Reklama

Wiadomości

Wzrasta ilość aborcji w Portugalii. Katolicy apelują o jej ograniczenie

Przedstawiciele organizacji katolików świeckich oraz duchowni portugalscy zaapelowali o działania służące ograniczeniu liczby przypadków dokonywanych w tym kraju aborcji. Apele te są efektem informacji przekazanych przez ministerstwo zdrowia Portugalii, zgodnie z którymi w 2024 r. przeprowadzono tam o 927 aborcji więcej niż w ubiegłym roku.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Służby medyczne oszacowały, że w sumie doszło w ub.r. do ponad 17,8 tys. przypadków przerwania ciąży. Według resortu zdrowia wraz z nasilającym się zjawiskiem aborcji wzrosły też do poziomu blisko 5,4 mln euro wydatki władz państwowych na zabiegi przerywania ciąży w Portugalii.

Przeprowadzenie aborcji w Portugalii jest możliwe na życzenie kobiety od sierpnia 2007 r., kiedy to parlament po niewiążącym referendum przegłosował nowe przepisy poparte przez ugrupowania lewicowo-liberalne, głównie przez Partię Socjalistyczną (PS).

Aborcję w Portugalii można przeprowadzić do 10. tygodnia ciąży. Wprawdzie jej warunkiem są obowiązkowe konsultacje z kobietą zamierzającą poddać się aborcji, ale jak donoszą media warunek ten często jest pomijany. Tymczasem według dziennika “Diario de Noticias” ponad 30 proc. portugalskich szpitali nie przeprowadza zabiegów przerywania ciąży ze względu na powoływanie się medyków na klauzulę sumienia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2025-06-11 10:09

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Anglia przygotowuje się na kanonizację kard. Newmana

Angielski Kościół przygotowuje się na kanonizację kard. Johna Henry’ego Newmana. Jutro rozpoczyna się specjalna nowenna. Słowo do wiernych skierował też katolicki Prymas Anglii i Walii.

Kard. Nichols zauważa, że jednym z najważniejszych aspektów życia nowego świętego jest długa i trudna droga do pełni wiary w Kościele katolickim. Wiele go to kosztowało, lecz w tym właśnie przejawia się istota jego świadectwa – pisze londyński metropolita. Przypomina, że poszukiwanie prawdy doprowadziło Newmana do dogłębnego poznania podstaw katolickiej wiary w historii Kościoła, a zarazem do uważnej refleksji nad własnymi doświadczeniami i wewnętrznymi poruszeniami, by odkryć w nich natchnienia samego Boga. Newman był przekonany – pisze kard. Nichols – że we wszystkich naszych doświadczeniach Pan Bóg pozwala rozpoznać znaki oraz cienie swej obecności, odcisk swej ręki.
CZYTAJ DALEJ

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

CZYTAJ DALEJ

El. MME - Polska - Macedonia Północna 3:0

2025-09-05 21:02

[ TEMATY ]

piłka nożna

Mistrzostwa Europy

PAP/Art Service

Polak Filip Rózga i Mihail Talevski z Macedonii Północnej podczas meczu eliminacji piłkarskich mistrzostw Europy do lat 21

Polak Filip Rózga i Mihail Talevski z Macedonii Północnej podczas meczu eliminacji piłkarskich mistrzostw Europy do lat 21

Polscy piłkarze wygrali w Krakowie z Macedonią Północną 3:0 (1:0) w swoim pierwszym meczu eliminacji mistrzostw Europy do lat 21, których finałowy turniej odbędzie się w 2027 roku w Albanii i Serbii.

Polska - Macedonia Północna 3:0 (1:0).
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję