Reklama

oswajanie wiary

Jest o co walczyć!

„Błogosławiony oznacza szczęśliwy. Powiedzcie mi: czy naprawdę pragniecie szczęścia?” - Ojciec Święty Franciszek ma dar formułowania pytań wprost. Jego słowa są dynamiczne, wymagają od nas konkretnej odpowiedzi i radykalnego działania. Słowo Boże działa w podobny sposób - jest ciągle żywym, inspirującym dialogiem pytającego człowieka i odpowiadającego Boga

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tę relację Boga z człowiekiem chcieli oddać twórcy projektu „Cz@t ze Słowem”, który ruszył 1 grudnia 2013 jako jedna z kilku propozycji przygotowań duchowych do XXXI Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r.

Błogosławieni...

Począwszy od pierwszego spotkania młodych ze św. Janem Pawłem II (1985), każde kolejne ŚDM otrzymywały nowe motto. Słowem dla Polski jest tym razem piąte z błogosławieństw: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5, 7).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przygotowania do spotkania z papieżem Franciszkiem zaplanowane są na trzy lata, wg klucza wybranych błogosławieństw, zaczerpniętych z orędzi Ojca Świętego do młodych. W Niedzielę Palmową 2015 r. wejdziemy w nowy cykl poświęcony sakramentom i liturgii, oparty na szóstym błogosławieństwie: „Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą”. W ostatnim roku przygotowań do ŚDM celem ma być odnowienie w sobie potencjału miłosierdzia - „Caritas” - zgodnie z treścią piątego błogosławieństwa. Całemu ubiegłemu rokowi 2013/2014 patronowały natomiast słowa: „Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy Królestwo Niebieskie”. Dzięki inicjatywie „Cz@t ze Słowem” był to czas zbliżenia do Pisma Świętego i nabierania odwagi do głoszenia podstawowych prawd Ewangelii, zwanych kerygmatem.

Stwórz swoje ID

Reklama

Pomysłem na „Cz@t ze Słowem” był od początku przede wszystkim prosty tekst - mówi ks. Andrzej Wołpiuk, jeden z autorów treści projektu. - Miała to być zachęta skierowana do młodych ludzi, by weszli w dialog z Pismem Świętym. Nie wyszukana teologia, ale proste pytania kierowane do Boga, a potem uważne słuchanie, co On ma mi do powiedzenia w Słowie. Takie były początki pomysłu na „czatowanie” z Bogiem.

Idea wzięła się z internetowych materiałów publikowanych jeszcze w czasie Roku Wiary. Pod wpływem zachęty ze strony papieży, by odważnie wyjść z Ewangelią do świata, w sieci regularnie pojawiały się pomocne treści w trzech blokach: medytacja, celebracja i współczesne zagrożenia wiary. Ks. Grzegorz Suchodolski, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM, zaproponował, by nie zrywać z tą ideą, i zaprosił tę samą grupę autorów do współpracy nad nowym cyklem, tym razem tworzonym w kluczu głównych tematów Światowych Dni Młodzieży w Krakowie - wspomina ks. Andrzej. Twórcy chcieli, by treść i forma były częścią świata młodych. Nieformalny język, metaforyczna gra, współczesny internetowy kod. Tym charakteryzuje się forma, w jakiej prezentowane są główne tematy cyklu i nazwy kolejnych miesięcznych spotkań ze Słowem. Autorzy posługują się kodem, w którym zachęcają młodych chrześcijan do robienia „świętego rabanu”, stworzenia swojego ID, czyli tożsamości chrześcijanina, do odkrycia swojej godności jako VIP, a hasło „Zaloguj się!” traktują jako zachętę do wzięcia odpowiedzialności za losy świata.

Znajdź siebie w Ewangelii

Reklama

W ramach „Cz@tu ze Słowem” wpadliśmy na pomysł dodania 3-minutowych filmików - krótkich komentarzy do słów Ewangelii, tworzonych przez młodych i dla młodych. W projekt zaangażowała się młodzież z wielu diecezji, m.in. gliwickiej, płockiej, młodzież z Gniezna czy Poznania” - mówi ks. Andrzej. - „Cz@t” ma swoje źródło w Gnieźnie - przypomina Kuba, zaangażowany w niedzielne komentowanie Słowa w diecezji gnieźnieńskiej. - To właśnie u nas odbyło się spotkanie robocze, którego owocem był ten projekt. Dla mnie osobiście ciekawą propozycją były wideo komentarze. Fajnie było spojrzeć na Słowo z niedzieli wspólnie z moimi rówieśnikami z różnych stron Polski i posłuchać, jak te treści w nich działają, jak je rozumieją, jak odnajdują siebie i swoje życie w Ewangelii. Efekty ich rocznej pracy są teraz dostępne m.in. na kanale Youtube „Cz@tu ze Słowem”.

Oprócz filmów na niedzielę, twórcy programu zadbali, by na domowej stronie projektu: www.kdm.org.pl z każdym nowym miesiącem czekały kolejne medytacje, materiały poświęcone celebracji i konspekty pomocne do pracy w grupie. - Wystarczy wziąć gotowy tekst i zaadaptować do potrzeb parafii! - zachęcają twórcy.

Tak właśnie zrobiła Ania z parafii św. Stanisława Kostki w Pułtusku wraz z kilkunastoma przyjaciółmi. - Gdy zaczynaliśmy się spotykać i pracować z „Cz@tem”, muszę przyznać, niekoniecznie nam to wychodziło - mówi. - Ale dzięki rozważaniom nauczyliśmy się rozmawiać o trudnych sprawach, o jakich nie rozmawia dziś młodzież w szkole czy na ulicy. „Cz@t ze Słowem” dodał nam też odwagi do realnego działania, m.in. w akcji Bilet dla Brata.

Włącz Serce 2.0

Wraz z pierwszą niedzielą Adwentu zakończy się roczne „cz@towanie”. Projekt przeobrazi się w 2015 r. - zgodnie z mottem Światowych Dni Młodzieży „Błogosławieni czystego serca…” - w program Serce 2.0. Z jego pomocą młodzi będą „projektować” i „aktywować”, czyli wcielać w życie wersję ulepszoną serca, gotową do miłości Chrystusa i drugiego człowieka. Jaki plan mają twórcy cyklu? Miesiąc po miesiącu, przez cały rok, aktywować kolejne duchowe aplikacje. Już wkrótce zaproponują comiesięczne, pierwszopiątkowe wieczorne spotkania młodzieży z poszczególnych dekanatów i rejonów. Całoroczne spotkania odbywać się będą w dwóch blokach. W pierwszym autorzy chcą poddać serce oczyszczeniu poprzez świadome przystępowanie do sakramentu pokuty, drugi blok przewiduje siedem spotkań prowadzących do Eucharystii. - Już dziś zaplanujcie comiesięczne spotkania w swoich parafiach! I odwiedzajcie stronę kdm.org.pl - autorzy zachęcają do korzystania z pełnego pakietu pomocy multimedialnych, począwszy od grudnia tego roku. A naprawdę jest o co walczyć - Pismo Święte daje wiarę w to, że czyste serca będą oglądać Boga.

2014-11-12 11:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

To nie karnawał!

Brazylia przywitała pielgrzymów zimą stulecia; na południu Brazylii spadł śnieg, w Rio de Janeiro pada deszcz, ale entuzjazmu młodzieży nie jest w stanie ugasić żadna zła pogoda. Najsłynniejsza plaża brazylijska Copacabana gromadzi młodzież na modlitwie. We wtorek miało miejsce wyjątkowe spotkanie, kiedy wśród młodych zawitała Matka Chrystusa w znaku „Salus Populi Romani” (Ocalenie Ludu Rzymskiego - wizerunek Najświętszej Maryi Panny z bazyliki Santa Maria Maggiore w Rzymie - red.), dokonała się intronizacja krzyża. Była modlitwa różańcowa, nieszpory i koncert modlitewny. Na 6-kilometrowej plaży ustawiono ponad 30 telebimów pokazujących to, co dzieje się przy ołtarzu.
CZYTAJ DALEJ

W piątek 2 maja w niektórych diecezjach dyspensa

[ TEMATY ]

post

Bożena Sztajner/Niedziela

Niektórzy polscy biskupi udzielili na terenie podległych im diecezji dyspensy od wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych w piątek 2 maja. Zdecydował tak m.in. Prymas Polski, kard. Kazimierz Nycz czy metropolici częstochowski i gdański uwzględniając racje duszpasterskie. Żołnierzom, funkcjonariuszom i pracownikom służb mundurowych dyspensy udzielił biskup polowy.

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk udzielił wiernym archidiecezji gnieźnieńskiej oraz osobom przebywającym na jej terenie dyspensy od zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek, dnia 2 maja br. Podobnie uczynił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który „mając na względzie, że piątek 2 maja przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, co – jak stwierdził - sprzyja organizowaniu w tym czasie rodzinnych i towarzyskich spotkań oraz radosnemu przeżywaniu tych dni, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielił zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji warszawskiej, dyspensy od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych”. Osoby korzystające z dyspensy zobowiązał do modlitwy w intencjach Ojca Świętego. Racjami duszpasterskimi kierował się również metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który udzielił dyspensy „wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji częstochowskiej” w piątek 2 maja. Zobowiązał te osoby do modlitwy w intencjach Ojca Świętego, jałmużny lub uczynków chrześcijańskiego miłosierdzia. „Biorąc pod uwagę typowo wypoczynkowy i turystyczny charakter drugiego dnia miesiąca maja (długi weekend), udzielam wszystkim wiernym na terenie archidiecezji gdańskiej dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w specjalnym dekrecie również metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Dyspensy udzielił również administrator diecezji siedleckiej bp Piotr Sawczuk, który uwzględnił fakt, że „piątek 2 maja br. przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, kiedy to w sposób szczególny dziękujemy Bogu za dar wolnej Ojczyzny, co sprzyja organizowaniu spotkań patriotycznych, rodzinnych i towarzyskich” Potrawy mięsne można będzie spożywać też na terenie diecezji bielsko-żywieckiej, gdzie dyspensy udzielił bp Roman Pindel. Ponadto z dyspensy od pokutnego charakteru piątku 2 maja będą mogli skorzystać wierni ordynariatu polowego. „Święto Flagi Narodowej obchodzone w naszej Ojczyźnie w dniu 2 maja, w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, przeżywane jest w sposób uroczysty, szczególnie w Wojsku Polskim. W związku z tym, że w bieżącym roku dzień ten przypada w piątek, zgodnie z kanonem 87 Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz art. II § 1 Konstytucji Apostolskiej Spirituali Militum Curae, niniejszym udzielam dyspensy wszystkim wiernym Ordynariatu Polowego od przestrzegania pokutnego charakteru tego dnia, zwalniając z obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w wydanym dziś dekrecie bp Józef Guzdek. W Kościele katolickim w Polsce, wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów należy zachowywać we wszystkie piątki w roku Dyspensa jest zawsze jednorazowym zwolnieniem z przestrzegania konkretnego przykazania kościelnego, natomiast od przykazań Bożych nikt nie może dyspensować. Dyspensa może być udzielona tylko w pewnych okolicznościach i dla konkretnej osoby lub konkretnej grupy osób. Najczęściej dotyczy ona zwolnienia z obowiązku powstrzymania się od spożywania potraw mięsnych i od zabawy w piątki. Biskup udziela też różnego rodzaju dyspens związanych z zawieraniem małżeństw. W większości wypadków biskupi udzielili swoim diecezjanom dyspens na podstawie kanonu 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego (KPK), który głosi: „Biskup diecezjalny może dyspensować wiernych - ilekroć uzna to za pożyteczne dla ich duchowego dobra - od ustaw dyscyplinarnych, tak powszechnych, jak i partykularnych, wydanych przez najwyższą władzę kościelną dla jego terytorium lub dla jego podwładnych, jednak nie od ustaw procesowych lub karnych ani od których dyspensa jest specjalnie zarezerwowana Stolicy Apostolskiej lub innej władzy”.
CZYTAJ DALEJ

Podano datę startu misji Ax-4 z polskim astronautą

2025-04-29 17:01

[ TEMATY ]

nauka

lot w kosmos

Archiwum ESA

Start misji Ax-4 z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) odbędzie się 29 maja – podała we wtorek firma Axiom Space.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej firmy Axiom Space i Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) podano również godzinę startu: będzie to 1.03 ET (Eastern Time), czyli 19.03 czasu polskiego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję