Reklama

Niedziela Kielecka

Świadectwo wiary młodych to nadzieja na przyszłość

Niecałe 300 dni dzieli nas od Światowych Dni Młodzieży. Diecezja Kielecka spodziewa się 5 tys. młodych z całego świata. Przygotowania duchowe i logistyczne nabierają rozpędu. Zaangażowanych jest już blisko 1000 osób i ponad 350 wolontariuszy, którzy uczestniczą w szkoleniach i formacji. To będzie wielkie święto młodego Kościoła i impuls do ożywienia i odnowienia wiary wśród młodych, ale i nas wszystkich – mówi ks. Sławomir Sarek, koordynator przygotowań w diecezji

Niedziela kielecka 39/2015, str. 2-3

[ TEMATY ]

młodzi

wiara

dni młodych

dni

Archiwum Wolontariatu ŚDM

Młodzi przyjęli znaki ŚDM

Młodzi przyjęli znaki ŚDM

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

KATARZYNA DOBROWOLSKA: – Przygotowania do ŚDM dawno przekroczyły półmetek. Na początku był chaos, tworzyły się parafialne centra, pewne struktury. Dziś można powiedzieć, że każdy wie, co ma robić. Jak Ksiądz ocenia zaangażowanie młodych i duszpasterzy w prace nad ŚDM?

Reklama

KS. SŁAWOMIR SAREK: – Powiedziałabym, że ważniejsze od struktur jest zaangażowanie duchowe, czyli stała modlitwa młodych w intencji ŚDM, gromadzenie ich wokół Chrystusa, tworzenie prawdziwej wspólnoty młodych chrześcijan świadomej swojej przynależności do Kościoła. Musimy mieć świadomość, że rzeczywiście ŚDM prowadzi Emmanuel, bo On jest Bogiem z nami, nie opuszcza nas w potrzebach, chce gromadzić wokół siebie wszystkich młodych. Ale dynamika działania w parafiach zależy od zaangażowania duszpasterzy. Parafialne centra ŚDM istnieją obecnie w 139 parafiach, żałuję, że nie wszystkie parafie dotychczas się angażują. Tam, gdzie księża faktycznie otwierają się na młodych, już widać dobre owoce. Od początku organizowane są co miesiąc w kościołach parafialnych Wieczory z Emmanuelem, ale także większe wydarzenia – w wymiarze diecezjalnym i dekanalnym pod szyldem ŚDM. Dzięki tym spotkaniom my, duszpasterze, mogliśmy się przekonać, że w młodych naprawdę jest głód modlitwy i głęboka potrzeba relacji z Bogiem, który jest blisko człowieka. Były to piękne adoracje przed Najświętszym Sakramentem, modlitwa uwielbienia, którą prowadziła młodzież, rozważanie Słowa Bożego, specjalne błogosławieństwo. Zarówno Księża, jak i młodzi mówili o pięknych doświadczeniach i wielu łaskach. Ostatni Wieczór z Emmanuelem przeżywany był razem ze św. Stanisławem Kostką – patronem młodzieży. W spotkaniach uczestniczy około 1000 młodych. Zorganizowaliśmy z KSM-em dwie pielgrzymki do sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny do Zabawy (w ostatniej wzięło udział 250 osób), pielgrzymkę dookoła diecezji, podczas której rowerami przejechaliśmy ponad 350 km, modląc się w intencjach ŚDM. Odwiedziliśmy na trasie 28 kościołów, m.in. w Wiślicy, Włoszczowie, Książu Wielkim, Pałecznicy, Skalbmierzu, Nowym Korczynie i Stopnicy. Wielkim przeżyciem duchowym była oczywiście peregrynacja znaków ŚDM w diecezji, o której informowaliśmy na łamach „Niedzieli”. Odbyły się również rekolekcje ewangelizacyjne dla 50 młodych osób. Następne zorganizujemy pod koniec tego roku. Przed nami Diecezjalny Dzień Młodzieży w dniach 9-10 października w parafiach dekanatu Kielce-Południe. Zapraszamy wszystkich zaangażowanych w duszpasterstwo młodzieży.

– Ważna jest też kwestia materialna, zabezpieczenie środków finansowych potrzebnych na przyjazd młodych z krajów dawnego bloku wschodniego, osób niepełnosprawnych. I tutaj młodzi wykazują niemałą inwencję i pomysłowość.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Jako diecezja zadeklarowaliśmy, że przyjmiemy kilkudziesięciu młodych z Ukrainy. Cieszę się, że młodzi diecezji kieleckiej dostrzegają potrzeby rówieśników z uboższych krajów. Wiedzą, że wielu chce przyjechać do Krakowa na spotkanie z papieżem, ale nie stać ich na bilet i podróż. Stąd akcja Bilet dla Brata, będąca okazją do gromadzenia dla nich środków finansowych. W tym celu kwestują w parafiach, sprzedają gadżety, wypieki i ciastka. W parafii św. Józefa Robotnika w Kielcach wydali specjalny album, z którego dochód przeznaczyli na ten cel, w parafii w Kazimierzy Wielkiej – kalendarz. Cieszę się z każdej takiej inicjatywy. Nie chodzi o to, aby uzbierać pełną sumę. Bardziej istotna jest wrażliwość na drugiego, na bliźniego, otwarte serce, każdy gest dobroci jest tutaj nie do przecenienia. W ramach solidarności z młodymi chorymi, którzy pragną wyjechać na spotkanie w Krakowie, młodzi zorganizowali „Kluczową pomoc”. Uzbierali już ponad sto kilogramów starych kluczy, a zbierają nadal. A młodzi mają naprawdę wielką wrażliwość. To, co robią, wynika z chęci pomocy.

Reklama

– Do sprawnego przeprowadzenia wydarzeń diecezjalnych w ramach ŚDM, które czekają nas od 20 do 24 lipca w Kielcach i Wiślicy, niezbędna jest pomoc wolontariuszy. Czy mamy już kompletną ekipę?

– Na pewno w tej materii przed nami jeszcze dużo do zrobienia. Dotychczas przeszkoliliśmy 350 młodych osób. Szkolenia połączone z formacją odbywają się w Skorzeszycach. Każde szkolenie jest inne, dotyka nowych tematów. Młodzi tworzą również zaplecze muzyczne, uczą się śpiewu, by służyć podczas liturgii. Aby przyjąć godnie naszych gości i sprawnie zaopiekować się grupą 5 tys. młodych, którzy się do nas wybierają, musimy mieć przynajmniej dwa, trzy tysiące wolontariuszy. Liczymy, że w najbliższym czasie będą zgłaszali się kolejni chętni do pomocy. Pamiętajmy, że wolontariat to wspaniała przygoda i bezcenne doświadczenie, które procentuje przez całe życie. Warto być wolontariuszem.

– Jakie są najpilniejsze zadania przed naszą diecezją na obecnym etapie przygotowań do ŚDM?

Reklama

– Teraz przystępujemy w parafiach do tworzenia bazy rodzin, które zadeklarowały chęć ugoszczenia młodych z różnych stron świata. Najwięcej ich przyjedzie: z Francji, Wielki Brytanii, Niemiec, USA, Kanady, Brazylii, Japonii, Ukrainy i Hiszpanii. Pragniemy okazać im swoją gościnność i serdeczność. Chcemy, by czuli się wśród nas dobrze. Na nas wszystkich dorosłych spoczywa odpowiedzialność, by nasi goście czuli przyjazną atmosferę i klimat autentycznego braterstwa. Niejednokrotnie sami doświadczaliśmy gościnności w innych państwach podczas ŚDM. Wiemy, że niezbędne jest w tej kwestii również wsparcie władz samorządowych, dla których ŚDM jest unikatową szansą na promocję regionu na arenie międzynarodowej. Wierzymy, że na tej płaszczyźnie nasza współpraca będzie bardzo dobra. Naszym zadaniem jest również organizowanie i zbieranie środków na wyjazd młodych diecezji kieleckiej na spotkanie z papieżem Franciszkiem do Krakowa. Ufamy, że każda wspólnota parafialna podejdzie do tego odpowiedzialnie.

– Co nas czeka w ramach pięciu diecezjalnych Dni Młodzieży? Co będzie osią tych wydarzeń?

– Wszystkie inicjatywy, jakie będą udziałem młodych uczestników, zmierzają do przybliżenia im Chrystusa, tak by mieli oni możliwość doświadczenia autentycznego spotkania Go w sakramentach, w spotkaniach z drugim człowiekiem, w wydarzeniach kulturalnych, w pięknie przyrody i regionu świętokrzyskiego. Każdego dnia będą uczestniczyć w spotkaniach formacyjnych i ewangelizacyjnych w parafiach. W czwartek 21 lipca młodzi wezmą udział w pielgrzymce pokutnej do Wiślicy, która ma być okazją do przybliżenia tajemnicy chrztu świętego, przez który Bóg wyzwolił nas z grzechu do nowego życia. 22 lipca, piątek, będzie dniem miłosierdzia. Młodzi będą mieli okazję podjąć działania na rzecz potrzebujących, posprzątać zaniedbane groby, odwiedzić chorych, pomóc słabszym. Ważne, aby to doświadczenie miłosierdzia w wymiarze pomocy zakorzeniło się w sercach młodych. Natomiast w sobotę, na spotkaniu w Kielcach poznają również przeszłość i bogactwo historii dzięki uczestnictwu w pokazach grup rekonstrukcyjnych i grze miejskiej. I wreszcie, na zakończenie dnia, podczas Mszy św. na stadionie młodzi będą zaproszeni do oddania swojego życia Jezusowi Chrystusowi.

– Przyznaję, że wymagać to będzie ogromnego wysiłku. Czego Kościół oczekuje po ŚDM?

– Wszystkie te wydarzenia związane z ŚDM Kraków 2016 i prowadzące do nich przygotowania są ważne i wymagają poświęcenia, ale nie są celem ostatecznym. W tym ogromnym wysiłku zależy nam na ożywieniu duszpasterstwa młodych, by było ono trwałym owocem tego czasu. Dlatego cieszy zaangażowanie młodych i ich świadectwo wiary. To nadzieja na przyszłość.

2015-09-24 12:02

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków się otwiera

Będzie się radował z przybycia młodzieży z całego świata! (…) Nasza radość jest tym większa, że mamy zapewnienie, iż z młodzieżą przybędzie również Ojciec Święty Franciszek…” - napisał kard. Stanisław Dziwisz 28 lipca, zapraszając do miasta bł. Jana Pawła II (za oficjalną stroną Światowych Dni Młodzieży w Krakowie: www.krakow2016.com).
CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę: 300 proroctw, które zmieniły świat

2025-01-24 16:02

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

mat. prasowy

Ciekawostką jest to, że w Starym Testamencie znajduje się ponad 300 proroctw odnoszących się do Mesjasza. Co ciekawe, spełnienie nawet ośmiu z nich w życiu jednej osoby jest matematycznie niemal niemożliwe.

Amerykański matematyk i astronom, profesor Peter Stoner, wykazał, że prawdopodobieństwo spełnienia się tylko ośmiu proroctw wynosi 1 do 10 do potęgi 17, co można porównać do szans na znalezienie jednej oznaczonej monety w stosie monet pokrywających powierzchnię Teksasu grubą na metr. Takie porównania pokazują, jak niezwykłe jest to, że w życiu Jezusa spełniło się tak wiele z tych zapowiedzi.
CZYTAJ DALEJ

Centrum Leczenia Oparzeń: zmarł trzeci górnik leczony po zapaleniu metanu w kopalni Szczygłowice

W sobotę wieczorem zmarł trzeci z górników leczonych w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich po środowym zapaleniu metanu w kopalni Knurów-Szczygłowice - poinformował PAP rzecznik placówki Wojciech Smętek.

Zmarły górnik był jednym z kilkunastu poszkodowanych w środowym wypadku, został po nim przewieziony od razu do siemianowickiej oparzeniówki. Zmarł w sobotę przed godz. 20.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję