Reklama

Europa musi dawać wartości, a nie pustkę

Niedziela Ogólnopolska 14/2015, str. 31

Ks. Cezary Chwilczyński

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Parlamencie Europejskim odbyła się konferencja poświęcona wzrostowi radykalizmu religijnego oraz dialogowi między religiami i liderami politycznymi Europy. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele 3 religii monoteistycznych w Europie: chrześcijaństwa, judaizmu i islamu, którzy z szefem Parlamentu Europejskiego Martinem Schulzem i eurodeputowanymi oraz wiceszefem Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem rozmawiali o wzroście radykalizmu religijnego i formach przeciwdziałania mu poprzez dialog międzyreligijny oparty na fundamentalnym prawie godności każdego człowieka i wolności wyznawania wiary.

Reklama

Poseł Elmar Brok, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych PE, stwierdził, że we współczesnym świecie religia jest często używana jako pretekst w działaniach fundamentalistów i ekstremistów politycznych. Nie ma pokoju w świecie, jeśli nie będzie pokoju między religiami. Prawosławny metropolita Francji przedstawił statystyki, z których wynika, że 70 proc. Europejczyków żyje w przestrzeni, gdzie dochodzi do naruszania wolności religijnej. Z kolei rabin Rzymu Riccardo Di Segni przypomniał, że Europa to środowisko współistnienia różnych modeli życia i wyznawania różnych religii, a to należy do podstawowych praw, które stanowią fundament naszego kontynentu. Z wielkim zainteresowaniem zostało przyjęte wystąpienie imama Francji Hassena Chalgoumi, który nawoływał, aby chronić większość przed ekstremizmem mniejszości. Dziś trzeba zyskiwać serca młodych ludzi, którzy przeżywają kryzys wartości, którzy w wielu krajach, jako emigranci, nie mają poczucia przynależności państwowej i żyją w egzystencjalnej pustce. Imam zwrócił uwagę, że obecnie 60 proc. tych młodych ludzi w poszukiwaniu autorytetów poprzez internet rekrutuje się w szeregi Państwa Islamskiego. – Europa musi dać tym ludziom wartości, które wypełnią ich pustkę egzystencjalną w konsumpcyjnym świecie – wzywał Hassen Chalgoumi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Ci, którzy przychodzą na takie spotkania, to ci, którzy chcą rozmawiać – podsumowuje europoseł Jan Olbrycht. – Stąd nieprzypadkowe są krytyczne uwagi przedstawiciela świata muzułmańskiego w stosunku do innych muzułmanów, którzy są bardzo radykalni. Ta rozmowa była niezwykle otwarta, ciekawa, interesująca i ukazała dobrą wolę rozmowy, dobrą wolę wymiany informacji. I – co najważniejsze – podkreślono rolę różnych religii w funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

Przewodniczący PE Martin Schulz ocenił tę konferencję jako jedną z najważniejszych spośród tych, które miały miejsce ostatnio w PE. Według niego, powinna się ona przekształcić w stałą platformę działań parlamentarnych. Dialog międzyreligijny to jeden z priorytetów, które stawia sobie dziś Parlament Europejski, a jego punktem wyjścia jest szacunek dla każdego człowieka i jego godności. Największą zdobyczą cywilizacyjną jest dziś szacunek jako alternatywa pogardy – mówił Schultz. Organizatorem konferencji był Parlament Europejski we współpracy z Komisją Europejską.

2015-03-31 12:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

W Wielki Piątek rozpoczyna się Nowenna do Miłosierdzia Bożego. Pan Jezus polecił Siostrze Faustynie, aby przez 9 dni odmawiała szczególne modlitwy i tym samym sprowadzała rzesze grzeszników do zdroju Jego miłosierdzia.

„Pragnę, abyś przez te dziewięć dni sprowadzała dusze do zdroju mojego miłosierdzia, by zaczerpnęły siły i ochłody, i wszelkiej łaski, jakiej potrzebują na trudy życia, a szczególnie w śmierci godzinie. W każdym dniu przyprowadzisz do serca mego odmienną grupę dusz i zanurzysz je w tym morzu miłosierdzia mojego. A ja te wszystkie dusze wprowadzę w dom Ojca mojego. Czynić to będziesz w tym życiu i w przyszłym. I nie odmówię żadnej duszy niczego, którą wprowadzisz do źródła miłosierdzia mojego. W każdym dniu prosić będziesz Ojca mojego przez gorzką mękę moją o łaski dla tych dusz.
CZYTAJ DALEJ

Jutro Narodowy Marsz Życia w Warszawie

2025-04-26 10:10

[ TEMATY ]

Warszawa

Narodowy Marsz Życia

Paweł Wysoki

Radosna manifestacja połączyła pokolenia

Radosna manifestacja połączyła pokolenia

Narodowy Marsz Życia to wyjątkowa okazja, by zrealizować swoisty testament papieża Franciszka, a także św. Jana Pawła II i Benedykta XVI. To moment, by „wstać z kanapy”, zrobić raban i pokazać, że Polska nie zgadza się na cywilizację śmierci - powiedziała w rozmowie z KAI Lidia Sankowska-Grabczuk, rzeczniczka prasowa inicjatywy. W niedzielę, 27 kwietnia w Warszawie odbędzie się Narodowy Marsz Życia - coroczna manifestacja na rzecz ochrony życia i rodziny.

Marsz rozpocznie się o godz. 12.30 na Placu Zamkowym. Poprzedzi go udział w Mszach św. odprawianych o godz. 11.00 w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela oraz w Bazylice Katedralnej św. Floriana Męczennika i św. Michała Archanioła. Trasa marszu będzie wiodła przez centrum miasta aż do Parku Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego, w sąsiedztwie Placu Trzech Krzyży.
CZYTAJ DALEJ

Zgasło światło oświetlające medalion Franciszka

2025-04-26 22:27

[ TEMATY ]

śmierć Franciszka

Włodzimierz Rędzioch

Medalion Franciszka w Bazylice św. Pawła za Murami od dnia jego śmierci nie jest już oświetlony

Medalion Franciszka w Bazylice św. Pawła za Murami od dnia jego śmierci nie jest już oświetlony

Rankiem 21 kwietnia w Bazylice św. Pawła za Murami zgaszono światło oświetlające medalion z podobizną Franciszka. Wewnątrz Bazyliki, wzdłuż naw biegnie ciąg medalionów z portretami wszystkich papieży, od św. Piotra do Papieża Bergoglio. Oświetlana jest tylko podobizna urzędującego Biskupa Rzymu, która wyróżnia go spośród wszystkich pozostałych, które pozostają w cieniu.

Bazylika św. Piotra została wzniesiona na grobie Apostoła, na stoku wzgórza Watykańskiego, natomiast bazylika ku czci św. Pawła znajduje się niedaleko miejsca zwanego Tre Fontane, gdzie ścięto Apostoła Narodów. Ciało św. Piotra kazała pogrzebać przy drodze prowadzącej do Ostii św. Lucyna, a Papież Anaklet postawił na nim kaplicę. Za cesarza Konstantyna rozpoczęto budowę bazyliki, która stanie się drugą, po św. Piotrze, najważniejszą świątynią Rzymu. Bazylika spłonęła w dużej części w 1823 r. Odbudowano ją w rekordowym czasie, również dzięki pomocy, która płynęła z całego świata. I to w odbudowanej świątyni zaczęła się tradycja mozaikowych medalionów z podobiznami papieży na złotym tle. Wcześniej, w starożytnej bazylice znajdowała się także galeria obrazów Biskupów Rzymu, ale w formie malowanej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję