W Ratuszu Miejskim gości powitał prezydent miasta Piotr Roman wraz z przewodniczącym Rady Miasta Jarosławem Kowalskim. Podczas spotkania rozmawiali o sprawach gospodarczych oraz możliwościach inwestycyjnych Bolesławca. W mieście ceramiki, która jest bardzo popularna w Kraju Kwitnącej Wiśni, nie mogło zabraknąć odwiedzin w zakładach Ceramiki Artystycznej.
Po spotkaniu w ratuszu goście odwiedzili także bolesławiecką bazylikę maryjną. W drzwiach świątyni ambasadora z towarzyszącymi mu osobami powitał ks. prał. Andrzej Jarosiewicz, rektor bazyliki.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
W krótkim rysie historycznym ks. Andrzej przedstawił gościom początki kultu maryjnego na wzgórzu bolesławieckiej starówki, sięgającego roku 1247. Ksiądz Kustosz zwrócił uwagę na szczególne znaczenie świątyni, która od początku odgrywała wyjątkową rolę, łącząc dwie linie chrześcijańskiej pobożności – maryjną i charytatywną. Na to właśnie znaczenie wskazuje wezwanie bazyliki – Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja. Kościół ma również wielkie znaczenie dla wszystkich podejmujących się pokutnych pielgrzymek do Santiago de Compostela. Mimo że w tym kościele modlili się Dolnoślązacy w języku czeskim, niemieckim, polskim, to na każdym etapie historii bazylika zawsze była eucharystyczną szkołą, w której dla wszystkich wiernych, bez względu na język serca, Maryja – Matka Pana była pierwszą Nauczycielką Wiary, a współpatron bazyliki św. Mikołaj uczył i nadal uczy, jak ideały ewangelicznych zasad przekładać na świadectwo miłości w codziennym chrześcijańskim życiu.
Na zakończenie wizyty ks. prał. Andrzej Jarosiewicz wręczył gościom upominki w postaci najnowszych pozycji albumowych, utrwalających w artystycznej fotografii sztukę sakralną bolesławieckiej bazyliki maryjnej.
To była pierwsza wizyta ambasadora Makoto Yamanaka w Bolesławcu. Miejmy nadzieję, że nie ostatnia.