Reklama

Niedziela Sandomierska

Witaj, Królowo

Niedziela sandomierska 34/2015, str. 1, 3

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Ks. Adam Stachowicz

Pielgrzymi w Kaplicy Cudownego Obrazu. Nie obyło się bez łez

Pielgrzymi w Kaplicy Cudownego Obrazu. Nie obyło się bez łez

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wszystkie cztery kolumny Pieszej Pielgrzymki Ziemi Sandomierskiej 12 sierpnia spotkały się przed Częstochową, aby razem wkroczyć do miasta i oddać hołd Jasnogórskiej Królowej Polski. Jest to zwieńczeniem podejmowanego przez 9 lub 11 dni pielgrzymowania. Przed Wałami Jasnogórskimi utrudzonych pielgrzymów witał bp Krzysztof Nitkiewicz i bp Edward Frankowski.

W tym roku blisko 2 tys. pątników zmierzało ku duchowej stolicy w czterech grupach – janowskiej, sandomierskiej, stalowowolskiej i ostrowieckiej. Szli pod hasłem „Błogosławieni czystego serca”. Rozpiętość wieku była ogromna, bo najmłodszy uczestnik liczył zaledwie kilka miesięcy, zaś najstarszy 80 lat. Najwięcej pielgrzymowało ludzi młodych – studentów i uczniów szkół średnich. Pątnicy z Janowa Lubelskiego podążali już 33. raz, natomiast pozostali 32.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pątnikom zdążającym na Jasną Górę towarzyszyli w wielu parafiach duchowi pielgrzymi. Liczna grupa takich duchowych pielgrzymów oraz rodziny tych, którzy zmierzali na Jasną Górę pieszo, przyjechała do Częstochowy autokarami. Niektórzy z nich zajęli strategiczne miejsca w Alejach Najświętszej Maryi Panny jeszcze nocą w przeddzień wejścia pielgrzymki, inni uczynili to już nad ranem. We wcześniej wyznaczonej kolejności w Aleje, główny trakt pielgrzymkowy Częstochowy, wchodzi grupa za grupą. Sporo cierpliwości wymaga czekanie w kolejce do Kaplicy Cudownego Obrazu, by pozdrowić Matkę Najświętszą. Podczas Mszy św. koncelebrowanej, której przewodniczył Ordynariusz Sandomierski, pielgrzymi podziękowali za opiekę podczas tegorocznej, wyjątkowo trudnej ze względu na upały drogi oraz złożyli niesione intencje. W homilii ks. Michał Mierzwa, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej, podkreślił znaczenie pielgrzymkowego hasła „Błogosławieni czystego serca”, które jest wezwaniem do wewnętrznej pracy, której owocem ma być przybliżenie do Boga i uwrażliwienie na drugiego człowieka.

Na koniec Eucharystii Księża Biskupi pobłogosławili wszystkim pątnikom i przybyłym gościom. Bp Krzysztof Nitkiewicz zwracając się do zebranych powiedział: – W dzisiejszym świecie widzimy czasami, że starożytna zasada „cel uświęca środki” znajduje swoje urzeczywistnienie czy to w dziedzinie nauki, czy w dziedzinie polityki. Tutaj, podczas pielgrzymki, i cel był święty i środki, które do tego celu prowadziły były święte. Cieszę się, że poprzez pielgrzymowanie następuje duchowe odrodzenie całego Kościoła i również naszej diecezji. Ona jak gdyby odradza się na nowo. Przyrzeczenia, które złożyli przed wiekami nasi ojcowie są odnawiane przez młode pokolenie i dzieło, jakie Bóg złożył w nasze ręce jest nadal prowadzone z jeszcze większym entuzjazmem. Ta pielgrzymka to także przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży, bo przecież już niedługo będziemy gościli w diecezji wielu młodych ludzi z całego świata i razem z nimi nasi młodzi będą przeżywali te dni w diecezji i w Krakowie. Pielgrzymka to taka próba generalna tego jak być razem, jak wspólnie się modlić, jak razem pracować i działać – mówił Biskup Ordynariusz podsumowując diecezjalną pielgrzymkę.

2015-08-20 09:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowy powiew energii

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 20/2016, str. 1

[ TEMATY ]

pielgrzymka

służba liturgiczna

Piotr Jaskólski

Bp Tadeusz Lityński udzielił promocji 69 lektorom

Bp Tadeusz Lityński udzielił promocji 69 lektorom

Doroczna pielgrzymka służby liturgicznej do Paradyża 7 maja zgromadziła prawie tysiąc osób – ministrantów, lektorów i ich rodziny, a także księży i przedstawicieli diecezjalnej diakonii liturgicznej Ruchu Światło-Życie. Mszy św. przewodniczył bp Tadeusz Lityński

Rok jubileuszu Chrztu Polski pokazuje nam, że chociaż ta wspólnota Kościoła liczy 1050 lat, to okazuje się, że jej oblicze jest takie młode. Bo to jest oblicze również ministranta, również lektora, ceremoniarza, służby liturgicznej. Dzięki temu nieustannie nowy powiew energii, zapału ewangelicznego jest rozsiewany na naszej ziemi – mówił bp Lityński. – W tej wspólnocie również odczytujemy swoje powołanie i obowiązki. Dziękuję ministrantom i lektorom, że pozwolili się tak prowadzić Duchowi Świętemu, że odczytali też to zadanie, które przychodzi z chwilą przyjęcia stroju liturgicznego.
CZYTAJ DALEJ

Dzieci ukarane za odmowę zapisania na „edukację zdrowotną”

2026-06-26 08:57

[ TEMATY ]

edukacja zdrowotna

Adobe Stock

Wójt gminy Baranów wydała zarządzenie przyznające uczniom klas IV–VIII 800 zł dofinansowania do wakacji wyłącznie pod warunkiem uczęszczania na nieobowiązkową w roku szkolnym 2025/2026 „edukację zdrowotną” - informuje Ordo Iuris.

Ordo Iuris ocenia to jako finansowy przymus i zakazaną prawem dyskryminację, godzącą w konstytucyjne prawo rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami, dlatego prawnicy Instytutu zaoferowali rodzicom bezpłatną pomoc prawną w zaskarżeniu zarządzenia, ostrzegając, że zły przykład Baranowa może rozlać się na inne gminy. Sprawa wpisuje się w forsowaną przez minister Barbarę Nowacką obowiązkową „edukację zdrowotną”, którą w 2025 roku odrzuciło ponad 70% rodziców.
CZYTAJ DALEJ

Mimo upałów nie zrezygnowali z pielgrzymki i idą do Matki Bożej

2026-06-27 10:21
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję