Reklama

Hołd pruski prezydenta

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To nie pierwsza skandaliczna wypowiedź ustępującego prezydenta, może ostatnia. Czyn Clausa von Stauffenberga, który targnął się na życie Adolfa Hitlera, to ważne ogniwo europejskiego ruchu oporu, podobnie jak... Powstanie Warszawskie – do takiego wniosku doszedł Bronisław Komorowski w czasie wizyty w Niemczech.

Problem w tym, że zanim von Stauffenberg, szef sztabu armii rezerwowej na froncie wschodnim, zorganizował nieudany zamach, był żarliwym pruskim nazistą, uczestniczył w ataku na Polskę. A o Polakach pisał: „Ludność to niesłychany motłoch, tak wielu Żydów i mieszańców. To lud, który czuje się dobrze tylko pod batem”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2015-07-14 13:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wszyscy trzej najstarsi kardynałowie wszechczasów są... Włochami

100-letni kard. Angelo Acerbi, emerytowany włoski dyplomata watykański, jest od dzisiaj drugim najstarszym purpuratem w historii Kościoła. Z 36 751 dniami, czyli 100,6 roku, były nuncjusz papieski w Holandii jest teraz starszy od Lorisa Francesco Capovilli, wieloletniego prywatnego sekretarza papieża Jana XXIII, który zmarł w 2016 roku. Obaj zostali wyniesieni do godności kardynalskiej przez papieża Franciszka i byli wówczas najstarszymi osobami, które kiedykolwiek otrzymały tę godność.

Oznacza to również, że wszyscy trzej najstarsi kardynałowie wszechczasów są Włochami. Najstarszym pozostaje Corrado Bafile (1903-2005), były nuncjusz papieski w Niemczech, z 37 106 dniami, czyli 101,5 roku.
CZYTAJ DALEJ

Ks. Romanelli z Gazy: Papież dodaje nam otuchy i nadziei

2026-05-06 20:08

[ TEMATY ]

Gaza

ks. Gabriel Romanelli

parafia św. Rodziny

Vatican Media

Proboszcz parafii Świętej Rodziny w Gazie ks. Gabriel Romanelli opowiedział o wsparciu, jakie otrzymał od Leona XIV, i wyjaśnił watykańskim mediom, że słowa Ojca Świętego zawsze stanowią zachętę do „dalszego działania i czynienia dobra”.

Leon XIV wyraził nadzieję na osiągnięcie prawdziwego pokoju w przesłaniu skierowanym 4 maja do parafii w Gazie. Jej proboszcz, ks. Romanelli, opublikował w tym kontekście materiał wideo na Instagramie - podaje Vatican News.
CZYTAJ DALEJ

Bp Z. Wołkowicz: Duch Święty uczy nas życia na sposób daru

2026-05-07 14:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Joanna Popławska

Bp Z. Wołkowicz podczas panelu we Wspólnocie Syjon w Łodzi

Bp Z. Wołkowicz podczas panelu we Wspólnocie Syjon w Łodzi

O darach Ducha Świętego, ich miejscu we współczesnym Kościele oraz o tym, czy charyzmaty bardziej pomagają, czy budzą kontrowersje, rozmawiano podczas panelu dyskusyjnego, który odbył się w siedzibie Wspólnoty Syjon Łódź. Gościem spotkania był bp Zbigniew Wołkowicz, biskup pomocniczy Archidiecezji Łódzkiej.

Panel zatytułowany „Charyzmaty dziś – dar czy kontrowersja?” poprowadzili liderzy wspólnoty Joanna Bik i Jan Przepałkowski. Wieczór rozpoczął się wspólną modlitwą uwielbienia połączoną ze śpiewem oraz rozważaniem fragmentów Pisma Świętego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję