Reklama

Niedziela Sandomierska

Rodziny u Jasnogórskiej Pani

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniach 26-27 września na Jasnej Górze odbyła się XXXI Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin oraz Doradców Życia Rodzinnego. W rozmowach, prelekcjach, a przede wszystkim w modlitwie dominował wątek zbliżającego się Synodu Biskupów poświęconego problemom rodziny. Towarzyszyliśmy w tym wydarzeniu rodzinom z diecezji sandomierskiej.

Pierwszego dnia wraz z rodzinami podczas nabożeństwa Drogi Krzyżowej na wałach jasnogórskich modlił się bp Krzysztof Nitkiewicz. Biskup Ordynariusz poprowadził również rozważania apelowe. – Maryjo, nasza Matko i Królowo. Idąc za głosem Konferencji Episkopatu Polski, wyrażonym w stanowisku przed XIV Zwyczajnym Zgromadzeniem Synodu Biskupów, chcemy dzisiaj w sposób szczególny dziękować za dar, jakim jest jego zwołanie przez Ojca Świętego Franciszka. Małżeństwo i rodzina są przecież – zgodnie z nauką św. Jana Pawła II – jednym z najcenniejszych dóbr ludzkości; przez nie idzie przyszłość świata i Kościoła – mówił bp K. Nitkiewicz. Ksiądz Biskup zaapelował o wspieranie obrad synodu szczególną modlitwą.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W drugim dniu punktem wieńczącym całe spotkanie była Eucharystia na jasnogórskim Szczycie, której przewodniczył bp Nitkiewicz. Podczas homilii Pasterz diecezji podkreślał znaczenie małżeństwa i rodziny, która jest wzorem wzajemnej miłości i jedności. – Rodzina jest prawdziwym arcydziełem Boga. Wy nim jesteście, drodzy małżonkowie, rodzice, dzieci, dziadkowie złączeni więzami pięknej miłości na wzór Chrystusa – Boskiego Oblubieńca i Kościoła – Jego oblubienicy. Wy ukazujecie to arcydzieło światu poprzez wzajemną miłość i wytrwałość w stawianiu czoła trudnościom. Jesteście źródłem wielorakiego dobra; przypominacie drzewo rodzące wspaniałe, dorodne owoce – podkreślał Ksiądz Biskup. Mówił także o współczesnych zagrożeniach na jakie narażona jest rodzina. – Kryzys rodziny pogłębia się. Czyż nie doświadczyliście bezpośrednio lub w gronie bliskich Wam osób dramatu rozwodu, cierpienia na skutek przemocy, smutku, bo ktoś wyjechał zarobkowo za granicę, biedy i rozpaczliwej bezradności z powodu bezrobocia i nałogów? Jeśli coraz więcej osób żyje w wolnych związkach i zwleka z decyzją zawarcia małżeństwa, wynika to po części z braku nadziei, że może być inaczej. Podczas światowego spotkania z rodzinami w Filadelfii Ojciec Święty Franciszek przyznał, że rodzina nie jest rajem na ziemi, są w niej problemy. Pomimo tego warto żyć w rodzinie, a problemy trzeba przezwyciężać miłością – wskazywał Ksiądz Biskup.

Reklama

Ordynariusz Sandomierski zaapelował także o wspólną troskę i pomoc wobec małżonków i rodzin. – Wszyscy mamy jakąś rolę do spełnienia: duszpasterze, katecheci, doradczynie i doradcy rodzinni, placówki Caritas. Potrzeba mocniejszego świadectwa i zaangażowania samych rodzin. Wspaniałą okazję do umocnienia relacji pomiędzy małżonkami, rodzicami, dziećmi i parafią daje Chrzest, Pierwsza Komunia św., Bierzmowanie oraz zawarcie małżeństwa. Oczywiście pod warunkiem, że będzie im towarzyszyło należyte przygotowanie duchowe i merytoryczne, w które włączą się wszyscy członkowie rodziny. Domowy Kościół Ruchu Światło-Życie i Stowarzyszenie Rodzin Katolickich kształtują postawę duchową i społeczną małżonków oraz ich dzieci. W parafiach brakuje jednak spotkań, podczas których rodziny mogłyby wymieniać się swoim doświadczeniem i wzajemnie ubogacać. A przecież sam sakrament małżeństwa jest podobnie jak inne sakramenty źródłem wielu Bożych darów – mówił Kaznodzieja. – Ważną rolę odgrywają katolickie poradnie rodzinne i inne placówki prorodzinne. Pełniąc funkcję informacyjną, wychowawczą, terapeutyczną, wychodzą one naprzeciw potrzebom narzeczonych, małżonków, dzieci. Jest ich jednak nadal za mało, a te które istnieją są słabo dostępne. Dużo zależy tutaj od nas, duszpasterzy. Powinniśmy nabrać większego przekonania do tej formy pracy duszpasterskiej i rozwijać ją przy współpracy wiernych świeckich. To jest właśnie ów „szpital polowy” po walce, o którym mówi Ojciec Święty Franciszek, wskazując na zadania jakie powinien wypełniać Kościół. Poradnictwo rodzinne i małżeńskie ma udzielać pierwszej pomocy i leczyć rany. Na to nie może brakować czasu i środków – podkreślał Hierarcha.

Reklama

– Z naszej polskiej perspektywy konieczna jest również ściślejsza współpraca diecezji, parafii, instytucji państwowych i samorządowych, środków masowego przekazu. Bł. ks. Michał Sopoćko mówi, że „sakrament małżeństwa jest miłosierdziem Bożym dla społeczeństwa, państwa i całej ludzkości”. W toczącej się kampanii wyborczej trwa prawdziwa licytacja inicjatyw prorodzinnych. Wiele z nich brzmi obiecująco, napełnia nadzieją. Oby mogły zostać jak najszybciej zrealizowane. Zawsze pozostaną różnice w podejściu do niektórych kwestii, szczególnie o charakterze etycznym. Trzeba o nich rozmawiać szczerze i uczciwie, unikając gorszących inwektyw i manipulacji. Nie warto jednak trwonić potencjału jakim dysponujemy na kłótnie. Współpraca dla dobra rodziny jest ważniejsza – podkreślał Ksiądz Biskup. – Zbliżające się zgromadzenie Synodu Biskupów dostarczy z pewnością nowych inspiracji i wskazań duszpasterskich. Świadomi jego znaczenia, modlimy się żarliwie w intencji Ojca Świętego Franciszka i wszystkich uczestników Synodu – zaapelował Ordynariusz.

Podczas Mszy św. małżonkowie odnowili złożone w dniu ślubu przyrzeczenia, a nowi doradcy życia rodzinnego z poszczególnych diecezji złożyli ślubowanie sumiennego wypełniania misji powierzonej im przez wspólnotę Kościoła.

Jak zaznaczają obecni podczas spotkania Halina i Marian Indykowie: – Jesteśmy wdzięczni Bogu, że postawił na naszej drodze formację Domowego Kościoła, która pozwoliła nam, jako małżonkom i jako rodzinie, odkryć piękno wzrastania przy Bogu, nauczyła, gdzie szukać siły w chwilach prób. Na pierwszych rekolekcjach Domowego Kościoła przyjęliśmy Jezusa jako Pana i Zbawiciela. Realizacja zobowiązań formacyjnych, doświadczanie bogactwa wspólnoty Domowego Kościoła, a przede wszystkim tego, że Jezus jest z nami, pogłębia te relacje. Cieszymy się, że doświadczeniem naszej wiary możemy służyć innym.

2015-10-01 11:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymka ludzi pracy

[ TEMATY ]

pielgrzymka

majówka

Anna Majowicz

Ks. Ryszard Staszak poświęcił obraz bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Ks. Ryszard Staszak poświęcił obraz bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Kilkaset osób pielgrzymowało 1 maja na Ślężę, by wziąć udział w corocznej Majówce pod hasłem ,,I co czuje, i co żyje, niech z nami sławi Maryję!”.

Pielgrzymka rozpoczęła się nabożeństwem majowym o godz. 10 w sanktuarium św. Anny i NMP Matki Nowej Ewangelizacji w Sobótce. Uczestniczy wędrowania doświadczyli prawdziwej atmosfery przyjaźni – był trud, ale i modlitwa, śpiew na ustach. Słoneczna Majówka na Ślęży zakończyła się Mszą św., którą na szczycie ,,śląskiego Olimpu” sprawował ks. Ryszard Staszak, gospodarz kościoła. Podczas Eucharystii kapłan poświęcił obraz ks. Jerzego Popiełuszki. – Niedawno otrzymałem piękny obraz bł. Jerzego Popiełuszki, prezbitera i męczennika, który był bardzo mocno związany ze światem ludźmi pracy - mówił ks. Ryszard Staszak przypominając historię życia błogosławionego ks. Popiełuszki. 

CZYTAJ DALEJ

Gniezno: Prymas Polski przewodniczył Mszy św. w uroczystość św. Wojciecha

2024-04-23 18:08

[ TEMATY ]

św. Wojciech

abp Wojciech Polak

Episkopat Flickr

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

„Ponad doczesne życie postawił miłość do Chrystusa” - mówił o wspominanym 23 kwietnia w liturgii św. Wojciechu Prymas Polski abp Wojciech Polak, przewodnicząc w katedrze gnieźnieńskiej Mszy św. ku czci głównego i najdawniejszego patrona Polski, archidiecezji gnieźnieńskiej i Gniezna.

„Wojciechowy zasiew krwi przynosi wciąż nowe duchowe owoce” - rozpoczął liturgię metropolita gnieźnieński, powtarzając za św. Janem Pawłem II, że św. Wojciech jest ciągle obecny w piastowskim Gnieźnie i w Kościele powszechnym. Za jego wstawiennictwem Prymas prosił za Ojczyznę i miasto, w którym od przeszło tysiąca lat biskup męczennik jest czczony i pamiętany.

CZYTAJ DALEJ

Japonia: ok. 420 tys. rodzimych katolików i ponad pół miliona wiernych-imigrantów

2024-04-23 18:29

[ TEMATY ]

Japonia

Katolik

Karol Porwich/Niedziela

Trwająca obecnie wizyta "ad limina Apostolorum" biskupów japońskich w Watykanie stała się dla misyjnej agencji prasowej Fides okazją do przedstawienia dzisiejszego stanu Kościoła katolickiego w Kraju Kwitnącej Wiśni i krótkiego przypomnienia jego historii. Na koniec 2023 mieszkało tam, według danych oficjalnych, 419414 wiernych, co stanowiło ok. 0,34 proc. ludności kraju wynoszącej ok. 125 mln. Do liczby tej trzeba jeszcze dodać niespełna pół miliona katolików-imigrantów, pochodzących z innych państw azjatyckich, z Ameryki Łacińskiej a nawet z Europy.

Posługę duszpasterską wśród miejscowych wiernych pełni 459 kapłanów diecezjalnych i 761 zakonnych, wspieranych przez 135 braci i 4282 siostry zakonne, a do kapłaństwa przygotowuje się 35 seminarzystów. Kościół w Japonii dzieli się trzy prowincje (metropolie), w których skład wchodzi tyleż archidiecezji i 15 diecezji. Mimo swej niewielkiej liczebności prowadzi on 828 instytucji oświatowo-wychowawczych różnego szczebla (szkoły podstawowe, średnie i wyższe i inne placówki) oraz 653 instytucje dobroczynne. Liczba katolików niestety maleje, gdyż jeszcze 10 lat temu, w 2014, było ich tam ponad 20 tys. więcej (439725). Lekki wzrost odnotowały jedynie diecezje: Saitama, Naha i Nagoja.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję