Reklama

Niedziela Kielecka

Papież Franciszek w Izraelu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po raz pierwszy na Kielecczyźnie gościła ambasador Izraela – Anna Azari. 17 kwietnia Pani Ambasador w dawnej synagodze w Chmielniku przekształconej w nowoczesny ośrodek muzealny otworzyła wystawę fotograficzną „Wizyta Papieża Franciszka w Izraelu”, która od początku cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów. Wystawa jest po raz pierwszy pokazywana w Polsce, z Chmielnika pojedzie do Lublina.

Gośćmi wyjątkowego wydarzenia byli m.in.: wicewojewoda świętokrzyski Paweł Olszak, wikariusz generalny ks. Dariusz Gącik, władze gminy Chmielnik z burmistrzem Pawłem Wójcikiem i przewodniczącym Rady Miasta i Gminy – Sławomirem Wójcikiem, księża, młodzież, mieszkańcy Chmielnika.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ambasador Anna Azari powiedziała podczas wernisażu: – Wystawa, którą dziś otwieramy, jest pokazywana w Polsce po raz pierwszy i bardzo się cieszę, że dzieje się to właśnie w chmielnickiej synagodze. Papież Franciszek jest symbolem otwartości na dialog z wyznawcami wszystkich religii, co doskonale widać na prezentowanych na wystawie fotografiach i w tej postawie kontynuuje dziedzictwo Jana Pawła II.

Reklama

Podkreśliła także, że „Rok 2015 jest bardzo ważną datą w stosunkach Kościoła z judaizmem. 50 lat temu opublikowano papieski dokument «Nostra aetate», który dał solidną podstawę do międzyreligijnej współpracy i dialogu. Niezmiernie mi miło, że wystawę z Ambasady można oglądać tutaj. Fakt ten jest bardzo symboliczny; pomimo iż w Chmielniku nie ma już Żydów, synagoga otrzymała nowe życie i stanowi centrum dialogu pomiędzy kulturami i religiami”.

Na temat nowych perspektyw dialogu, otwartości i specyfiki Chmielnika na mapie muzeów w Polsce, przypominających kulturę i tradycję żydowską, mówili m.in. wicewojewoda Paweł Olszak, wikariusz biskupi ks. Dariusz Gącik i burmistrz Chmielnika – Paweł Wójcik.

Ks. Dariusz Gącik powiedział: – Elizabeth Wiesbaun napisała: „Jestem w drodze. Szukam miasta położonego na górze, Jeruzalem niebieskiego, gdzie panuje pokój, a wszyscy ludzie są braćmi”. W sercu każdego człowieka jest wpisane przez Pana Boga pragnienie szczęścia, życia w pokoju, zrozumieniu i wzajemnym przebaczeniu. Jednak zranione ludzkie serce tworzy mury pomiędzy ludźmi, panuje niechęć, uprzedzenie, a drugi człowiek staje się piekłem. Dzieje się tak dlatego, że zapomina się o odniesieniu do Pana Boga, o przykazaniu miłości, które jest drogą i światłem w budowaniu wzajemnych relacji między dziećmi jednego Boga.

Zdaniem wikariusza generalnego, z tych powodów tak ważny jest dialog chrześcijańsko-żydowski, który może rozwijać się zarówno na płaszczyźnie teologicznej, jak i historycznej. – Znakiem tego dialogu jest Chmielnik i miejsce, w którym obecnie przebywamy. Nie zacierając różnic pomiędzy nami, świadomi własnej tożsamości możemy się spotkać, rozmawiać i szukać tego, co nas łączy. Tak jak w ludzkim życiu, w naszych wzajemnych relacjach łączą się radość codziennego życia i smutek cierpienia.

Reklama

Radość dzieci, wspólne zabawy, przyjaźnie, żydowskie sklepiki, a także drobne kłótnie, tworzyły obraz naszych miasteczek, czego jesteśmy świadkami także w miejscowym muzeum. Pochylmy się z szacunkiem nad cierpieniem, które dotknęło naród żydowski, naród polski, a także jest obecne w życiu tylu ludzi, którzy czują się odrzuceni, niekochani, zepchnięci na margines. Nie można przejść wobec tego obojętnie, bowiem kochać, to znać cierpienie drugiego człowieka. Pragniemy patrzeć na Jezusa Chrystusa, który przyjął to cierpienie, był obecny w śmierci niewinnych i przez swoje zmartwychwstanie nadaje sens naszemu życiu – mówił w Chmielniku wikariusz generalny.

Wystawa składa się z 35 pięknych fotografii dokumentujących przebieg wizyty papieża Franciszka w Izraelu w 2014 r. Ojciec Święty odwiedził wówczas Jerozolimę. W Bazylice Grobu Świętego spotykał się z Patriarchą Ekumenicznym Konstantynopola Bartłomiejem I, odprawił nabożeństwo w Wieczerniku oraz odwiedził święte miejsca Żydów i muzułmanów. Papież był również gościem prezydenta Izraela Szymona Peresa, wziął udział w Instytucie Yad Vashem w spotkaniu z ocalonym z Zagłady, a w towarzystwie premiera Benjamina Netanjahu odwiedził Wzgórze Herzla.

Pani Ambasador po otwarciu wystawy zwiedziła synagogę (Ośrodek Edukacyjno-Muzealny „Świętokrzyski Sztetl”), zachwyciła ją m.in. szklana bima – dawniej miejsce odczytywania i komentowania Tory, a Dom Cienia – integralny budynek muzeum, w formie prostego monumentu na pierwszym cmentarzu żydowskim upamiętniającym ofiary Holocaustu – określiła jako „poruszający”. Wyraziła także zainteresowanie historią i architekturą Chmielnika. W towarzystwie burmistrza Pawła Wójcika i przewodniczącego Rady Miasta i Gminy – Sławomira Wójcika oraz pracowników „Świętokrzyskiego Sztetla” odbyła spacer uliczkami Chmielnika, obejrzała rynek, Gęsią Studnię, odwiedziła cmentarz żydowski z 1820 r., kościół parafialny i najstarszy zabytek w Chmielniku – kościół Trójcy Świętej z XIV wieku. O historii i ciekawostkach świątyń Chmielnika opowiadał gościom ks. dziekan Franciszek Siarek.

Warto obejrzeć wystawę o wizycie papieża Franciszka, dostępną w dawnej synagodze. Polecamy to miejsce na majówkę.

2015-05-07 14:11

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bliskie Spotkania Chrześcijan i Żydów w Krakowie

[ TEMATY ]

Żydzi

GRAZIAKO

Debata pomiędzy biskupem krakowskim Grzegorzem Rysiem a filozofem i działaczem społeczności żydowskiej prof. Stanisławem Krajewskim będzie głównym wydarzeniem I Bliskich Spotkań Chrześcijan i Żydów w Krakowie. Na wydarzenie zapraszają Polska Rada Chrześcijan i Żydów, Klub Chrześcijan i Żydów „Przymierze” oraz Stowarzyszenie im. Jana Karskiego. Spotkanie odbędzie się 5 maja (poniedziałek) w kościele św. Katarzyny przy ul. Augustiańskiej 7 (kaplica św. Doroty). Początek o godzinie 18.30.

Rozmowa odbędzie się pod hasłem „Tikun olam i Ewangelia Błogosławieństw - Żydów i chrześcijan powinności wobec świata”. Punktem wyjścia debaty będzie refleksja dotycząca stałej obecności cierpienia, okrucieństwa i zła w ludzkim życiu. Dyskutanci będą zastanawiać się, dlaczego po doświadczeniu Zagłady świat niewiele się nauczył i niewiele się zmienił, oraz co Żydzi i chrześcijanie mogą robić, aby ograniczyć występujące na świecie zło. Debatę poprzedzą komentarze do Psalmu 51 wygłoszone przez Zofię Radzikowską, działaczkę krakowskiej społeczności żydowskiej oraz s. Krystynę Klarę ze Zgromadzenia Małych Sióstr Jezusa. Artystyczną częścią wydarzenia będzie występ wokalistki Agnieszki Kowalczyk z akompaniamentem gitarzysty Witolda Górala. Spotkanie poprowadzą: Bogdan Białek - współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego i Janusz Poniewierski - prezes Klubu Chrześcijan i Żydów „Przymierze”. Spotkania chrześcijańsko-żydowskie od trzech lat odbywają się w Kielcach, od 2013 roku w Warszawie, zaś majowe spotkanie zainauguruje te cykliczne wydarzenia w Krakowie. Natomiast w czerwcu po raz pierwszy Spotkania odbędą się w Białymstoku, zaś w listopadzie w Sandomierzu. W każdym miejscu mają one inną formułę i częstotliwość, a także różnych partnerów organizacyjnych, choć wszędzie inicjatorami i głównymi organizatorami są Polska Rada Chrześcijan i Żydów oraz Stowarzyszenie im. Jana Karskiego. Wspólny jest także cel Spotkań. Jest nim stworzenie przestrzeni do praktykowania dialogu międzyreligijnego jako spotkania ludzi - ich wrażliwości, doświadczenia i świadectwa.
CZYTAJ DALEJ

Kielce: rusza bezpłatny autobus turystyczny na Święty Krzyż

2025-07-05 14:53

[ TEMATY ]

sanktuarium

wakacje

Kielce

Święty Krzyż

bezpłatny autobus

Archiwum autora

Opactwo na Świętym Krzyżu

Opactwo na Świętym Krzyżu

Od dzisiaj kursuje bezpłatny komfortowy autokar na Święty Krzyż. Pojazd w każdy weekend wakacji umożliwi turystom i wiernym sprawne dotarcie do najstarszego sanktuarium w Polsce. Autobus będzie dostępny do 28 września.

Jest to inicjatywa samorządu województwa świętokrzyskiego oraz Regionalnej Organizacji Turystycznej.
CZYTAJ DALEJ

Muzyczne zwiedzanie kościoła uniwersyteckiego [Zaproszenie]

2025-07-05 17:38

Krzysztof Bagiński

Obecnie w kościele uniwersyteckim trwa remont organów Sauera

Obecnie w kościele uniwersyteckim trwa remont organów Sauera

Barokowy kościół pw. Najświętszego Imienia Jezus otwiera się na osoby, które chciałyby poznać jego historię. Od jutra, czyli 6 lipca rusza “Muzyczne zwiedzanie kościoła uniwersyteckiego”, które związane jest z opowieściami o wrocławskiej perle baroku przy muzyce organowej.

Wydarzenie odbywać się będzie cyklicznie w wakacyjne weekendy. Przewodnikiem po świątyni będzie Krzysztof Bagiński - organista. Pierwsze takie spotkanie zaplanowane jest na 6 lipca na godz. 16:00, a w następnych tygodnia będą to już lipcowe i sierpniowe soboty i niedziele. -Nie są to wydarzenia stricte organowe. Jak sama nazwa wydarzenia wskazuje będzie to “muzyczne zwiedzanie kościoła uniwersyteckiego”. Słowo “muzyczne” stanowi w tym przypadku dodatek, bo podstawowym założeniem jest odkrywanie kościoła uniwersyteckiego - mówi Krzysztof Bagiński, dodając: - Idea zrodziła się podczas moich obserwacji osób, które przychodzą oglądać nasz piękny kościół. Czasami opowiem o czymś i zauważam, że ludzie są zachwyceni tym, co widzą i słyszą. A kościół uniwersytecki jest taką perłą wśród kościołów, wzbudza zachwyt i zdziwienie nad tym, co się ogląda. Dlaczego więc - pomyślałem, żeby nie dać możliwości poznania tajemnic naszej świątyni szerszemu gronu?
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję