Reklama

Niedziela Sandomierska

Imponujący jubileusz

Niedziela sandomierska 47/2014, str. 4-5

[ TEMATY ]

Kościół

parafia

Archiwum parafii

Kościół w Gawłuszowicach

Kościół w Gawłuszowicach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wraz z pierwszą niedzielą Adwentu rozpoczynamy jubileuszowe świętowanie – informuje ks. Witold Szczur, proboszcz parafii Gawłuszowice, należącej do dekanatu baranowskiego. To jedna z najstarszych placówek duszpasterskich w naszej diecezji. Istneje od 800 lat. Dlatego tak wyjątkowe wydarzenie będzie świętowane przez cały rok.

Reklama

Ksiądz Proboszcz, zapraszając na uroczystości podkreśla: – Wpisujemy się w wielowiekowe dziedzictwo wiary ludu tej ziemi. Dla całej parafii czas jubileuszu jest okazją do ożywienia wiary. Nie wolno nam tego daru zmarnować. Centralne miejsce w naszym przeżywaniu jubileuszu zajmą misje parafialne i jubileuszowy odpust św. Wojciecha (26 kwietnia 2015 r. godz. 11.30). Świadomość odpowiedzialności za wiarę i jej przekaz szczególnie nas mobilizuje. W związku z tym nasza parafia zwróciła się przez Biskupa Ordynariusza do Penitencjarii Apostolskiej w Watykanie o łaskę odpustu dla całej parafii i wszystkich osób przybywających do niej na cały rok jubileuszowy – czyli od 30 listopada 2014 r. do 22 listopada 2015 r. Otrzymaliśmy taki przywilej i już w pierwszy dzień uroczystości jubileuszowych będzie można zyskać odpust. Również w wyznaczone święta w ciągu roku oraz na zakończenie obchodów jubileuszowych, czyli w niedzielę Chrystusa Króla 2015 r. Wszyscy odwiedzający naszą parafię będą również mogli uzyskać odpust pod zwykłymi warunkami – zauważa Gospodarz parafii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Z kart historii

Obecny kościół parafialny jest najpiękniejszą drewnianą świątynią w regionie. Ksiądz Proboszcz mówi: – Warto do nas również przyjechać choćby ze względu na zabytkowy kościół. Wybudowany w 1677 r. jest jednym z największych kościołów drewnianych w Polsce.

Pierwszy kościół parafialny w Gawłuszowicach został ufundowany w 1215 r. przez Krystyna z Obichowa i według źródeł położony był przy ujściu rzeki Wisłoki do Wisły. O drugim z kolei kościele mówi się jako „kościółku”, który stał nad Wisłoką. Ufundowali go bracia Maksymilian Hieronim i Michał Sieciecha Ossolińscy, a konsekrowany był w 1534 r. lub w 1537 r. Jednak ten kościół, prawdopodobnie tak jak i poprzedni, często niszczony był przez wylewy Wisłoki, a w 1685 r. ostatecznie zabrany przez jej wody.

Obecna świątynia

Reklama

Warto wspomnieć, że już wtedy wybudowany był nowy, obecny kościół w związku z czym w Gawłuszowicach powstał trzeci w historii parafii budynek sakralny. Położony był z dala od rzek. Data budowy kościoła (1667 r.) została upamiętniona na belce tęczowej od strony prezbiterium. Według opinii architektów, kościół posiada cechy typowe dla drewnianej architektury gotyckiej. Opowiadają się oni za przesunięciem daty budowy kościoła na początek XVI wieku. Hipotezę tę zdają się potwierdzać także zapisy w protokole wizytacji parafii w 1748 r. Zanotowano: nowy kościół został „przeniesiony” w 1677 r. po zatopieniu starego. Można się więc domyślać, że zestawiono go na nowym miejscu według dawnych planów z wykorzystaniem ocalonego materiału.

Ciekawostki

Kościół gawłuszowicki jest drugim co do wielkości, drewnianym obiektem kultu religijnego w Polsce. Jedynie synagoga w Białymstoku jest od niego większa. Należy do licznych budowli na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Podkarpackiego. Położony jest w bliskim otoczeniu starych drzew i pierwotnie stał nad stawem. Staw został wykopany przez proboszcza Szklarskiego i był ważny ze względów strategicznych, gdyż w Gawłuszowicach nie było straży pożarnej i w razie pożaru nie byłoby skąd brać wody do gaszenia ognia.

Akta wizytacyjne z 1748 r. mówią o gawłuszowickiej świątyni w ten sposób: „kościół drewniany jest budowlą dużej i wspaniałej struktury. Jest on wsparty częściowo na fundamentach drewnianych, częściowo zaś kamiennych, pod prezbiterium zaś na wbitych palach dębowych”. Świątynia zbudowana została bowiem głównie z drewna modrzewiowego w konstrukcji zrębowej, o ścianach wzmocnionych lisicami i podbitych gontem. Więźba dachowa natomiast została wykonana z drewna jodłowego. Ściany kościoła konstrukcji wieńcowej spoczywają na podwójnych dębowych podwalinach.

Reklama

Drewniana chrzcielnica barokowa, pochodząca z II połowy XVII wieku, jest usytułowana blisko południowego przedsionka zwanego „Babińcem”. Ma ona kształt kielicha z puklowaną czarą i zwieńczona jest rzeźbą chrztu Chrystusa. Przy bramie na plac przykościelny znajduję się wolnostojąca dzwonnica z 1871 r. w formie arkady, posiadająca aż trzy dzwony.

Program obchodów jubileuszu

Rozpoczęcie roku jubileuszowego nastąpi 30 listopada o godz. 11.30 w Gawłuszowicach. Natomiast 22 listopada 2015 r. dokona się uroczyste zakończenie obchodów. Wśród ważnych wydarzeń należy zauważyć przeprowadzenie sympozjum o parafii oraz rozpoczęcie Nowenny przed odpustem. 20 kwietnia będzie miała miejsce transmisja Radia Maryja i TV Trwam oraz „Rozmowy niedokończone”, prowadzone z parafii. Punktem kulminacyjnym obchodów będzie jubileuszowy odpust ku czci św. Wojciecha połączony z odsłonięciem pomnika św. Jana Pawła II (26 kwietnia), poprzedzony przeżyciem misji parafialnych.

Wśród wydarzeń towarzyszących jubileuszowi ks. Witold Szczur wymienia: – Roraty o św. Wojciechu, koncert kolęd – rodzinne śpiewanie, Orszak Trzech Króli, piknik rodzinny, rajd rowerowy im. św. Wojciecha, rekolekcje Apostolstwa Dobrej Śmierci i inne. Proboszcz dodaje również: – Chcemy zorganizować konkurs dla rodzin na wykonanie szopki oraz wielkanocnych palm i zaprosić małżonków do wspólnego świętowania jubileuszy małżeńskich.

Reklama

– Jesteśmy dumni z tego, że możemy przeżywać tak wspaniały Jubileusz – zauważa Halina Walczak: – Potrzebujemy takiego świętego czasu. Czasu umocnienia w wierze, aby mieć odwagę świadczenia o Chrystusie wobec tego świata. Natomiast Danuta Woś dodaje: – Taki jubileusz parafii to dla nas niezwykłe wyróżnienie, ale też i odpowiedzialność. Otrzymaliśmy wiarę od naszych ojców i na nas spoczywa obowiązek przekazania jej przyszłym pokoleniom.

Teraz i dziś parafii

Dla upamiętnienia i podkreślenia wydarzenia, sumptem parafii oraz sponsorów, został wydany jubileuszowy album. Planowane jest również wydanie publikacji o kapliczkach i krzyżach znajdujących się na terenie parafii. Zebranie tych informacji, to podkreślenie dorobku parafian, którzy przez wieki tworzyli historię tego rejonu. Ciekawym pomysłem duszpasterzy jawi się wykonanie figury św. Wojciecha, która jest kopią figury stojącej przed świątynią. Ma ona jeszcze mocniej przypomnieć o opiece jakiej św. Wojciech udziela całej wspólnocie parafialnej. Oprócz takich inicjatyw pojawiło się również wiele pomysłów związanych ze sprawami materialnymi parafii. Podjęto szereg prac przy świątyni i cmentarzu.

Ale przede wszystkim kapłani posługujący w parafii zwracają uwagę na sprawy duszpasterskie. O jednej z ostatnich inicjatyw opowiada wikariusz ks. Radosław Koterbski: – „Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, do takich bowiem należy Królestwo Boże”, te słowa Jezusa stały się motywacją do zorganizowania w parafii balu dla świętych zatytułowanego: „Niebo jest w nas”. Wydarzenie zostało zaaranżowane tak, aby dzieci przebrały się za świętego/tą, którego wcześniej wylosowały. Każdy z uczestników miało też przeczytać życiorys swojego świętego i przynieść ze sobą atrybuty symbolizujące kanonizowaną osobę. Wszystko rozpoczęło się Mszą św., w której uczestniczyły dzieci – przebrane już za świętych. Następnie wszyscy udali się do szkoły, gdzie grupa „Trio z Rio” poprowadziła zabawę. Wydarzenie to miało spopularyzować postawy świętych żyjących na przestrzeni wieków, ale też zintegrować dzieci przez zabawę i kreowanie w nich dobrych postaw.

Zapraszamy

– To dla nas wielkie wyróżnienie i radość, a jednocześnie mobilizacja do ewangelicznego budowania codzienności. Wszystkich zapraszamy do wspólnego świętowania. Ufamy, że modlitwa w naszej wspólnocie stanie się okazją do pogłębienia wiary i wzajemnego ubogacenia. Spotkanie zaś ze św. Wojciechem, Patronem naszej Parafii, przyniesie obfitość łask – podkreśla ks. Witold Szczur.

2014-11-20 13:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ukraina: rada Lwowa nie zwróci katolikom dawnego kościoła św. Marii Magdaleny

[ TEMATY ]

Kościół

Ukraina

Lestat (Jan Mehlich)/pl.wikipedia.org

Sąd we Lwowie nie zgodził się na zmianę właściciela dawnego kościoła katolickiego św. Marii Magdaleny, a obecnie sali koncertowej Budynku Muzyki Organowej i Kameralnej w tym mieście i przekazania go miejscowym katolikom. Oznacza to, że zabytkowa świątynia przy obecnej ulicy Bandery 10 pozostanie nadal własnością Rady Miasta Lwowa.

Wspólnota katolicka miasta już od wielu lat czyniła starania o odzyskanie obiektu o powierzchni 1360,5 m kw., powołując się na to, że jest to budynek do sprawowania kultu i jako taki winien zostać nieodpłatnie jej przekazany. Według członków wspólnoty to właśnie katolicka parafia św. Marii Magdaleny zbudowała niegdyś ten kościół i była jego prawnym użytkownikiem do czasu pozbawienia jej tych praw przez władze totalitarnego reżymu sowieckiego.
CZYTAJ DALEJ

W wigilijny wieczór papież zainauguruje Rok Święty

2024-12-23 07:05

[ TEMATY ]

Rok Święty 2025

Monika Książek

W Wigilię papież Franciszek o godz. 19 otworzy Drzwi Święte w bazylice watykańskiej, inaugurując tym uroczystym gestem Rok Święty w Kościele. Wydarzenie będzie transmitowane na cały świat. Tak zwany Jubileusz Zwyczajny ogłaszany jest co 25 lat. Ćwierć wieku temu Drzwi Święte otworzył Jan Paweł II.

W porównaniu z długą, podniosłą liturgią pod przewodnictwem polskiego papieża ta wtorkowa w przedsionku bazyliki będzie krótka, prosta i skromna. Przewidziano śpiew, wprowadzenie, modlitwę papieża i czytanie fragmentu Ewangelii. Następnie Franciszek otworzy Drzwi Święte. Rozlegną się dzwony bazyliki Świętego Piotra.
CZYTAJ DALEJ

Rozważanie na 25 grudnia: Nocny sąd i świąteczna sprawiedliwość

2024-12-23 19:29

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

ks. Marek Studenski

mat. prasowy

Historia burmistrza Nowego Jorku Fiorello La Guardii, jest doskonałym przykładem tego, jak Boże Narodzenie inspiruje do działania pełnego empatii i miłości. La Guardia, znany ze swojej dobroci, pewnego zimowego wieczoru odwiedził nocny sąd i w nietypowy sposób wymierzył sprawiedliwość. Zdecydował się pomóc starszej kobiecie oskarżonej o kradzież chleba. Tego rodzaju gesty pokazują, jak Boże Narodzenie może stać się momentem, w którym dostrzegamy potrzeby innych i odpowiadamy na nie z miłością.

Boże Narodzenie to także moment refleksji nad głębszymi aspektami życia, co doskonale uchwycił Lorenzo Lotto w swoim obrazie "Boże Narodzenie". Jego dzieło przedstawia Jezusa w wiklinowym koszu, otoczonego przez symboliczne elementy, które nawiązują do przyszłej męki i ofiary Chrystusa. Takie szczegóły, jak krzyż czy sakiewka z 30 srebrnikami, przypominają nam, że narodziny Chrystusa były początkiem drogi prowadzącej do zbawienia, co nadaje Bożemu Narodzeniu szczególne znaczenie i głębię.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję