Reklama

Niedziela Przemyska

Świętymi bądźcie!

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W niedzielę 12 października br. odbyła się Pielgrzymka Młodzieży do Bazyliki Archikatedralnej w Przemyślu, inaugurująca nowy rok pracy formacyjnej we wspólnotach i połączona z obchodami Dnia Papieskiego, który w tym roku odbył się pod hasłem „Jan Paweł II – Świętymi bądźcie!”. Szczególnym akcentem tegorocznych obchodów było uroczyste otwarcie „drogi” skierowanej ku nadchodzącym Światowym Dniom Młodzieży w Krakowie. W uroczystościach wzięli udział również uczniowie szkół, którym patronuje św. Jan Paweł II, wraz z pocztami sztandarowymi.

W auli Seminarium w Przemyślu młodzież zjednoczyła się w radosnym śpiewie wraz z archidiecezjalną Diakonią Muzyczną i wysłuchała świadectw dotyczących przyjęcia świętych znaków Światowych Dni Młodzieży od papieża Franciszka i młodzieży z Brazylii. Głos zabrał także dyrektor jednej z zaproszonych szkół pod patronatem św. Jana Pawła II. Następnie miała miejsce prezentacja Centrów ŚDM oraz ich liderów w naszej diecezji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po zakończeniu pierwszej części obchodów młodzież uformowała procesję, na czele której niesiono Krzyż Spotkań Młodych Archidiecezji Przemyskiej, i ze śpiewem przeszła do bazyliki archikatedralnej, gdzie rozpoczęła się uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bp. Stanisława Jamrozka.

Reklama

Ksiądz Biskup w homilii poruszał tematy dotyczące świętości i grzechu oraz zbawczej relacji Boga z człowiekiem. Zaznaczył, że musimy wychodzić na górę, którą jest modlitwa, by na niej Bóg mógł nam ukazać drogę, którą musimy podążać ku świętości. Wskazywał przy tym, byśmy nie tracili ufności w czasie trudnych doświadczeń. Przypomniał przy tym słowa Papieża Polaka: „Musicie od siebie wymagać, choćby inni od Was nie wymagali”. Podczas liturgii odbył się obrzęd przekazania Światła Chrystusa, które przyjęli przedstawiciele różnych wspólnot poszczególnych dekanatów. Zapalone świece mają być znakiem Bożej obecności wśród nas i światła na drodze duchowego przygotowania do zbliżających się Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Ponadto młodzieży z Brzozowa został powierzony Krzyż Spotkania Młodych Archidiecezji Przemyskiej, a wraz z nim misja godnego przygotowania tego spotkania, która niewątpliwie wiąże się ze sporą odpowiedzialnością. Eucharystię zakończyła radosna pieśń jednocząca młodzież w Chrystusie i we wspólnocie Kościoła.

W obchodach Dnia Papieskiego uczestniczyli wolontariusze z Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, którzy przed kościołami zbierali pieniądze na rzecz fundacji, zajmującej się wspieraniem zdolnej młodzieży. Dzień Papieski zakończył się specjalnie przygotowaną dla uczestników spotkania Agapą.

„Papież jest dla mnie kimś, kto zrobił coś wielkiego; on szedł pod prąd i nie zważał na przeciwności” – to i podobne stwierdzenia można było usłyszeć z ust młodych ludzi podczas tego spotkania. W rozmowach o Janie Pawle II wskazywali, że jest on dla nich autorytetem i kimś bardzo ważnym. „Św. Jan Paweł II to wielkie dobro, jakie Pan Bóg zesłał dla nas” – powiedziała jedna z uczestniczek spotkania. A na pytanie, jaki wpływ Papież miał na jej życie, odpowiedziała: „Był moim drogowskazem z nieba, ukazującym mi najlepsze ścieżki z tych, z których mogłam zawsze skorzystać”.

2014-10-23 11:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niezwykła szkoła świętowała razem z Franciszkiem

Niedziela częstochowska 45/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

szkoła

pielgrzymka

seminarium

Ks. Tomasz Lubaś SSP

Wspólnota Niższego Seminarium Duchownego na Placu św. Piotra

Wspólnota Niższego Seminarium Duchownego na Placu św. Piotra

To już 65 lat, od kiedy Niższe Seminarium Duchowne wpisało się w Kościół częstochowski. Żadne zakręty dziejowe, które spowodowały, że wszystkie instytucje tego typu zostały zlikwidowane, nie doprowadziły do zamknięcia szkoły znajdującej się w Częstochowie przy ul. Piotrkowskiej 17

W tej chwili jest ona jedyną tego typu diecezjalną placówką w naszym kraju. A skoro szkoła niezwykła, to i jubileusz musi być wyjątkowy. I tak przełożeni, nauczyciele, alumni i rodzice wyruszyli na początku nowego roku szkolnego z pielgrzymką dziękczynną do Rzymu. Głównym punktem 7-dniowego wyjazdu była Eucharystia pod przewodnictwem papieża Franciszka. Po Mszy św. nastąpiło spotkanie przełożonych Niższego Seminarium Duchownego z następcą św. Piotra. Biskup Rzymu wyraził radość z istnienia w Polsce tego typu placówki oraz pobłogosławił wszystkim osobom tworzącym to niezwykłe dzieło.
CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie rzecznika prasowego archidiecezji wrocławskiej dot. Fundacji Teobańkologia

2025-12-17 10:01

[ TEMATY ]

Teobańkologia

Red.

Publikujemy oświadczenie rzecznika prasowego archidiecezji wrocławskiej dot. Fundacji Teobańkologia.

"W związku z rozwojem działalności fundacji Teobańkologia oraz szeroką skalą jej działań duszpasterskich i medialnych, metropolita wrocławski abp Józef Kupny powołał Komisję ds. zbadania funkcjonowania fundacji.
CZYTAJ DALEJ

Łódź: Maryjny wieczór uwielbienia

2025-12-23 16:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Maryjny wieczór uwielbienia w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia na łódzkich Chojnach

Maryjny wieczór uwielbienia w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia na łódzkich Chojnach

W Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia na łódzkich Chojnach odbywają się comiesięczne Maryjne Wieczory Uwielbienia. Ostatni Maryjny Wieczór Uwielbienia animowany był przez uczestników warsztatów liturgiczno-muzycznych prowadzonych w Sulejowie.

Zespół muzyczny i chór pod batutą dyrygenta i muzyka Huberta Kowalskiego, włożyli całe serce, by jak najpiękniej oddać chwałę Panu i uczcić Niepokalane Serce Maryi. Najważniejszym elementem spotkań jest adoracja Najświętszego Sakramentu oraz możliwość spowiedzi, przy śpiewie zespołu scholii rodzinnej. - Nasze wieczory prowadzimy już od 9 lat. Po kilku latach przybrały one formę pierwszych sobót Maryjnych. Nasz kościół to jednocześnie Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, a jak wiadomo pierwsze soboty poświęcone są naszej Mamie. Zamysłem wieczorów jest, by gromadzić się na modlitwie i uwielbieniu Pana Boga, Jezusa i Maryi. W tym czasie mamy możliwość podziękować, przeprosić i poprosić o to co mamy w sercu. Każdy z nas przychodzi ze swoimi intencjami, podczas każdego wieczoru przechodząc wokół obrazu możemy zanieść Matce wszystko co przynieśliśmy tego konkretnego dnia. Każdy wieczór jest inny. Jedyne co niezmienne to nasza obecność i modlitwa – tłumaczy Agnieszka Podgórska, inicjatorka Maryjnych Wieczorów Uwielbienia w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia i warsztatów liturgiczno-muzycznych. W murach zabytkowej świątyni zabrzmiały takie utwory jak „Ojcze prowadź nas”, „Jeshua” czy „Z dawna Polski Tyś Królową”. Zorganizowane w Sulejowie zostały warsztaty liturgiczno-muzyczne oparte na adwentowych pieśniach dawnych i współczesnych. Tegoroczne warsztaty miały dwa szczególne momenty. Pierwszy to prowadzony przez uczestników warsztatów Maryjny Wieczór Uwielbienia w parafii św. Wojciecha w Łodzi, podczas którego wielu ludzi dało obraz swojej wiary. Drugi to msza kończąca warsztaty w parafii św. Floriana w Sulejowie, której przewodniczył biskup Piotr Kleszcz. Po mszy odbył się krótki koncert przygotowanego przez uczestników spotkania materiału.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję