Reklama

Wiadomości

Jaki 2015 rok

Przewidywanie wydarzeń to jak wróżenie z fusów. Nawet jeśli już nic nas nie dziwi, warto to robić, żeby być przygotowanym na wszystko

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przełom roku sprzyja myśleniu o tym, co było, i o tym, co będzie. Polityka, sport, gospodarka będą ogniskować zainteresowania przeciętnego Polaka. Nie powinno być źle, jest szansa na dobre zmiany i na sukcesy. Warto być optymistą, optymiści mają lepiej. Będzie dobrze. Bo źle to już było?

Autostrady

Po chudym roku znów będzie chudo. „Gdaka” (GDDKiA) zamierza udostępnić kierowcom 71 km nowych dróg, w tym 40 km A4, a także 28 km dróg ekspresowych, głównie na S8. Dobre i to? Przecinania wstęg należy spodziewać się tuż przed wyborami prezydenckimi i parlamentarnymi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bardarbunga

Erupcja tego islandzkiego wulkanu najpewniej uwolni znaczne ilości różnych gazów, które rozniosą się po europejskim niebie. Wybuch zagrozi uprawom, ceny zbóż znacznie wzrosną. Już dziś z wulkanu do atmosfery trafia więcej dwutlenku siarki niż z wszystkich kominów w UE. Wybuch Bardarbungi może zakłócić wakacje także w Polsce.

Duda Andrzej

Do niedawna był fachowcem, dobrym prawnikiem, politykiem samodzielnym, prostolinijnym i niezacietrzewionym. Wystarczyło jednak zgłoszenie go jako kandydata na prezydenta, żeby nagle w mediach rządowych stracił te wszystkie cechy.

Efekt Kopacz

Ewa Kopacz wciąż ma mniej przeciwników niż Donald Tusk po aferze taśmowej. „Efekt Kopacz”, oznaczający podbudowanie wizerunku PO i kolejny kredyt zaufania dla partii rządzącej, może działać do wyborów sejmowych, a w każdym razie będą go dostrzegać redaktorzy Paradowska, Lis i Żakowski.

Film

Przeciętny Polak chodzi do kina raz na rok. Film Antoniego Krauzego o katastrofie smoleńskiej niewiele zmieniłby w statystyce, ale i tak nie wiadomo, czy powstanie. Brakuje kilku milionów złotych, wsparcia odmówił Polski Instytut Sztuki Filmowej. Instytut wsparł natomiast m.in. milionem złotych euforyczny reportaż Katarzyny Kolendy-Zaleskiej z TVN o UE.

Hakerzy

Prawdopodobni antybohaterowie Internetu w nowym roku. Możliwe, że ataki hakerów, również rodzimych, sparaliżują aktywność w sieci w różnych sferach, a szczególnie handel internetowy.

Reklama

Kaczyński Jarosław

Zdaniem rządowej prasy, Jarosław Kaczyński to największa przeszkoda w drodze do osiągnięcia szczęśliwości w kraju. W 2015 r. też będzie tą przeszkodą, a nawet bardziej.

Lekkoatleci

Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce, które odbędą się w sierpniu w Pekinie, nie muszą przynieść nam tuzina medali, ale kilka – tak: Polacy zdobędą dziewięć medali. Dwa złote, trzy srebrne i cztery brązowe. W pchnięciach, rzutach, skokach i biegach.

Narty

Kontuzja Kamila Stocha i słabsza dyspozycja Justyny Kowalczyk powodują, że nie należy liczyć na złote medale na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie, które odbędą się w lutym w Szwecji. Na szczęście nadzieja podobno umiera ostatnia.

Piłka

Z piłkarzy tylko siatkarze i szczypiorniści mogą nas pozytywnie zaskoczyć. Pierwsi – na mistrzostwach Europy w październiku, drudzy – na mistrzostwach świata już w styczniu. Trzymamy kciuki!

Rok

Sejm postanowił, że patronami 2015 r. są św. Jan Paweł II – przypada właśnie 10. rocznica jego śmierci – i Jan Długosz, który urodził się 600 lat temu. 2015 r. jest też Rokiem Teatru Publicznego, z okazji 250. rocznicy Teatru Narodowego w Warszawie. Może to poprawi statystyki, bo przeciętny Polak chodzi do teatru raz na bardzo wiele lat.

Tusk Donald

Szef Rady Europejskiej, inaczej: nasz człowiek w Brukseli, który pomoże nam przetrwać burze i napory. Z zastrzeżeniem, że jest nasz, a nie dajmy na to europejski, światowy albo francusko-niemiecki.

Wyścigi

Oprócz Tour de Pologne czekają nas 2 inne wyścigi: do parlamentu i pod żyrandol, czyli do Pałacu Prezydenckiego. Oba zdają się mieć zwycięzców, zanim wyruszyli na trasę. Możliwe są też wywrotki już po przekroczeniu mety. To może być przypadek PiS, który pewnie wygra te wybory, ale nie stworzy koalicji.

Zaćmienia

Zaćmieniom pamięci i umysłu w czasie tych wyścigów mogą towarzyszyć naturalne zjawiska. Uwaga, szczególnie w marcu – podczas całkowitego zaćmienia Słońca i w lipcu – w czasie zaćmienia Księżyca. Będziemy mieli jeszcze bardziej zaciemniony obraz. Oj, może się wtedy dziać.

2014-12-23 12:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowy Rok w Oktawie Bożego Narodzenia

Niedziela szczecińsko-kamieńska 1/2014, str. 1

[ TEMATY ]

nowy rok

derekskey-Foter.com--CC-BY

Przed nami nowy rok. Znowu zaczyna się wszystko na nowo, od początku. Zaczyna się „coś”, co trwa od dawna, dokładnie nie wiadomo od kiedy. Niektórzy powiedzą, że 2013 lat po narodzeniu Chrystusa. Choć wiemy, że i w tym obliczeniu narodzin Jezusa popełniono błąd. Ale nie chodzi tu jednak o jakąś „aptekarską” dokładność. Istotne jest chyba pytanie, które każdy z nas w tym dniu sobie zadaje. Co ten nowy rok przyniesie? Jaki będzie? Czym wpisze się w dzieje całej ludzkości, a zarazem w dzieje każdego z nas? Jaki będzie dla świata przeżywającego wciąż jeszcze kryzys, i to nie tylko ten finansowy? Jaki będzie dla Polski, dla każdego z nas? Rozpoczynając nowy rok, składamy sobie życzenia. Życzymy szczęścia, prawdziwego pokoju, wytrwałości w wierze i radości, z nadzieją patrząc na tę rozpoczynającą się drogę liczącą 365 dni naszego życia.
Istotą wszystkich obchodów noworocznych jest odnowa – zamknięcie starego, minionego, i rozpoczęcie nowego. Kościół rozpoczyna ten pierwszy dzień nowego roku zamknięciem bożonarodzeniowej oktawy odkupienia. Jest to jedyna uroczystość po Wielkanocy, która zachowała swoją oktawę (osiem dni po święcie Bożego Narodzenia). Tak to ostatni dzień oktawy zbiega się z pierwszym dniem nowego roku cywilnego, przeniesionego przez Juliusza Cezara z 1 marca na 1 stycznia w 46 r. przed Chrystusem. Pogański obchód tego dnia, poświęconego bożkowi Janusowi, wiązał się z wieloma moralnymi nadużyciami i zabobonami. Dlatego Kościół zawsze dążył do nadania temu pierwszemu dniowi rozpoczynającemu nowy rok cywilny religijnego charakteru. Uroczyście obchodzi i przypomina wiernym w tym dniu dwie pamiątki, jedną z życia Pana Jezusa, drugą z życia Maryi Panny. Pierwszą jest pamiątką obrzezania Dzieciątka Jezus, obwieszczenia Jego imienia i wylania przezeń pierwszych kropli krwi, poświęconej i wylanej później w całości na krzyżu dla odkupienia ludzi. Przez to imię Jezus naznaczone zostało już w zaraniu swego życia na ofiarę za grzechy nasze, by „wszystkie krańce ziemi ujrzały zbawienie” i „aby nas wykupić od wszelkiej nieprawości”. Drugą tajemnicą jest boskie macierzyństwo Najświętszej Maryi Panny, którą prosimy o pośrednictwo dla nas u Boga. Kościół dążył zatem od początku do nadania pierwszemu dniowi nowego roku świątecznego charakteru. Poświęcony Jezusowi i Jego Bożej Rodzicielce przyjął ów dzień, od VI wieku, również charakter kościelny i jest uważny za najstarsze święto maryjne w liturgii rzymskiej.
Już w najstarszych kalendarzach liturgicznych spotykamy serię świąt następujących bezpośrednio po Bożym Narodzeniu i poświęconych świętym. Średniowiecze widzi w owych świętach honorowy orszak narodzonego Jezusa i nazywa ich comites Christi (orszak Chrystusa): Święto św. Szczepana, diakona i pierwszego męczennika, obchodzone 26 grudnia jako dzień jego narodzin dla nieba (dies natalis), doskonale harmonizuje z tajemnicą narodzenia Chrystusa. Święty Jan, apostoł i ewangelista, umiłowany uczeń Jezusa, jest patronem następnego dnia oktawy, 27 grudnia. Tradycja afrykańska w VI wieku wprowadziła święto Młodzianków Męczenników, dzieci z Betlejem wymordowanych przez Heroda, którym poświęcony jest dzień 28 grudnia. Na następne dni oktawy przewidziane są dowolne wspomnienia: biskupa i męczennika św. Tomasza Becketa (29), Seweryna (30) i papieża Sylwestra I (31). W niedzielę, która przypada w tym roku w oktawie (29) celebrowane jest święto Świętej Rodziny. Jest to święto o krótkiej tradycji, którego obchód ma przypomnieć etos rodziny, odwołując się do modelu Rodziny z Nazaretu. Następnym, ósmym świętem bożonarodzeniowej oktawy, jest dzień 1 stycznia, o którym właśnie jest mowa.
W okresie po oktawie Bożego Narodzenia dniem o niezwykle bogatej tradycji i teologii jest uroczystość Objawienia Pańskiego, powszechnie obchodzona pod grecką nazwą Epifania, a u nas potocznie określana jako święto Trzech Króli. Pierwsze ślady obchodzenia tej uroczystości spotykamy już na początku III wieku w Aleksandrii. Wiele wskazuje na to, że wybór daty tej uroczystości ustalony został również pod wpływem pogańskiego święta (narodziny bożka Alona). Pierwotnie w Kościele wschodnim jest to święto narodzenia Jezusa, do którego z czasem dołączy obchód Jego chrztu w Jordanie i pierwszego cudu dokonanego na weselu w Kanie Galilejskiej. W IV wieku następuje wzajemne przejęcie tradycji przez Kościoły Wschodu i Zachodu. Zachód 25 grudnia celebruje narodzenie Jezusa i pokłon Trzech Króli, a dzień 6 stycznia dedykuje wspomnieniu chrztu Jezusa i wesela w Kanie. Wschód natomiast 6 stycznia celebruje pokłon Trzech Króli, chrzest Jezusa oraz Jego pierwszy cud jako oczywisty znak chrystusowego objawienia.
Od 1960 r. chrzest Jezusa w Kościele powszechnym zostaje podniesiony do rangi niedzielnego święta i jest celebrowany w niedzielę po uroczystości Objawienia. W ten sposób Kościół powszechny pragnie podkreślić szczególne znaczenie historyczno-zbawczego nadzwyczajnego wydarzenia, w którym objawia się synostwo Boże Jezusa, Jego namaszczenie przez Ducha Świętego do zadań mesjańskich i uświęcenie wody jako znaku przebaczenia grzechów w chrzcie. To święto zamyka okres Bożego Narodzenia. Tydzień, który po nim następuje, jest pierwszym z 33 lub 34 tygodni okresu zwykłego.
Tak to juliański Nowy Rok jest od samego początku ściśle związany z wielowiekową tradycją chrześcijańską, choć wiele zwyczajów i praktyk pogańskich – na przykład „szaleństwa noworoczne” – trwają do dziś, tylko że w nieco bardziej ekstrawaganckich i wyuzdanych formach. Pogańskie nawyki towarzyszące obchodom Nowego Roku, chociażby naśladowanie obżarstwa i pijaństwa, służą jedynie zapewnieniu sobie doraźnego zadowolenia. Jak zatem chrześcijanie powinni zapatrywać się na takie praktyki?
Mają ku temu wszelkie powody, by w tym dniu czcić szczególnie prawdziwego Boga. Swoje życie zawdzięczamy bowiem nie jakimś tajemniczym bóstwom, lecz jedynie Jedynemu Bogu. To On, a nie bożki pomyślności, kuchni czy pijaństwa zaspokają nasze najbardziej życiowe potrzeby i pozwala nam prowadzić udane życie (Dz 14,17; 17,28). Czy zechcemy Mu się odwdzięczyć? Jeśli tak, to możemy być pewni, że Bóg będzie nam w tym uroczystych dniach sowicie błogosławił (Mk 10,29-30).

CZYTAJ DALEJ

Litania nie tylko na maj

Niedziela Ogólnopolska 19/2021, str. 14-15

[ TEMATY ]

litania

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Za nami już pierwsze dni maja – miesiąca poświęconego w szczególny sposób Dziewicy Maryi. To czas maryjnych nabożeństw, podczas których nie tylko w świątyniach, ale i przy kapliczkach lub przydrożnych figurach rozbrzmiewa Litania do Najświętszej Maryi Panny, popularnie nazywana Litanią Loretańską. Wielu z nas, także czytelników Niedzieli, pyta: jak powstały wezwania tej litanii? Jaka jest jej historia i co kryje się w niekiedy tajemniczo brzmiących określeniach, takich jak: „Domie złoty” czy „Wieżo z kości słoniowej”?

CZYTAJ DALEJ

By uczcić Maryję jako naszą Królową

2024-05-02 21:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Królowa Polski

BPJG

Kiedy myślimy o Królowej, to raczej przychodzi nam na myśl zmarła niedawno królowa Elżbieta, ewentualnie królowa Belgii, Hiszpanii, Szwecji, może jeszcze Norwegii. Tylko wprawnie śledzący politykę światową potrafią wymienić więcej państw, które są monarchiami. Aż trudno uwierzyć, że Kościół zaprasza nas, byśmy 3 maja świętowali Uroczystość Królowej Polski.

Od czasów rozbiorów Polska nie ma już króla, a tymczasem my gromadzimy się, by czcić Maryję jako naszą Królową. I chociaż od 1656 roku Maryja stała się Królową Polski, to dziś pewnie już nie wielu identyfikuje się z tym tytułem. I mimo, iż króluje z wysokości jasnogórskiego tronu, to jednak jest z nami jak Matka ze swoimi dziećmi. Pragnie być blisko naszych radości i smutków. Jak Matka chce z nami dzielić przeciwności losu, samotność, niezrozumienie. Pragnie również uczyć nas wrażliwości i dobroci, byśmy zatroskani o własne potrzeby nie zapominali, że obok nas są inni, którym należy pomóc.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję