Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Chór KUL w Korei Południowej

Nasz ambasador muzyki chórowej

Chór Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II pod dyrekcją prof. Grzegorza Pecki, jako jedyny zespół z Polski, został zaproszony do udziału w X Światowym Sympozjum Muzyki Chóralnej, które odbyło się w dniach 6-13 sierpnia 2014 r. w Seulu. To prestiżowe artystyczne i kulturalne wydarzenie organizowane przez Międzynarodową Federację Muzyki Chóralnej (IFCM) odbywa się co trzy lata, każdorazowo w innym kraju. W tegorocznej edycji sympozjum wzięło udział 26 chórów z 18 krajów, reprezentujących wszystkie kontynenty.

W ramach sympozjum Chór KUL dał cztery koncerty w Koreańskim Teatrze Narodowym w Seulu oraz w Daejeon. W programie znalazły się dzieła sakralne głównie polskich kompozytorów oraz artystyczne opracowania tradycyjnych kompozycji ludowych. Bogaty repertuar zespołu obejmuje utwory muzyki dawnej oraz współczesne kompozycje zarówno a cappella, jak i z akompaniamentem instrumentalnym. Koncerty Chóru KUL w ramach X Światowego Sympozjum Muzyki Chóralnej były znakomitą okazją do zapoznania międzynarodowej publiczności z polską muzyką chóralną, do rozpowszechnienia kultury polskiej, ukazania jej wieloaspektowości i różnorodności. Promowały KUL, Lublin i Polskę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Chór KUL został wybrany przez Międzynarodową Federację Muzyki Chóralnej do reprezentowania jej na jednym z najważniejszych wydarzeń w latach 2013 i 2014. Otrzymał tytuł Ambasadora Międzynarodowej Federacji Muzyki Chóralnej na lata 2013, 2014 i 2015.

Skandaliczna sytuacja w Łodzi

Aktor zwolniony za protest przeciw bluźnierstwu

Marek Cichucki, aktor, który określił sztukę „Golgota Picnic” jako „bełkot”, został 5 sierpnia zwolniony z pracy. Od dyrektora Teatru Nowego w Łodzi usłyszał skandaliczne uzasadnienie, że w teatrze „nie jest potrzebny drugi Chazan”.

Marek Cichucki zgłosił się 5 sierpnia rano do Teatru Nowego na próbę premierowej sztuki. Jednak inspicjentka przekazała mu informację, że wcześniej chce z nim rozmawiać dyrektor, Zdzisław Jaskuła. W trakcie rozmowy aktor otrzymał wypowiedzenie z pracy bez obowiązku jej świadczenia aż do końca listopada 2014 r. Jego przyczyną jest „utrata zaufania”, będąca bezpośrednim skutkiem postawy Cichuckiego wobec prezentacji w Łodzi tekstu sztuki „Golgota Picnic” – usłyszał aktor od Jaskuły.

Gdy pod koniec czerwca łódzki Teatr Pinokio organizował publiczne czytanie treści sztuki „Golgota Picnic”, Cichucki – mimo swojego urlopu – poszedł na próbę. Po przeczytaniu tekstu uznał, że jest to „bełkot” i podczas następującej potem lektury odmówił udziału w przedstawieniu. Zamiast tego dołączył do ludzi, którzy w ramach protestu przed teatrem czytali bajki (Teatr Pinokio znany był do tej pory głównie z przedstawień dla dzieci).

W Lipsku nad Biebrzą

Zmarła synowa ocalona przez bł. teściową

Reklama

W wieku 97 lat zmarła Anna Biernacka – ocalona w czasie II wojny światowej przez swoją teściową Mariannę Biernacką, która poszła na śmierć zamiast synowej, spodziewającej się dziecka. Papież Jan Paweł II zaliczył heroiczną teściową do grona męczenników II wojny światowej, których beatyfikował w 1999 r.

Przed kilkoma laty w wywiadzie dla diecezjalnego pisma „Martyria” Anna Biernacka wspominała, że od swojej błogosławionej teściowej nauczyła się modlić pieśniami: „Z samego rana wspólnie śpiewałyśmy «Godzinki» ku czci Matki Bożej”.

7 sierpnia br. w Lipsku nad Biebrzą odbył się pogrzeb Anny Biernackiej, któremu przewodniczył biskup pomocniczy diecezji ełckiej Romuald Kamiński. Zmarła została pochowana na miejscowym cmentarzu parafialnym.

Od kilku lat w tej miejscowości odbywają się spotkania teściowych, których patronką jest teściowa ocalonej przed 71 laty Anny Biernackiej. Kult bł. Marianny rozwija się, a o jej wstawiennictwo u Boga proszą małżeństwa, które nie mogą mieć dzieci, kobiety w stanie błogosławionym oraz wdowy.

Cudzysłów

Miłość może zwyciężać każdy wiek, choćby najbardziej niesprzyjający świętości; może pokonać warunki każdego stanu i każdej sytuacji życiowej.

*

Wiara jest koroną godności człowieka. Niesłychanie trudno odzyskać straconą koronę i umieścić ją ponownie na głowie. Jak więc trzeba jej strzec!

*

Bóg nie chce inaczej udzielać się światu, jak tylko z ramion Maryi.

Stefan Kardynał Wyszyński

Krótko

Sąd Najwyższy orzekł, że wybory do Parlamentu Europejskiego są ważne. W głosowaniu, które odbyło się 25 maja, Polacy wybrali 51 europosłów.

Rosyjski samolot obserwacyjny po raz kolejny latał przez kilka dni nad Polską. Wszystko odbyło się zgodnie z międzynarodowymi umowami.

Sąd Rejonowy uznał, że śledztwo w sprawie organizacji tragicznego lotu tupolewa z polską delegacją na pokładzie z 10 kwietnia 2010 r. zostanie wznowione. Sędziowie przychylili się w ten sposób do zażalenia 21 poszkodowanych osób.

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu wyborczego. Wynika z niej, że wszyscy będziemy mogli głosować korespondencyjnie, we wszystkich wyborach, oprócz samorządowych.

Polska nadal jest na szarym końcu w europejskiej statystyce długości życia. W porównaniu z europejską czołówką mężczyźni w Polsce żyją o osiem lat krócej, a kobiety o cztery lata.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez premiera, szefa MSW i prezesa NBP. Sprawa ma związek z rozmową szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza z prezesem NBP Markiem Belką w restauracji Sowa&Przyjaciele.

Propozycja umożliwienia składania ślubowania z odwołaniem do Boga przez adwokatów, radców prawnych, notariuszy i komorników znalazła się w założeniach Ministerstwa Sprawiedliwości do projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo o adwokaturze i niektórych innych ustaw. Założeniami zajmie się teraz Stały Komitet Rady Ministrów.

Nawałnice w Małopolsce, według wstępnych szacunków, spowodowały 447 podtopień budynków mieszkalnych, najwięcej w powiecie limanowskim – 290 i myślenickim – 123, oraz 245 budynków gospodarczych.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2014-08-12 13:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

26-letni kleryk umiera, pozostawiając po sobie imponujący testament duchowy

2026-03-21 18:50

[ TEMATY ]

świadectwo

igorpavantres Instagram

Igor Pavan Tres

Igor Pavan Tres

„Ofiaruję swój krzyż za Kościół święty, za Papieża, za mojego biskupa diecezjalnego, za duchowieństwo, za nawrócenie grzeszników, za dusze czyśćcowe i za prześladowanych chrześcijan” – napisał w swoim duchowym testamencie Igor Pavan Tres.

Wyświetl ten post na Instagramie Post udostępniony przez Igor Pavan Tres (@igorpavantres)
CZYTAJ DALEJ

Nieco zapomniany święty

Niedziela Ogólnopolska 12/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

św. Turybiusz

Wikipedia.org

Św. Turybiusz

Św. Turybiusz

Chodzi o duchownego o imieniu Turybiusz, który choć był Hiszpanem, jest jednym z patronów Peru. Jego nieobowiązkowe wspomnienie przypada 23 marca.

Pół tysiąca lat temu współczesne tereny Peru były zamieszkane m.in. przez Inków. W okresie podboju tych ziem przez Hiszpanów, co miało miejsce przede wszystkim w XVI stuleciu, dotarło na nie chrześcijaństwo. Dziś jest ono religią dominującą zarówno w Peru, jak i w całej Ameryce Południowej. Ba, peruwiańska konstytucja zawiera nawet ustęp o tym, że Kościół katolicki i jego nauczanie jest ważnym elementem w historii, kulturze i moralności tego państwa.
CZYTAJ DALEJ

Powołanie do świętości

2026-03-23 09:35

[ TEMATY ]

rekolekcje

ks. Marek Dziewiecki

Mar. prasowy

W tej części rekolekcji ks. Marek Dziewiecki zaprasza nas do odkrycia, czym naprawdę jest świętość i jak stawać się ludźmi dobrymi i mądrymi jednocześnie.

Wielki Post to nie tylko czas odwracania się od grzechu, ale przede wszystkim droga wzrastania w miłości. Samo unikanie zła to za mało – Bóg powołuje nas do czegoś znacznie większego: do świętości, czyli do życia na Jego podobieństwo.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję