Reklama

Jubileusz w Krasicach

100 lat Józefa Tyrasa

W niedzielę 5 stycznia w kościele pw. Opatrzności Bożej Krasicach Msza św. o godz. 11. 00 sprawowana była w intencji Józefa Tyrasa w dniu jego 100. urodzin. "Niedzielę" zaprosiły na tę uroczystość władze samorządowe i proboszcz parafii, ks. Grzegorz Dzierżanowski, który chciał, aby ta niezwykła uroczystość choć rodzinna, to jednak zaistniała w świadomości szerokiej rzeszy wiernych. To przecież wielki Boży dar dożyć tak sędziwego wieku i wielka Boża łaska cieszyć się tym wespół z kochającą się rodziną.

Niedziela częstochowska 5/2003

Mszę św. w intencji Józefa Tyrasa odprawił Ksiądz Proboszcz w domu Jubilata

Mszę św. w intencji Józefa Tyrasa odprawił Ksiądz Proboszcz w domu Jubilata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z powodu mroźnej zimy sam Jubilat nie mógł uczestniczyć w uroczystościach w kościele, więc ks. Dzierżanowski odprawił krótką Mszę św. specjalnie dla niego, w jego mieszkaniu. Józef Tyras z urodzenia częstochowianin właściwie całe swe dorosłe życie spędził w Krasicach. Za jego życia miały miejsce dwie światowe wojny, "przetrzymał" niezliczoną ilość rządów, a starszy jest, aż trudno uwierzyć, również od... Niedzieli. W swym długim życiu Józef Tyras zawsze pozostaje wierny Bogu i Ojczyźnie. W takim duchu wychował wraz z małżonką trójkę swoich dzieci. Od przeszło 30 lat jest Pan Józef wdowcem, a ze wspomnianej trójki dzieci dziś żyje tylko jedna córka, pod której opieką się znajduje.
Troska i miłość, jakiej sędziwy Jubilat doświadcza na co dzień, pozwalają mu cieszyć się stosunkowo dobrym zdrowiem i nie zauważać, że właśnie upłynął cały wiek jego ziemskiej wędrówki. Tak sędziwy wiek, jak w homilii wspomniał ks. Dzierżanowski, jest dowodem wielkiej miłości i łaski Bożej. Rodzina Józefa Tyrasa liczy niemal 50 osób. Na uroczystości pojawili się wszyscy. Było więc dziesięcioro wnucząt wraz ze swymi rodzinami oraz dwadzieścioro prawnucząt! Przybyli bliżsi i dalsi krewni, a z życzeniami zapowiedzieli się na dzień następny przedstawiciele władz samorządowych gminy, powiatu i województwa.
Wielkim darem jest posiadanie tak wspaniałej rodziny. Nie jest on dany człowiekowi tak po prostu. Pracuje się na niego całe życie i zazwyczaj bez żadnej gwarancji na dobry efekt. Tym bardziej trzeba dostrzegać i pokazywać tych, którzy potrafili to osiągnąć. Do nich należy z pewnością Józef Tyras, który oparł swe życie na miłości do Chrystusa i potrafił "zarazić" nią również najbliższych.
Życzymy Panu Józefowi, aby dobry Bóg jeszcze przez wiele lat błogosławił mu zdrowiem i miłością bliskich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jezus pozostaje posłany od Ojca, namaszczony Duchem i dany światu jako Zbawiciel

2026-01-09 19:14

[ TEMATY ]

Ks. Krzysztof Młotek

Glossa Marginalia

Adobe Stock

Fragment należy do pieśni o Słudze Pana w części Izajasza powiązanej z końcem niewoli babilońskiej i z rodzącą się odbudową. Słowo „sługa” (’ebed) opisuje kogoś należącego do Boga i posłanego dla innych. Sługa słyszy: „Tyś sługą moim, Izraelu, w tobie się rozsławię”. Ciężar spoczywa na chwale Boga. Przymioty posłańca pozostają w tle. Nazwa „Izrael” nadaje postaci rys reprezentanta. Przez niego Pan odsłania sens istnienia swojego ludu. Powołanie „od łona matki” mówi o wyborze, który poprzedza ludzkie plany. Bóg „uformował”, „powołał” i „przywraca” (hebr. qārā’, yāṣar). Pierwsze zadanie dotyczy Jakuba i Izraela. Naród po wygnaniu potrzebuje zebrania, uzdrowienia pamięci i powrotu do przymierza. Potem rozlega się zdanie o poszerzeniu misji: „Ustanowię cię światłością dla pogan”. Brzmi też mocne „to za mało”. To zdanie odsłania miarę Bożej hojności. Widać porządek drogi: odnowa własnego domu i otwarcie na innych. „Poganie” to (goyim), narody żyjące poza Torą. Światłość (’ôr) w Biblii łączy się ze stworzeniem i z prowadzeniem w ciemności. Ona budzi życie, uczy drogi i daje odwagę. Proroctwo prowadzi aż „do krańców ziemi”, więc zbawienie otrzymuje wymiar powszechny. Zwrot „krańce ziemi” pojawia się w Psalmach jako obraz zasięgu panowania Boga. Sługa staje się miejscem, w którym Bóg bywa rozpoznany. Wybranie nabiera kształtu służby. W hebrajskim „zbawienie” (yeshu‘ah) nosi brzmienie bliskie imieniu Jeszua (Yēšûa‘). Tekst pokazuje Boga, który gromadzi swój lud i otwiera go na wszystkie narody, bez przemocy i bez triumfalizmu.
CZYTAJ DALEJ

Ojciec pustyni

Niedziela Ogólnopolska 2/2020, str. VIII

[ TEMATY ]

Egipt

św. Antoni

pustynia

Adobe Stock

Św. Antoni Wielki

Św. Antoni Wielki

Św. Antoni Wielki ur. w 251 r. zm. w 356 r.
Zostawił po sobie rady i wskazówki, jak żyć

Trudno nam, ludziom współczesnym, wyobrazić sobie życie w surowej ascezie, a dodatkowo na pustyni. Jednak w pierwszych wiekach chrześcijaństwa taka forma życia znalazła wielu naśladowców, których nazywamy „Abba” – Ojcami Pustyni.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV: Dyplomaci papieża mają być mostami

2026-01-17 11:40

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Vatican Media

Nasza dyplomacja rodzi się z Ewangelii: nie jest taktyką, lecz miłością myślącą; nie szuka ani zwycięzców, ani pokonanych, nie buduje barier, lecz odbudowuje autentyczne więzi – napisał Leon XIV w przesłaniu na 325. rocznicę powstania Papieskiej Akademii Kościelnej, szkolącej watykańskich dyplomatów.

W Watykanie odbywa się w sobotę 17 stycznia 2025 roku konferencja zorganizowana z okazji 325. rocznicy założenia Papieskiej Akademii Kościelnej. Ojciec Święty Leon XIV w przesłaniu do jej uczestników stwierdził, iż jest to instytucja „o fundamentalnym znaczeniu dla dyplomatycznego formowania Stolicy Apostolskiej oraz dla służby Kościołowi powszechnemu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję