powiatu Łańcuckiego”, obecnie imprezy cyklicznej, w której uczestniczy ok. 300 osób. W 2009 r. do duszpasterstwa powołany został ks. Jan Franków, który posługę pełnił do 2015 r. Ksiądz Jan zapałem i pracą na rzecz osób niesłyszących szybko rozwinął działalność duszpasterstwa. Utworzona przez niego grupa teatralna brała udział w wielu imprezach kulturalnych, m.in. w Przeglądzie Artystycznym Osób Niepełnosprawnych, wernisażu „Widziano Anioły”, „Pikniku Integracyjnym”, konkursach teatralnych. Niesłyszący co roku wyjeżdżają ze swoimi duszpasterzami na rekolekcje. Do tej pory odbywały się one w miejscowościach: Rajskim, Jarosławiu, Sanoku, Lipniku, Maćkowicach. Niesłyszący podczas rekolekcji pogłębiali swoją wiarę i mieli okazję do zacieśniania wspólnoty. Wielkim wydarzeniem w życiu osób niesłyszących jest piesza pielgrzymka do Kalwarii Pacławskiej, która odbywa się 1 maja. Wraz z niesłyszącymi do Matki Bożej pielgrzymuje również bp Adam Szal. Niesłyszący wyjeżdżali na wycieczki m.in. do Rzymu, Zakopanego, Lichenia, Wadowic, Krakowa, Kalwarii Zebrzydowskiej, Zatora, Częstochowy. Wyjątkową osobą w duszpasterstwie była s. Imelda Boczar, serafitka, która przez 6 lat z wielkim oddaniem pomagała w prowadzeniu rekolekcji jako tłumacz języka migowego.
Patron niesłyszących
Wielkim świętem dla duszpasterstwa było sprowadzenie do Polski relikwii św. Filipa Smaldone, patrona osób niesłyszących. W Kałkowie odbyło się uroczyste powitanie oraz przekazanie relikwii na poszczególne duszpasterstwa diecezjalne. Kustoszem relikwii św. Filipa Smaldone w achidiecezji przemyskiej został duszpasterz niesłyszących ks. Jan Franków. W 2014 r. relikwie były przyjmowane w domach w Przemyślu, Sanoku, Krośnie, Jarosławiu oraz w rejonie Łańcuta. Dzięki księżom powstały kręgi Domowego Kościoła prowadzone przez Zofię i Jacka Mroczków oraz Marylę i Ryszarda Rejmanów.
Z duszpasterstwem współpracuje wiele osób i instytucji. Poseł Kazimierz Gołojuch, starosta Adam Krzysztoń, burmistrz Łańcuta Stanisław Gwizdak, dyrektor PCPR Joanna Dubiel-Sowa, pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie: Ewa Dobranowicz i Tomasz Ignac, tłumacze języka migowego: Barbara Drapała, Renata Szpala. Sponsorzy – Barbara i Jan Inglot. Nowym duszpasterzem oób niesłyszących rejonu łańcuckiego jest ks. Stanisław Mazur. Duszpasterstwo skupia ok.100 osób, które spotykają się w klubie „Effatha”. Za te 10 lat wspólnej pracy „Bóg zapłać”.