Głównej Eucharystii jubileuszowej 5 lipca przewodniczył biskup świdnicki. Uroczystość zgromadziła kapłanów, parafian, byłych duszpasterzy, pallotynów, władze samorządowe oraz wielu gości i przyjaciół parafii.
Osiem dekad
Jeszcze przed rozpoczęciem Mszy świętej słowo powitania wygłosił ks. Marcin Kunat, który przypomniał początki pallotyńskiej obecności w tym miejscu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– W 1945 roku za archidiecezją wrocławską formalnie odpowiadał kard. Adolf Bertram. Po jego śmierci z polecenia prymasa Polski kard. Augusta Hlonda Kościół w Polsce przejął organizację duszpasterstwa na ziemiach odzyskanych – przypomniał proboszcz parafii.
Zaznaczył także, że to właśnie ks. Karol Milik, administrator apostolski dla Dolnego Śląska, erygował parafię w Przedborowej i powierzył ją księżom pallotynom. – Był to moment kluczowy dla obecności pallotynów w powojennej i przedwojennej Przedborowej. (...) Pierwsi pallotyni zaczęli pracę jeszcze w 1945 jako administratorzy parafii – zaznaczył ks. Kunat.
Z radością powitał również pasterza diecezji i przybyłych kapłanów: – Dziękujemy dziś Panu Bogu za osiem dekad modlitwy, pracy duszpasterskiej, sakramentów i obecności duchowej (...). Z radością i wdzięcznością witam pośród nas bp. Marka Mendyka (...). Dziękujemy księże biskupie za Twoją obecność, modlitwę, zaufanie i pasterskie słowo.
Prosta i żywa wiara
Reklama
W homilii bp Mendyk podziękował za żywą wiarę wspólnoty parafialnej oraz ukazał znaczenie parafii w historii i teraźniejszości:
– Podczas ostatniej wizytacji kanonicznej, tu mogłem spotkać taką żywą cząstkę Kościoła, ludzi, którzy przychodząc na modlitwę, Eucharystię, przystępując do sakramentów świętych, odznaczają się żywą wiarą, prostą wiarą, ale to jest wiara, która jest fundamentem Kościoła – zauważył.
Dodał również, że parafia pełni rolę nie tylko miejsca, gdzie sprawowany jest kult, ale także jest aktywnym uczestnikiem życia społecznego i kulturalnego. - 80 lat temu, kiedy ludzie z różnych stron Polski przebywali na te tereny, dzięki duszpasterzom, dzięki niepodważalnej roli Kościoła, mogli ukonstytuować nową społeczność – wskazał hierarcha, nawiązując do historii miejscowości.
Biskup dziękował również pallotynom za ich duchową troskę. - To co czynią obecni duszpasterze to kontynuowanie działań, które mają kształtować świadomość religijną, społeczną i wzbudzać poczucie wspólnoty. Wskazał także na rolę parafii jako miejsca modlitwy, solidarności, edukacji i formacji: – Parafia staje się centrum życia społecznego, które integruje społeczność, niesie wsparcie, buduje relacje międzyludzkie.
– Drogi księże prowincjale, bardzo serdecznie dziękuję całej pallotyńskiej rodzinie. Razem z mieszkańcami i wiernymi parafii Przedborowa mówimy jedno piękne słowo: dziękujemy - podkreślił.
Po Mszy św. wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na Święto Parafii przy remizie, gdzie przygotowano występy zespołów folklorystycznych „Borowianki” i „Macieje”, gry i zabawy dla dzieci oraz wieczorną zabawę przy muzyce. Parafianie i goście dzielili się radością z jubileuszu, wspominając i tworząc kolejne rozdziały wspólnej historii.
W jubileuszowych uroczystościach wzięli udział m.in. ks. Przemysław Podlejski – prowincjał pallotyńskiej Prowincji Zwiastowania Pańskiego, ks. Ryszard Pasieka – kapłan pochodzący z parafii Przedborowa z miejscowości Owiesno oraz byli proboszczowie i duszpasterze związani z tą wspólnotą, m.in. ks. kan. Krzysztof Herbut, dziekan dekanatu Ząbkowice Śląskie.