Reklama

Dookoła świata

Niedziela Ogólnopolska 26/2015, str. 6

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Islam

U muzułmanów zaczął się ramadan

Święty miesiąc muzułmanów zaczął się w tym roku 18 czerwca. Data rozpoczęcia i zakończenia ramadanu jest wyznaczana według kalendarza księżycowego, w związku z czym święto przypada wcześniej z każdym rokiem. W tym okresie muzułmanom nie wolno niczego jeść ani pić od świtu do zmierzchu. W 2014 r. Husajn Halawa z Islamic Cultural Centre of Ireland ogłosił, że powstała specjalna komisja mająca na celu próbę ustalenia jednakowych godzin obowiązywania postu. Było to spowodowane różną długością dnia na świecie. Muzułmanie z Alaski muszą w tym roku pościć przez 19 godzin, a ci z Reykjavíku aż 21 godzin, podczas gdy wyznawcy Mahometa z Buenos Aires tylko 9. Pomysł nie zyskał jednak akceptacji większości imamów.

Ramadan jest też czasem, kiedy nasila się aktywność islamskich terrorystów. Afgańscy talibowie zapowiedzieli już, że w tym okresie zwiększą liczbę ataków, choć miejscowi duchowni wspierający władze apelowali, by święty miesiąc był czasem pokoju.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

(Lastampa.it)

Ukraina

Poroszenko z trudem utrzymuje koalicję

Reklama

Ukraiński parlament odwołał szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Walentyna Naływajczenkę. Wnioskował o to prezydent Petro Poroszenko. Wynik głosowania pokazuje jednak, że wspierająca prezydenta koalicja – Blok Petra Poroszenki – jest niestabilna. Szef należącej do tej grupy partii Udar – Witalij Kliczko apelował do swoich deputowanych, by głosowali przeciw dymisji Naływajczenki. Inny koalicjant – Partia Radykalna – wstrzymał się od głosu.

Prawdziwe powody prób odwołania szefa służb specjalnych są niejasne. Krytykowane były działania jego ludzi w Donbasie, ale są też plotki, że Naływajczenko wykrył korupcję na szczytach władzy i tym naraził się rządowi.

Tymczasem Ukraina dostaje wsparcie z zewnątrz. Jak zapowiedział unijny komisarz ds. polityki sąsiedztwa Johannes Hahn, w ciągu kilku tygodni Kijów otrzyma pierwsze 600 mln z 1,8 mld euro pomocy ze strony Unii. Warunkiem przekazania wsparcia jest wprowadzenie przez Kijów reform ekonomicznych oraz dotyczących wymiaru sprawiedliwości, a także walka z korupcją.

(Rp.pl)

Dania

Przeciwnicy imigrantów wygrywają wybory

Centroprawicowa partia byłego premiera Larsa Rasmussena wygrała wybory parlamentarne w Danii – nieznacznie wyprzedziła socjaldemokratów premier Helle Thorning-Schmidt. Rasmussen opowiada się za zaostrzeniem wymagań wobec osób osiedlających się w Danii. Wcześniej proponował, by imigranci płacili z własnej kieszeni za leczenie. Trzecią siłą parlamentu w Kopenhadze będzie Duńska Partia Ludowa, uznawana za populistyczną i jeszcze bardziej niechętną imigrantom niż centroprawica Rasmussena. Po wyborczej porażce premier Thorning-Schmidt zrezygnowała z kierowania swoim ugrupowaniem.

(BBC, Rp.pl)

Wenezuela

Udaremnione próby dotarcia do uwięzionego opozycjonisty

Samochód, którym podróżowało ośmiu brazylijskich senatorów, został zaatakowany w Wenezueli. Grupa zwolenników miejscowego reżimu uniemożliwiła politykom dotarcie do więzienia, w którym przebywa lider wenezuelskiej opozycji – Leopoldo López. Brazylijczycy zamierzali odwiedzić przetrzymywanego bez wyroku działacza. Lopez od ponad 4 tygodni prowadzi strajk głodowy. Ostatecznie brazylijscy senatorowie spotkali się jedynie z żonami opozycjonistów. Brazylia domaga się od władz Wenezueli wyjaśnień.

To już drugi przypadek tego typu. Wcześniej z Lópezem chciał się widzieć były premier Hiszpanii Felipe González. Jemu także uniemożliwiono spotkanie.

(G1.globo.com)

2015-06-23 12:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trump ogłosił zawarcie wstępnego porozumienia pokojowego z Iranem i otwarcie cieśniny Ormuz

2026-06-15 07:01

[ TEMATY ]

Donald Trump

Iran

cieśnina Ormuz

PAP/EPA/Demetrius Freeman / POOL

Prezydent USA Donald Trump oraz premier Pakistanu Shebhaz Sharif ogłosili w niedzielę, że USA i Iran zawarły wstępne porozumienie pokojowe. Trump powiadomił, że zezwolił na „natychmiastowe” otwarcie cieśniny Ormuz i zakończenie blokady irańskich portów.

„Umowa z Islamską Republiką Iranu została zawarta. Gratulacje dla wszystkich! Niniejszym w pełni upoważniam do bezpłatnego otwarcia Cieśniny Ormuz i jednocześnie upoważniam do natychmiastowego zniesienia blokady morskiej Stanów Zjednoczonych” - napisał Trump we wpisie na swoim portalu Truth Social. „Statki świata, uruchomcie silniki. Niech ropa popłynie!” - dodał.
CZYTAJ DALEJ

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie każdemu z nas - rozważania czerwcowe

Tak często myśląc o Bogu czujemy stres i strach. Odległy Stwórca Wszechrzeczy karzący ludzi za ich potknięcia - wielu z nas taki właśnie obraz Boga nosi w sercu. A jaki naprawdę jest Bóg? Jakie jest Jego serce?

Czerwiec to w Kościele miesiąc szczególnie poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Nabożeństwa z litanią, zwane potocznie czerwcowymi, mają za cel zbliżyć nas do serca Boga. Ukazać Jego miłość do nas.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne

2026-06-15 20:09

Archidiecezja Lubelska

W poniedziałek, 15 czerwca 2026 r., w auli Caritas Archidiecezji Lubelskiej odbyło się doroczne spotkanie kapłanów, podczas którego ogłoszone zostały zmiany personalne w archidiecezji lubelskiej.

KSIĘŻA EMERYCI
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję