Warsztaty zorganizowane przez diecezjalną diakonię muzyczną Ruchu Światło-Życie odbyły się w dniach 6-8 marca. Skierowane były do młodzieży i osób dorosłych (zjawiły się nawet dwie siostry zakonne). Prowadzący, jak co roku, zaproponowali gotowy zestaw pieśni na każdy dzień Triduum Paschalnego, złożony z pieśni tradycyjnych i zupełnie nowych, a także starszych, ale mniej znanych. Proponowane utwory miały różny stopień trudności, dzięki czemu każdy mógł znaleźć wśród nich coś dla swojej scholi. Dodatkowo organizatorzy zadbali o to, by wszystkie śpiewy wielogłosowe miały na tyle ładną linię melodyczną, żeby można było je wykonać nawet na jeden głos. W śpiewniku, który otrzymał każdy uczestnik, zamieszczono komentarze opisujące poszczególne momenty liturgii i pomagające w samodzielnym ułożeniu repertuaru.
– Mam nadzieję, że to, czego się tu nauczyłem, przynajmniej w jakiejś części uda mi się wykorzystać u mnie w parafii. Raczej nie będzie to żaden czterogłos, ale może damy radę zaśpiewać coś w dwugłosie – mówi Bartek Mazurek z Górzykowa. – Proponowany repertuar bardzo mi się podoba. Teksty pieśni są bardzo głębokie. Wyjątkowo wzruszył mnie utwór „Płaczcie, anieli”. Brałem udział w różnych warsztatach i te prowadzone przez diakonię muzyczną mają naprawdę wysoki poziom. Tym razem zwróciłem uwagę na rozśpiewki – prowadząca mówiła, czemu ma służyć dane ćwiczenie i w czym pomaga. Zwykle takie komentarze się pomija, a myślę, że jednak warto je wprowadzać. Bo dzięki temu uczymy się też pracować z naszymi scholami.
Stefania Zielonka na warsztaty przyjechała z Poznania. – Są dla mnie ważnym wydarzeniem, bo przygotowują do jeszcze ważniejszego wydarzenia, najważniejszego w roku liturgicznym. Dlatego uczestniczę w nich co roku – wyjaśnia. – Warsztaty pomagają mi na nowo uświadomić sobie, jak piękne może być Triduum Paschalne. Bardzo lubię pieśni tego okresu i to dla mnie istotne, że na warsztatach pojawiają się one w tak ładnych opracowaniach. A poza tym lubię ludzi, którzy tutaj przyjeżdżają, i cieszę się, że mogę zobaczyć i starych znajomych, i zupełnie nowe pokolenia.
Pomóż w rozwoju naszego portalu