Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Z Bogiem przekraczamy szkolny próg…

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W poniedziałek 1 września w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Bolesnej w Mierzynie odprawiona została uroczysta Msza św. stanowiąca część wojewódzkiej inauguracji roku szkolnego, która odbyła się w oddanym ostatnio do użytku nowoczesnym gmachu Publicznej Szkoły Podstawowej przy ul. Kolorowej w Mierzynie.

Reklama

Eucharystię sprawował abp Andrzej Dzięga. W homilii powiedział m.in.: – Niech błogosławiony będzie ten czas Waszej pracy i trudu, Drodzy Państwo dyrektorzy i nauczyciele. Miejcie świadomość jednej z najpiękniejszych służb publicznych – służby człowiekowi, młodemu pokoleniu i narodowi. Po Bożemu ta służba przeżywana da Wam wielką satysfakcję i poczucie dobrze rozpoznanego i wykonanego zadania, gdy będziecie je po latach przedstawiali Bogu – powiedział Metropolita szczeciński. Następnie odniósł się w kilku słowach do bieżącej sytuacji. – W wielu miejscach na polskiej ziemi szkoły są zamykane lub popadają w ruinę, a dzieci, nawet najmłodsze, 6- i 7-latki, są zrywane jeszcze w nocy, wiezione po 15, 20 km do szkoły, a potem wracają często po zmierzchu do domu, zwłaszcza te, które mieszkają na wioskach. Tutaj zaś, w Mierzynie, pojawiła się nowa szkoła, przygotowana na potrzeby najmłodszych. To jest właśnie ta mądrość patrzenia na sprawy tej ziemi. Niech błogosławione będą wysiłki i praca służące kształceniu następnych pokoleń – stwierdził abp Andrzej Dzięga.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W tym dniu rozmawialiśmy także z uczniami, którzy przybyli na uroczystości.

– To jest ważny dzień, ponieważ rozpoczynamy kolejny etap nauki. Na pewno w tym roku jednym z ważniejszych wydarzeń będzie sprawdzian 6-klasisty. Wszyscy bardzo chcemy dostać się do dobrego gimnazjum. A poza tym tęskni się już za koleżankami, kolegami i nauczycielami – mówi Wiktoria Magda, uczennica klasy 6 Szkoły Podstawowej w Dobrej Szczecińskiej.

– Cieszę się, że wracam po wakacjach do szkoły. Będę się tam uczył, bawił z moimi kolegami. Najbardziej odpowiada mi matematyka i WF. Lubię bieganie – stwierdza Remigiusz Harłukowicz, uczeń 4 klasy Szkoły Podstawowej w Mierzynie.

– Chyba nikt tak naprawdę nie chce do końca wracać do szkoły. Jestem w 6 klasie, tak więc powoli dobiega końca szkoła podstawowa. A w szkole najbardziej lubię przyrodę, język polski i matematykę – mówi Dominika Wiśniewska ze Szkoły Podstawowej w Dobrej Szczecińskiej.

– Jest to dla mnie szczęśliwy dzień, gdyż zaczyna się szkoła. Będzie to okazja nie tylko do zdobycia wiedzy, ale poznania nowych kolegów i koleżanek – stwierdza Dawid Drumlak, uczeń klasy 6 Szkoły Podstawowej w Mierzynie.

Po Mszy św. uczestnicy przeszli do budynku Szkoły Podstawowej w Mierzynie, gdzie na sali gimnastycznej odbyła się dalsza część uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego 2014/15.

Gośćmi inauguracji, oprócz Metropolity szczecińsko-kamieńskiego, byli również członkowie samorządu lokalnego, zachodniopomorski kurator oświaty, przedstawiciele służb publicznych oraz parlamentarzyści.

2014-09-10 15:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie Rodziny Szkół im. Jana Pawła II

Niedziela legnicka 43/2017, str. 8

[ TEMATY ]

szkoła

Jan Paweł II

Ks. Piotr Olszówka

Lubomierska wspólnota szkolna na tle jasnogórskiego klasztoru

Lubomierska wspólnota szkolna na tle jasnogórskiego klasztoru
Do tradycji Zespołu Szkolno-Przedszkolnego (wcześniej Szkoły Podstawowej) w Lubomierzu, kultywowanej od 15 lat, należy zwyczaj wyjazdu uczniów do Częstochowy, na spotkanie szkół noszących zaszczytne imię Jana Pawła II. W tym roku wzięło w nim udział około 16 tys. osób z całej Polski, w tym 43 uczniów z Lubomierza. Organizatorem wyjazdu był katecheta ks. Piotr Olszówka, któremu w opiece nad grupą pomagały Bożena Ciereszko, Hanna Lange i Bogusława Kawzowicz. Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod jasnogórskim szczytem, której przewodniczył krajowy duszpasterz Rodziny Szkół im. Jana Pawła II – bp Henryk Tomasik z Radomia. Natomiast ks. Piotr sprawował Eucharystię w intencji całej społeczności szkolnej.
CZYTAJ DALEJ

1 grudnia - liturgiczne wspomnienie św. Karola de Foucauld

[ TEMATY ]

bł. Karol de Foucauld

youtube.com

bł. Karol de Foucauld

bł. Karol de Foucauld

1 grudnia Kościół wspomina w liturgii św. Karola de Foucauld (1858-1916), francuskiego zakonnika i misjonarza, pustelnika, który wiele lat spędził wśród muzułmańskich Tuaregów w Afryce Północnej.

Na krętych drogach życia Bóg pisze prostymi liniami. To powiedzenie dotyczy również Karola de Foucauld. W chwili, gdy zginął z rąk członków muzułmańskiej sekty sufickiej sanusijja 1 grudnia 1916 roku w oazie Tamanrasset, miał za sobą długą drogę, która prowadziła go z Francji do Algierii, Maroka, do Ziemi Świętej, Syrii, a wreszcie na algierską Saharę. Natomiast droga wewnętrzna wiodła go od przepełnionego wiarą dzieciństwa przez religijną obojętność do ponownego odkrycia wiary i życia pustelniczego. Dziś na jego dziedzictwo powołuje się ok. 20 różnych stowarzyszeń i zgromadzeń zakonnych.
CZYTAJ DALEJ

Atak na plebanię w Tuchowie. Sprawcy użyli gazu wobec księdza

2025-12-01 20:52

[ TEMATY ]

atak

Adobe Stock

W Tuchowie doszło do włamania na plebanię parafii pw. św. Jakuba Starszego Apostoła. Dwóch zamaskowanych mężczyzn mających około 20-30 lat weszło do budynku gospodarczego, gdzie natknęli się na księdza. Złodzieje zaatakowali duchownego i uciekli. Policja apeluje o pomoc w ustaleniu ich tożsamości - informuje Polsat News.

Plebania parafii pw. św. Jakuba Starszego Apostoła w Tuchowie stała się celem złodziei. W ubiegłą niedzielę około 18:00 do budynku należącego do kościoła włamali się dwaj mężczyźni mający mniej więcej 20-30 lat.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję