Pielgrzymka w której wzięli udział alumnie metropolii wrocławskiej odbywała się od poniedziałku 23 czerwca do piątku 27 czerwca. - Najpiękniejszym momentem było spotkanie Ojca Świętego Leona XIV. Widać było na twarzy papieża ogromny spokój i radość. Był bardzo uśmiechnięty i widać, że ma pogodne usposobienie. Bardzo chciałem spotkać papieża Leona XIV i nie spodziewałem się, że będę miał okazję zobaczyć go z tak bliska - wspomina diakon Bartłomiej Sikora, pochodzący z parafii Opatrzności Bożej we Wrocławiu - Nowym Dworze.
Reklama
Jak podają Stolica Apostolska w pielgrzymce wzięło udział ok. 6 tys. alumnów z całego świata. - To bardzo ciekawe doświadczenie być w jednym miejscu z klerykami z różnych stron świata. Dla mnie jako diakona ciekawym doświadczeniem było uczestnictwo we Mszy świętej, pod przewodnictwem Ojca Świętego, gdy udzielał święceń prezbiteratu 31 diakonom pochodzącym m.in. z takich zakątków świata, jak: Indie, Sri Lanki, Rumunia Afryki Środkowej, Ghana, Nigeria, Korea, Uganda, czy Australia, tych krajów było tak dużo, że nie jestem w stanie nawet ich wymienić - mówi diakon Bartek, dodając: - To było moje drugie spotkanie z papieżem. Wcześniej, gdy braliśmy udział w audiencji bardzo zapadły mi w pamięci słowa, żebyśmy się uczyli słuchać - z otwartym umysłem i sercem - głosu kultury, wyzwań współczesności, takich jak sztuczna inteligencja czy media społecznościowe, a także wołania osób potrzebujących oraz młodych, którzy szukają sensu życia.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Pielgrzymka seminarzystów była tak skonstruowana, aby alumni mogli odwiedzić cztery bazyliki papieskie i przejść tam przez drzwi święte. To: Bazylika Św. Piotra , Bazylika św. Pawła za Murami, Bazylika Matki Bożej Śnieżnej i Bazylika Św. Jana na Lateranie. - Pierwsze oficjalne spotkanie było w Bazylice św. Pawła za Murami. Po przywitaniu wspólnie odmówiliśmy różaniec i wysłuchaliśmy koncertu Chóru Diecezji Rzymskiej z Orkiestrą „Fideles et amati” pod batutą ks. prał. Marco Frisiny, który także podzielił się z nami świadectwem swojego powołania i zrobił to wykorzystując muzykę -mówi dk. Sikora, dodając: - W kolejnym dniu naszej pielgrzymki przeszliśmy tzw. drogą jubileuszową. Dołączyliśmy się do jednej z grup alumnów z Polski, a na czele niesiony był krzyż jubileuszowy. Z nami drogą tą podążał bp Grzegorz Suchodolski z diecezji siedleckiej. A później odbyła się wspomniana przeze mnie katecheza papieska.
Na trasie pielgrzymki nie mogło zabraknąć modlitwy przy grobie papieża Franciszka. - W roku jubileuszowym w Rzymie jest bardzo dużo pielgrzymów. To widać w każdym miejscu. Idąc do grobu papieża Franciszka idzie się w długiej kolejce i można się zatrzymać dosłownie na kilka sekund. Na szczęście obok znajdują się ławki i tam można było pomodlić się dłużej przy grobie papieża. To monet bardzo symboliczny dla mnie i okazja do dziękczynienia za jego pontyfikat - zaznacza diakon Bartek, wspominając także moment wejścia do Bazyliki św. Jana na Lateranie oraz Msze święta pod przewodnictwem abp Tadeusza Wojdy, przewodniczącego Episkopatu Polski. - Ta Eucharystia odbyła się w bazylice Santa Maria in Aracoeli w wzięło w niej udział ok. 200 kleryków z Polski wraz z księżmi przełożonymi. W czasie homilii abp Wojda zachęcał nas, abyśmy się stawali znakami nadziei w świecie - wspomina dk. Bartłomiej Sikora [„Niech czas tej pielgrzymki do źródeł nadziei będzie dla nas czasem stawiania pytań samemu Jezusowi, który mnie powołał (...) niech będzie czasem umacniania wiary, aby z tej wiary mogła płynąć żywa nadzieja”. - przyp. red.]