Reklama

Niedziela Sandomierska

Więcej niż abstynencja

Krucjata Wyzwolenia Człowieka (KWC) zwana też Dziełem Niepokalanej, Matki Kościoła jest maryjnym ruchem, który stoi zdecydowanie na stanowisku całkowitej abstynencji od alkoholu. Skąd wzięła się KWC?

Niedziela sandomierska 32/2014, str. 4-5

[ TEMATY ]

krucjata

ARCHIWUM KS. ADAMA STACHOWICZA

Bezpośrednim bodźcem do powołania Krucjaty Wyzwolenia Człowieka (KWC) było wezwanie św. Jana Pawła II, który. podczas przemówienia do Polaków 23 października 1978 r. prosił, aby przeciwstawiać się „wszystkiemu co uwłacza ludzkiej godności i poniża obyczaje zdrowego społeczeństwa”.

Krucjata została ogłoszona 8 czerwca 1979 r. w Nowym Targu w obecności Jana Pawła II przez ks. Franciszka Blachnickiego. Mówił on o niej: – Abstynencja wyzwala drugiego człowieka poprzez solidarne stanięcie obok niego tam, gdzie chcemy go doprowadzić. Jest to „taktyka podania dłoni”. Wyzwalając innych, wyzwalamy siebie. Ostatecznie wyzwalający prowadzi wyzwolonego do Chrystusa, w którym jest ideał i realizacja naszej wolności. Tylko człowiek wolny może wyzwalać innych. Ci wolni ludzie mają stworzyć „nowe wojsko Gedeona”. KWC wywodzi się z Krucjaty Wstrzemięźliwości.

Założenia Krucjaty

Krucjata propaguje dobrowolną abstynencję z motywów nadprzyrodzonych i społecznych. Dla człowieka wiary dodatkowo jest to akt ekspiacji i wynagrodzenia za grzechy pijaństwa. Chodzi w niej o dobrowolne wyrzeczenie się alkoholu, z motywu miłości do Boga i bliźniego. Papież Pius XII pisał: „Kościół nie może popierać przymusowej, powszechnej abstynencji. Praktykowana dobrowolnie jest apostolstwem, które Kościół przyjmuje i uznaje, chwali i błogosławi”. – Abstynencja nabiera również wielkiego znaczenia z punktu widzenia profilaktyki przeciwalkoholowej, w odniesieniu zwłaszcza do dzieci i młodzieży. Utrzymanie ich w całkowitej abstynencji przez okres jak najdłuższy, to postulat wychowawczy, którego wartości i potrzeby nikt dziś nie neguje. Ma więc ona wielka wartość wychowawczą. Jest doskonałym środkiem wyrabiania cnoty wstrzemięźliwości, siły woli i charakteru, a przede wszystkim samodzielności i odwagi uzdalniającej do płynięcia przeciw prądowi opinii i powszechnych zwyczajów. Przyjęta świadomie i dobrowolnie wyzwala tego, kto ją praktykuje – mówił sługa Boży ks. Blachnicki.

Reklama

Kto może być w Krucjacie?

Każdy, kto czuje chęć pomocy innym i podejmie się zobowiązań wynikających z przynależności do Krucjaty. Można być kandydatem lub członkiem KWC. Każdy zobowiązuje się nie tylko do nie spożywania alkoholu, ale do propagowania abstynencji i stylu życia bez alkoholu oraz modlitwy za trwających w Krucjacie i mających problem z alkoholem.

Paulina Polek z Woli Baranowskiej przeżywająca drugi stopień w Skorodne motywując wstąpienie do Krucjaty mówi: - podpisałam krucjatę w celu uwolnienia ludzi od wszelkich uzależnień, bo ważne jest, aby człowiek który jest uzależniony poczuł wolność. Natomiast Angelika konkretyzuje swoją motywację mówiąc: - podpisałam krucjatę, ponieważ chcę, żeby mój tata się zmienił. Chcę modlić się za niego i w ten sposób pomóc mu w jego problemie alkoholowym.

Abstynencja a Krucjata

Wielu w sierpniu, miesiącu trzeźwości, podejmuje abstynencję od alkoholu. Krucjata Wyzwolenia Człowieka to coś więcej niż tylko abstynencja. Niektórzy mówią nawet, że to styl życia. Abstynent nie pije alkoholu. Natomiast członek i kandydat KWC oprócz nie spożywania alkoholu, nie palenia papierosów, czy nie zażywania narkotyków oraz wolności od innych form uzależnień, propaguje styl życia człowieka wolnego i modli się za tych, którzy mają problem z nadużywaniem alkoholu. Krucjatowcy również poprzez modlitwę wspierają innych, którzy podjęli dzieło Krucjaty.

Krucjatowe inicjatywy

Ruch Światło-Życie w celu propagowania KWC organizuje dla członków i kandydatów abstynenckiego dzieła doroczną pielgrzymkę Krucjaty do Niska. Zapraszani są Oazowicze, zarówno młodzież jak i Domowy Kościół. Zjazd ma stałych bywalców, ale co roku przybywają też nowi.

Wyjątkowym wydarzeniem KWC jest nabożeństwo „Odpowiedzialności i Misji”. Odbywa się ono podczas każdego Dnia Wspólnoty w czasie trwania oazowych turnusów wakacyjnych. Właśnie podczas takiego nabożeństwa składanych jest najwięcej deklaracji trzeźwościowych. Decyzje podejmowane podczas takiej modlitwy nie są przypadkowe. Ci, którzy je podejmują, podczas piętnastodniowych rekolekcji, zastanawiają się nad sensem Krucjaty i dogłębnie poznają jej założenia. Najczęstszym powodem podjęcia dzieła Krucjaty jest świadectwo tych, którzy w nim trwają oraz chęć pomocy osobom dotkniętym problemem alkoholowym. Także podczas samego nabożeństwa można wsłuchać się w świadectwa, bo taka forma propagowania dobrego dzieła nie ma sobie równej.

2014-08-07 11:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Tomasik zachęca do podjęcia krucjaty modlitewnej za życiem

[ TEMATY ]

życie

krucjata

Bożena Sztajner/Niedziela

Biskup radomski Henryk Tomasik zachęcił wiernych do podjęcia krucjaty modlitewnej na rzecz obrony życia. Apel został skierowany do wiernych Kościoła radomskiego.

- Proszę wszystkich o podjęcie krucjaty modlitewnej na rzecz ochrony życia każdego człowieka. Proszę, aby w każdą niedzielę przed błogosławieństwem odmówić modlitwę św. Jana Pawła II w obronie życia ludzkiego. Niech ta modlitwa towarzyszy parlamentarzystom podczas dyskusji i debat sejmowych, mających na celu wypracowanie prawa chroniącego ludzkie życie - napisał w komunikacie biskup radomski.

CZYTAJ DALEJ

Gromniczna

Niedziela Ogólnopolska 5/2022, str. 16-17

[ TEMATY ]

święto Ofiarowania Pańskiego

pl.wikipedia.org

Matka Boska Gromniczna, rysunek Michała Andriollego przedstawiający wypalanie gromnicą znaku krzyża na belce stropowej chaty w dzień Matki Bożej Gromnicznej

Matka Boska Gromniczna, rysunek Michała Andriollego przedstawiający wypalanie gromnicą znaku krzyża na belce stropowej chaty w dzień Matki Bożej Gromnicznej

Święto Ofiarowania Pańskiego aż do drugiej połowy minionego stulecia nosiło nazwę Purificatio – Oczyszczenie Najświętszej Maryi Panny. W Polsce mówiono o święcie Matki Bożej Gromnicznej. Nazwa ta pochodziła od świec (gromnic), zabieranych w tym dniu do kościołów i tam poświęcanych.

Dawniej wielkie zagrożenie dla domów w Polsce stanowiły burze, a zwłaszcza pioruny, które wzniecały pożary i niszczyły głównie drewniane domostwa. Właśnie przed nimi miała strzec domy świeca poświęcona w święto Ofiarowania Chrystusa. Gromnicę wręczano również konającym, aby ochronić ich przed napaścią złych duchów. Dwie z wyżej wspomnianych nazw uwypuklały bardziej maryjny charakter święta. Dopiero ostatnia reforma liturgiczna nadała mu charakter uroczystości Pańskiej, co szło w parze ze zmianą nazwy na Praesentatio, czyli Przedstawienie, Okazanie Pana Jezusa w świątyni. W języku polskim zamiast dosłownego tłumaczenia tego łacińskiego terminu przyjęło się określenie Ofiarowanie Pańskie.

CZYTAJ DALEJ

Warmińsko-mazurskie/ Sanktuarium w Stoczku Klasztornym na liście Pomników Historii

2023-02-03 07:27

pl.wikipedia.org

Sanktuarium Matki Pokoju w Stoczku Klasztornym oficjalnie wpisane na listę Pomników Historii. "To niezwykłe dzieło barkowej architektury o znaczeniu artystycznym, historycznym i symbolicznym ważnym nie tylko dla regionu, ale i kraju" - powiedziała PAP kierownik Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Olsztynie Iwona Liżewska.

W piątek w pałacu prezydenckim odbędzie się uroczystość wpisania na listę Pomników Historii nowych obiektów. Jednym z nich będzie Sanktuarium Matki Pokoju w Stoczku Klasztornym na Warmii. Mianem Pomnika Historii objęto kościół pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny z otaczającymi go krużgankami i klasztorem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję