Reklama

Niedziela Wrocławska

Kard. Joachim Meisner na Dolnym Śląsku

Niedziela wrocławska 34/2015, str. 5

[ TEMATY ]

wizyta

Andrzej Solnica

Poświęcenie figury św. Maksymiliana Marii Kolbego

Poświęcenie figury św. Maksymiliana Marii
Kolbego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Emerytowany Metropolita Kolonii, urodzony w 1933 r. we Wrocławiu, w dniach 13-18 sierpnia przebywał z wizytą na Dolnym Śląsku. W rezydencji biskupów wrocławskich przyjął go abp Józef Kupny. Hierarchowie udali się na górę Ślężę. We wrocławskim kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego, w 74. rocznicę śmierci o. Kolbego w niemieckim obozie koncentracyjnym w Auschwitz, Kardynał przewodniczył Mszy św. odpustowej. Odwiedził również sanktuarium w Krzeszowie.

Wizyta na szczycie góry Ślęży była dla niemieckiego Kardynała podróżą sentymentalną, gdyż – jak wyznał – ostatni raz był na Śląskim Olimpie w 1942 r. Hierarcha modlił się w wyremontowanym kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, rozmawiał z turystami i wspominał swoje szkolne czasy. Historię ślężańskiego kościoła przedstawił proboszcz parafii w Sulistrowicach ks. Ryszard Staszak. We wzniesionej w latach 1698 – 1702 świątyni od 2004 r. archeolodzy z Uniwersytetu Wrocławskiego poszukiwali śladów starożytnej cywilizacji słowiańskiej. Wówczas kościół na Ślęży był zamknięty dla wiernych i turystów i niestety ulegał powolnej dewastacji. W 2012 r. został przekazany pod opiekę duszpasterską ks. Staszakowi, który podjął się ratowania zniszczonej świątyni.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Na uroczystości w liturgiczne wspomnienie św. Maksymiliana Marii Kolbego na wrocławskim Gądowie przybyło aż dwóch hierarchów: kard. Joachim Meisner i biskup świdnicki Ignacy Dec. Kardynała parafianie powitali polskim gestem – chlebem i solą, ale w jego narodowym języku – niemieckim. Gość serdecznie zwracał się do zebranych po polsku: „Drodzy Bracia i Siostry”. Hierarchów otoczyli asystą wrocławscy kapłani zaprzyjaźnieni z maksymiliańską parafią oraz jej proboszczem ks. Czesławem Majdą. Wśród duchowieństwa był także ks. prof. Jan Krucina, wychowawca i wykładowca ks. Majdy.

– My, starsi, jesteśmy mu współcześni, był z naszego pokolenia – mówił w homilii kard. Meisner o postaci św. Maksymiliana. – To, co uczynił, chrześcijanin powinien czynić zawsze, bo w tym naśladuje Chrystusa. Pierwszym „Maksymilianem” był przecież sam Chrystus – mówił Kardynał.

Po Mszy św. hierarchowie poświęcili figurę św. Maksymiliana, przekazującego ludziom różaniec. Kard. Meisner ofiarował parafii na Gądowie Małym obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły. Reprodukcję tego wizerunku Maryi na obrazkach parafianie zabrali do domu wraz z kardynalskim błogosławieństwem, zapisanym na odwrocie. – Wielkim nabożeństwem ten wizerunek Maryi darzy papież Franciszek – mówił ks. Majda, dziękując za podarunek.

2015-08-20 09:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Meksyk: papież odwiedzi cztery miasta

[ TEMATY ]

wizyta

Esparta / Foter / CC BY

Podczas planowanej na luty 2016 r. wizyty w Meksyku papież Franciszek odwiedzi cztery miasta. Oprócz stołecznego Miasta Meksyk w Dystrykcie Federalnym, gdzie znajduje się sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe, pojedzie do Morelii w stanie Michoacán, do San Cristóbal de Las Casas w stanie Chiapas i do Ciudad Juárez w stanie Chihuahua, położone przy granicy ze Stanami Zjednoczonymi.

Informuje o tym prasa meksykańska po zakończeniu wizyty watykańskiej ekipy odpowiedzialnej za organizację podróży papieskich. Zapowiada jednocześnie, że oficjalny program podróży Franciszka do Meksyku ma zostać ogłoszony „w najbliższych dniach”.
CZYTAJ DALEJ

Biograf: Leon XIV nie pozwala ludziom tak łatwo zaglądać w swoje karty

2025-05-24 19:12

[ TEMATY ]

biografia

Papież Leon XIV

Stefan von Kempis

PAP/EPA

Papież Leon XIV

Papież Leon XIV

„Wszyscy zgadzają się, że jest doskonałym słuchaczem, ale nie jest tak łatwo powiedzieć, co ma na myśli” - uważa Stefan von Kempis. Redaktor naczelny niemieckojęzycznych redakcji Radia Watykańskiego/Vatican News w krótkim czasie napisał jedną z pierwszych biografii nowego papieża Leona XIV. W wywiadzie dla niemieckiej agencji katolickiej KNA zdradza, jak było to możliwe.

"Musi zrobić wszystko, co w ludzkiej mocy, aby zapobiec schizmie i przynajmniej stworzyć wyobrażoną, postrzeganą jedność”, napisał von Kempis w swojej książce pt. "Papież Leon XIV - kim jest - jak myśli - co czeka jego i nas". Książka została opublikowana 24 maja przez nimieckie wydawnictwo Patmos-Verlag.
CZYTAJ DALEJ

Papież oddał hołd Maryi, „Salus Populi Romani”

2025-05-25 20:28

[ TEMATY ]

Maryja

Papież Leon XIV

Salus Populi Romani

PAP/EPA

Modlitwa Leona XIV przed obrazem „Salus Populi Romani”

Modlitwa Leona XIV przed obrazem „Salus Populi Romani”

Ostatnim punktem dzisiejszego Leona XIV dnia była wizyta w bazylice Santa Maria Maggiore oraz modlitwa przed obrazem „Salus Populi Romani”, a także przy grobie jego poprzednika, papieża Franciszka.

Leona XIV powitali archiprezbiter bazylik Santa Maria Maggiore kard. Stanisław Ryłko oraz koadiutor, kard. Rolandas Makrickas. W ich towarzystwie, pozdrawiając zgromadzone duchowieństwo i wiernych Ojciec Święty udał się do kaplicy Paulińskiej, w której umieszczony jest obraz Salus Populi Romani. Schola odśpiewała pochodzący z VII lub VIII wieku hymn Ave Maris Stella, (Witaj, Gwiazdo morza, Wielka Matko Boga, Panno zawsze czysta, Bramo niebios błoga…)
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję