Reklama

Bracie Stanisławie, czy to prawda, że...

Ars longa, vita brevis

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Zdzisław Wójcik: - "Sto lat" życzymy solenizantom, a zwłaszcza jubilatom...

Brat Stanisław Rybicki: - W podtekście sugerując za Hiobem, że dni naszego życia są krótkie, że nasz żywot przemija "szparko", jak pisze Zygmunt Krasiński. I nie czas naszego na ziemi bytowania jest istotny, lecz by był "wiecznotrwały" w swym owocowaniu. To właśnie miał na myśli Hipokrates z Kos (460-377), gdy głosił: "Ho bios brakhus, he de tekhul makra", co Rzymianie sformułowali w odwrotnym brzmieniu: "Ars longa, vita brevis", mając na myśli nie tylko sztukę, ale też kulturę, naukę. Pełny tekst powiada: "Vita brevis, ars longa, tempus praeceps, experimentum periculosum, iudicium difficile", czyli: "Życie krótkie, sztuka długotrwała, sposobność przemijająca, doświadczenie niebezpieczne, sąd trudny". Egoistycznym bogaczom, również naszych czasów, powiada Boski Nauczyciel: "Jeszcze tej nocy pozbawią cię życia i komuż przypadnie to, coś sobie przygotował? - Tak bywa z tym, kto gromadzi skarby dla siebie, a nie jest bogaty u Boga" (Łk 1220-21).

- Wartość życia...

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

- Objawia nam je filozofia, osobiste doświadczenie, ale przede wszystkim Chrystus, gdy w Ewangelii zwiastuje swoim uczniom: "Przyszedłem, aby (owce) miały życie, i to w całej pełni" (J 10,10). On dobrowolnie oddaje swoje życie za nas, abyśmy czerpali z Jego zbawczej śmierci paschalny dynamizm sięgający bramy wieczności. Głód wieczności - oto, czego pragnie ludzkie serce. Każda inna nadzieja zawodzi, nie wystarcza. Oto jakiego człowieka stworzył Przedwieczny.

- Ars longa...

- Tak wiele zadań przed nami, a tak mało życiowych możliwości do ich realizacji! Nie łudźmy się! Ten, co nas powołuje, daje nam także dość czasu i sił, by im sprostać. Nie jesteśmy bowiem zdani na samych siebie. Sami pracując przez całą noc, nic nie "złowimy", gdy jednak zarzucimy sieć na rozkaz Pana żniwa, nasz połów będzie nadobfity. W Jego oczach "wiecznotrwała" jest wartość kubka wody danej pragnącemu, z którym On się utożsamia. Ważny jest każdy dobry uczynek, ale ważniejsza miłość, z jaką czynimy dobro. Już w doczesności bowiem ten, kto żyje wiarą "ma życie wieczne" (J 6,44).

- Nie jest więc ono "za krótkie".

- To prawda, ale zawsze stanowi mistyczną niespodziankę. Uczmy się więc sztuki umierania, by życie nasze było życiem autentycznym, by w krótkim czasie przeżyć "czasów wiele". Idzie o to, by Bóg był "wszystkim we wszystkich" (1 Kor 15,28).

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Miłość nieprzyjaciół to wolność od radości z ich upadku

[ TEMATY ]

Ks. Krzysztof Młotek

Glossa Marginalia

Adobe Stock, montaż: M. Pijewska

Pwt 26, 16-19 stoi na końcu Pwt 12-26, w mowie Mojżesza wypowiadanej u progu wejścia do ziemi. Rozdział 26 zawiera wcześniej obrzęd z pierwszymi plonami i wyznaniem historii wyjścia z Egiptu (26,1-11) oraz nakazy dotyczące dziesięciny (26,12-15). Po tych gestach liturgicznych pada formuła zamknięcia. Słowo „dziś” nadaje jej ton uroczysty i naglący. Mojżesz streszcza publiczną deklarację ludu i publiczną deklarację Boga. BT oddaje to przez język „oświadczenia” po obu stronach. W tekście hebrajskim stoją rzadkie formy he’emarta i he’emircha, użyte w nietypowej konstrukcji, stąd duży rozrzut przekładów. Zauważalna jest też cecha hebrajszczyzny: zwykłe „powiedzieć” bywa nośnikiem zobowiązania i ma wagę przyrzeczenia. Septuaginta oddaje ten zwrot czasownikiem εἵλου, „wybrałeś”. Wulgata Hieronima mówi podobnie: Dominus „elegit te hodie” i nazywa Izraela populus peculiaris. Lud uznaje JHWH za swojego Boga i przyjmuje drogę posłuszeństwa oraz słuchania Jego głosu. Bóg uznaje lud za swoją szczególną własność. Określenie to odpowiada hebrajskiemu segullāh i ma tło królewskie. To skarb zastrzeżony dla władcy. Ten sam zwrot pojawia się wcześniej w Pwt, w mowie o wybraniu Izraela spośród narodów. Dalszy wiersz mówi o wywyższeniu „we czci, sławie i wspaniałości” oraz o nazwaniu „ludem świętym”. W hebrajskim triadzie odpowiadają rzeczowniki tehillāh, šēm, tif’eret, znane z języka pochwały. W Pwt opisują one rozpoznawalność ludu po stylu życia, który staje się znakiem Boga pośród narodów.
CZYTAJ DALEJ

Wielkopostny Kadr z Niedzielą #10

2026-02-28 15:32

screen YT

Zapraszamy do naszej wielkopostnej drogi formacyjnej poprzez treści, które znajdziemy na portalu www.niedziela.pl - Zazwyczaj rozważaliśmy słowo Boże, ale teraz chcemy zobaczyć na efekt rozważania słowa Bożego. Spojrzymy na artykuły formacyjne na portalu www.niedziela.pl i spróbujemy w tym duchu sięgnąć do tego, co może nas podnieść na duchu i zmienić nasze życie.

Zamknij X
CZYTAJ DALEJ

Wielkopostny Kadr z Niedzielą #10

2026-02-28 15:32

screen YT

Zapraszamy do naszej wielkopostnej drogi formacyjnej poprzez treści, które znajdziemy na portalu www.niedziela.pl - Zazwyczaj rozważaliśmy słowo Boże, ale teraz chcemy zobaczyć na efekt rozważania słowa Bożego. Spojrzymy na artykuły formacyjne na portalu www.niedziela.pl i spróbujemy w tym duchu sięgnąć do tego, co może nas podnieść na duchu i zmienić nasze życie.

Zamknij X
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję