Reklama

Niedziela Wrocławska

Neoprezbiterzy 2015

Niedziela wrocławska 22/2015, str. 6-7

[ TEMATY ]

święcenia

Tomasz Lewandowski

Neoprezbiterzy na wieży widokowej Sky Tower we Wrocławiu

Neoprezbiterzy na wieży widokowej Sky Tower we Wrocławiu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Łukasz Romańczuk

Milicz
Zawołanie prymicyjne
„A nadzieja zawieść nie może, ponieważ miłość Boża rozlana jest w sercach naszych przez Ducha Świętego, który został nam dany” (Rz 5,5)

– Co najbardziej fascynuje Cię w kapłaństwie?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Kapłan to człowiek, który cały czas jest z ludźmi i przy ludziach. Poza tym niesamowite jest to, że ksiądz posiada możliwość sprawowania Eucharystii i innych sakramentów.

– Twój ulubiony święty?

– Św. Franciszek z Asyżu. Człowiek, który zostawił wszystko i poszedł za Chrystusem. Cenię go za miłość do bliźniego, prostotę, poświęcenie, zdolność do odrzucenia dóbr tego świata.

– Najchętniej modlę się…

– Modlitwą różańcową o różnych porach i w różnych miejscach.

– Marzenie związane z kapłaństwem.

– Być blisko Chrystusa i Jego Kościoła. Być z ludźmi i dla ludzi.



* * *

Paweł Samuel

Brożec
Zawołanie prymicyjne
„Tego chcę, o to proszę, to pragnę czynić całym sercem!” (Św. Franciszek)

– Co najbardziej fascynuje Cię w kapłaństwie?

– Możliwość prowadzenia ludzi do Boga przez głoszenie Słowa Bożego i sprawowanie sakramentów.

– Twój ulubiony święty?

Reklama

–Święty Albert Chmielowski, ponieważ był w stanie zostawić wszystko, życie prywatne, swoje pasje i zainteresowania, po to aby pomagać ludziom najbiedniejszym.

– Najchętniej modlę się…

– Moja ulubiona forma modlitwy to Liturgia Godzin oraz modlitwa w ciszy.

– Marzenie związane z kapłaństwem.

– W przyszłości chciałbym zostać proboszczem małej parafii.



* * *

Wojciech Buźniak

Stary Węgliniec (diecezja legnicka)
Zawołanie prymicyjne
„Pocieszam się faktem, że Pan potrafi posługiwać się i działać przy pomocy niedoskonałych narzędzi” (Benedykt XVI)

– Co najbardziej fascynuje Cię w kapłaństwie?

– Ksiądz przyprowadza ludzi do Boga, jest pośrednikiem między Bogiem a ludźmi. Kapłan jednoczy ludzi z Bogiem w sakramencie pokuty i pojednania, można powiedzieć, że jest szafarzem Bożego miłosierdzia. Nie ma chyba nic wspanialszego. Dawać ludziom Boga. Praca dla ludzi i z ludźmi

– Twój ulubiony święty?

Reklama

– Błogosławiona Matka Teresa z Kalkuty i św. Jan Paweł II. Tych dwoje świętych towarzyszy mi na mojej drodze ku kapłaństwu. Oni zawsze w człowieku potrafili dostrzec przede wszystkim człowieka. Nie liczył się dla nich status majątkowy, pozycja, pochodzenie, religia, człowiek był zawsze człowiekiem, obrazem samego Boga. Chciałbym w mojej pracy kapłańskiej widzieć w drugim człowieku zawsze człowieka, nie pełnioną funkcję, czy urząd, nie jego poziom religijności, zaangażowania na rzecz Kościoła, ale przede wszystkim człowieka.

– Najchętniej modlę się...

- Medytacja Pisma Świętego, Liturgia Godzin i Różaniec, ostatnio zacząłem praktykować formę modlitwy, jaką jest nowenna pompejańska.

– Marzenie związane z kapłaństwem.

– Kardynał Gulbinowicz opowiada, że w młodości dziadek powiedział mu: „pamiętaj, abyś tak żył, aby nikt przez ciebie nie płakał”. Moje marzenie związane z kapłaństwem to również marzenie związane z całym moim życiem. Chciałbym tak żyć i takim być księdzem, żeby nikt nigdy przeze mnie nie płakał.



* * *

Tomasz Latawiec

Wrocław – Kozanów
Zawołanie prymicyjne
„Pan mój i Bóg mój” (J 20,28)

– Co najbardziej fascynuje Cię w kapłaństwie?

– Sprawowanie sakramentów, praca z ludźmi.

– Twój ulubiony święty?

– Oczywiście św. Jan Bosko. Poznałem go będąc w Liceum Salezjańskim we Wrocławiu i od razu zafascynowała mnie jego osoba. Podoba mi się w nim najbardziej to, jak pracował z młodzieżą, że często mimo wielu przeszkód nie poddawał się i walczył do końca o każdego młodego człowieka.

– Najchętniej modlę się...

– Przed Najświętszym Sakramentem, kiedy wiem, że jestem sam na sam z Panem Jezusem.

– Marzenie związane z kapłaństwem.

– Zostawiam to Panu Bogu.



* * *

Mateusz Wojciechowski

Reklama

Dobrzyń
Zawołanie prymicyjne
„W Nim bowiem wybrał nas przed założeniem świata, abyśmy byli święci i nieskalani przed Jego obliczem. Z miłości przeznaczył nas dla siebie” (Ef 1,3-4)

– Co najbardziej fascynuje Cię w kapłaństwie?

– Możliwość pracy z ludźmi, z różnymi ludźmi przy różnych okolicznościach. A także to, że spełnią się moje marzenia.

– Twój ulubiony święty?

– Ojciec Pio. Cenię go za jego charyzmę w konfesjonale.

– Najchętniej modlę się...

– Pismem Świętym.

– Marzenie związane z kapłaństwem.

– Do końca pozostać człowiekiem, tego człowieczeństwa się uczyć i być przy drugim człowieku w porę i nie w porę.



* * *

Piotr Rozpędowski

Strzelin
Zawołanie prymicyjne
„Człowiek naszych czasów chętniej słucha świadków aniżeli nauczycieli; a jeśli słucha nauczycieli, to dlatego, że są świadkami” (Bł. Paweł VI)

– Co najbardziej fascynuje Cię w kapłaństwie?

– Fascynuje mnie, że przez moją posługę będę mógł: przez chrzest otwierać ludziom drzwi chrześcijaństwa, przez Eucharystię karmić świat Ciałem Chrystusa, przez spowiedź wspierać tych, którzy chcą być silni, przez sakrament chorych umacniać tych, którzy cierpią, a przez sakrament małżeństwa łączyć serca na zawsze.

– Twój ulubiony święty?

Reklama

–Św. Jan Nepomucen. Jest wrośnięty w naszą śląską religijność. Był kapłanem, który oddał życie za wierność kapłaństwu. To dla mnie wzór milczenia i utrzymywania tajemnicy, co jest niezbędne w kapłaństwie.

– Najchętniej modlę się...

– Wieczorem, w półmroku, samotnie w seminaryjnej kaplicy na II piętrze. Spacerując lub jeżdżąc rowerem, odmawiam Różaniec.

– Marzenie związane z kapłaństwem.

– Kiedyś pewien ksiądz złożył mi życzenia, abym „umarł w sutannie”. Nie chodzi o strój, ale o styl życia – nigdy nie zeświecczyć, nie zgorzknieć, nie popaść w rutynę i zobojętnienie. Do końca być księdzem, który będzie głosił Chrystusa, Zmartwychwstałego Chrystusa! To będzie moim największym sukcesem.

2015-05-28 10:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kapłaństwo to droga na całe życie

Niedziela rzeszowska 26/2014, str. 4

[ TEMATY ]

święcenia

Andrzej Niedźwiecki

Na to wydarzenie czekali sześć lat. Przygotowywali się do niego poprzez formację intelektualną, duchową i ludzką, podczas studiów filozoficzno-teologicznych oraz tygodniowe rekolekcje. W wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego sześciu diakonów Wyższego Seminarium Duchownego przyjęło z rąk biskupa ordynariusza Jana Wątroby święcenia kapłańskie. Kapłani kierują w imieniu biskupa parafiami jego diecezji, spełniają powierzone im przez niego zadania, głoszą Słowo Boże i nauczają. Posiadają władzę sprawowania Eucharystii, udzielania sakramentów

Święcenia kapłańskie to najważniejszy moment w życiu każdego księdza i początek nowej drogi, drogi na całe życie. To wzruszająca chwila nie tylko dla samych neoprezbiterów, także dla ich rodzin i znajomych czy kapłanów, którzy towarzyszyli im na różnych etapach wzrastania ku kapłaństwu. To czas dziękczynienia za powołanie i modlitwa o wsparcie, by mogli drogą kapłańską kroczyć odważnie, mądrze i z radością. Cała droga powołania wiodła ich do tego momentu. „Święcenia to meta, którą przekraczamy, a po jej przekroczeniu nie odpoczywamy, ale biegniemy dalej. To tak naprawdę dopiero początek tego, co się wydarzy” – mówią neoprezbiterzy. „To ogromne przeżycie nie tylko duchowe. Tak po ludzku serce także zadrżało, zabiło mocniej i pojawiły się pytania czy jesteśmy godni, czy podołamy? Szybko jednak opanował nas spokój, że skoro Bóg powołuje, to i da siły, by dobrze realizować powołanie”. Chociaż jedno jest kapłaństwo Chrystusa, to jednak wiele jest wizji kapłaństwa, kapłańskiego posługiwania. „Przez lata przyglądaliśmy się naszym proboszczom czy katechetom, którzy przykładem życia i kapłaństwa pociągali nas ku Chrystusowi. Od początku kapłańskiej formacji pytaliśmy siebie: Jakim ja chcę być księdzem?, ale przede wszystkim prosiliśmy Chrystusa, by kształtował w nas kapłana na swój obraz i podobieństwo. Kapłan to przede wszystkim człowiek wiary: głębokiej, szczerej, autentycznej. Współczesny świat i człowiek potrzebuje świadectwa wiary, noszonej i pielęgnowanej w sercu, malującej się na twarzy, ale przede wszystkim wiary wyrażającej się czynem i ofiarą”.
CZYTAJ DALEJ

Od surowej, publicznej pokuty do symbolicznego pacierza - jak zmieniała się spowiedź

2025-01-19 07:44

[ TEMATY ]

spowiedź

Karol Porwich/Niedziela

Od spowiedzi raz w życiu i surowej, trwającej latami publicznej pokuty, do powtarzalnej spowiedzi indywidualnej z coraz bardziej symbolicznymi pokutami - tak na przestrzeni wieków zmieniały się zewnętrzne formy sakramentu pokuty w Kościele katolickim.

Ojciec Dariusz Kowalczyk z Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie powiedział PAP, że Kościół otrzymał od Chrystusa władzę odpuszczania grzechów, ale nie konkretną formę sprawowania tej władzy.
CZYTAJ DALEJ

Bp Suchodolski: współpraca między duchownymi a świeckimi to nasze zadanie nr 1

2025-01-20 17:29

[ TEMATY ]

KEP

bp Grzegorz Suchodolski

BP KEP

Bp Grzegorz Suchodolski

Bp Grzegorz Suchodolski

Współpraca pełna zaufania między duchownymi i świeckimi jest naszym zadaniem numer jeden - zaznaczył bp Grzegorz Suchodolski, przewodniczący Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich, która spotkała się 20 stycznia w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski. Głównym tematem spotkania była synodalność.

Podczas spotkania prof. Aleksander Bańka, który reprezentował Kościół w Polsce na zgromadzeniu ogólnym Synodu w Rzymie, przedstawił najistotniejsze elementy dokumentu końcowego Synodu, uwypuklając te części, które dotyczą zaangażowania osób świeckich w życie Kościoła. „Odkryliśmy, że jedną z najbardziej palących potrzeb, wynikających z przyjęcia tego dokumentu, jest budowanie w Kościele w Polsce kultury relacji i zaufania pomiędzy osobami duchownymi i świeckimi. To jest pierwszy wektor, ukazujący również przyszłe zadania, które stawiamy przed Radą” - zaznaczył bp Suchodolski.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję