Reklama

Duchowość

Na drodze neokatechumenatu

Tradycją jest, że sosnowiecka wspólnota neokatechumenalna zawsze uroczyście kończy rok swojej formacji. Tak było i tym razem. 28 czerwca biskup Grzegorz Kaszak odprawił Mszę św. dla wszystkich diecezjalnych wspólnot neokatechumenalnych. Z racji, że w sosnowieckiej parafii pw. św. Floriana neokatechumenat zrzesza najwięcej sióstr i braci, uroczysta Eucharystia sprawowana była właśnie tam.
W homilii Ksiądz Biskup przypomniał, że kochać Boga i bliźniego to podstawowy obowiązek chrześcijanina. Wyjaśnił, że ta miłość drugiego oznacza pragnienie jego dobra, co w pierwszym rzędzie znaczy przybliżenie go do Boga

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obecnie na świecie jest ponad 20 tys. wspólnot neokatechumenalnych. Ponieważ wśród członków wspólnot liczną grupę stanowią rodziny wielodzietne, a dzieci również korzystają z formacji rodziców, można stwierdzić, że w Drogę Neokatechumenalną na świecie zaangażowanych jest ponad milion osób. W Polsce istnieje ponad tysiąc wspólnot neokatechumenalnych (w 37 diecezjach i blisko 400 parafiach), co oznacza, że w Drogę Neokatechumenalną zaangażowanych jest kilkadziesiąt tysięcy osób.
W naszej diecezji w Drogę Neokatechumenalną zaangażowanych jest ponad 200 osób. Dla nich wszystkich neokatechumenat stał się szansą na odkrycie istoty swojej wiary. Obecnie wspólnoty neokatechumenalne istnieją w następujących parafiach diecezji sosnowieckiej: trzy wspólnoty przy parafii pw. św. Floriana w Sosnowcu, po jednej w parafiach Podwyższenia Krzyża Świętego w Sosnowcu, św. Wojciecha w Jaworznie i Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Będzinie-Syberce.

Działo się…

Dziękczynienie za miniony rok formacji stało się okazją do podsumowania, którego dokonał Piotr Skowron: – W okresie od października 2013 r. do czerwca 2014 r. wspólnoty prowadziły trzy cykle katechez: w parafii św. Floriana w Sosnowcu, Podwyższenia Krzyża Świętego w Sosnowcu oraz Najświętszego Serca Pana Jezusa w Będzinie. Oprócz katechez w maju br. wspólnoty neokatechumenalne prowadziły na osiedlu Środula tzw. Misję na Placach. Każde ze spotkań rozpoczynały wieczorne Nieszpory, w trakcie których głoszona była Dobra Nowina o zbawieniu w Jezusie Chrystusie. Poza tym bracia ze wspólnot włączali się również w ewangelizację uliczną podczas Spotkania Młodych Diecezji Sosnowieckiej w Dąbrowie Górniczej, pod koniec września 2013 r.
1 lutego 2014 r. w Watykanie miało miejsce spotkanie wspólnot neokatechumenalnych z papieżem Franciszkiem. W spotkaniu uczestniczyło ok. 10 tys. osób z całego świata. Z naszej diecezji w spotkaniu tym uczestniczyło jedno małżeństwo z pierwszej wspólnoty św. Floriana w Sosnowcu oraz ks. Włodzimierz Skoczny. Z kolei 17 maja 2014 r. w hali Torwaru w Warszawie odbyło się spotkanie powołaniowe prowadzone przez inicjatora Drogi Neokatechumenalnej – Kiko Argüello, które zgromadziło ok. 13 tys. młodych i rodzin z Drogi Neokatechumenalnej ze wszystkich diecezji w Polsce oraz z innych krajów Europy. Z naszej diecezji uczestniczyło w tym spotkaniu ok. 40 osób, z czego na misję zgłosiły się dwie rodziny z drugiej wspólnoty w parafii św. Floriana oraz jedna dziewczyna z trzeciej wspólnoty – do klasztoru klauzurowego. Przede wszystkim jednak, w trakcie całego roku każda wspólnota neokatechumenalna spotykała się co tydzień podczas Liturgii Słowa i Liturgii Eucharystii. Te spotkania, które odbywają się każdego tygodnia, są podstawowym miejscem, w którym realizowana jest Droga Neokatechumenalna, której celem jest doprowadzenie jej uczestników do bliskiej relacji z Jezusem Chrystusem – powiedział Piotr Skowron.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Neokatechumenat dla parafii

Droga Neokatechumenalna jest pewną posługą, narzędziem, które ma służyć parafii. Tak jak w Kościele pierwotnym istniała instytucja katechumenatu, tak Droga Neokatechumenalna jest jednym z darów Ducha Świętego.
A co mogą wnieść wspólnoty neokatechumenalne w życie parafii? Coraz pilniejszym zadaniem dla Kościoła jest przejście od duszpasterstwa sakramentów do duszpasterstwa ewangelizacji. Z badań statystycznych wynika, że w przeciętnej zagłębiowskiej parafii w Mszy św. niedzielnej uczestniczy od 20 do 30 procent wiernych. Księża docierają z posługą Słowa i Eucharystii tylko do części wiernych. A co z pozostałymi, którzy są obojętni religijnie albo określają się jako niewierzący? Do nich nie trafia duszpasterstwo sakramentalne, bo za takowe trudno uznać tradycyjny chrzest, ślub czy pogrzeb. Potrzebne jest duszpasterstwo ewangelizacyjne i misyjne, aby dotrzeć do oddalonych od Kościoła. Duszpasterstwo sakramentalne ogarnia tych, którzy wierzą i chcą swoją wiarę umocnić i pogłębić. Duszpasterstwo ewangelizacyjne zaś chce budzić wiarę w obojętnych i niewierzących. Temu właśnie służy Droga Neokatechumenalna.

Na całym świecie

Drogę Neokatechumenalną założył w 1962 r. młody człowiek, dobrze zapowiadający się malarz, Kiko Argüello, który zgromadził ludzi poranionych, mówiąc im, że Bóg ich kocha. Kiko Argüello nie tylko doświadczył Jezusa w ubogich, ale postanowił żyć razem z najuboższymi. Zrozumiał podstawową prawdę, która mówi, że Jezus żył, umarł i zmartwychwstał, by powrócić znowu, gdyż śmierć nie ma nad Nim już władzy. Wokół Kiko Argüello zrodziła się wspólnota złożona z żebraków, prostytutek, złodziei, kryminalistów i analfabetów. Kiko Argüello nie moralizował, nie czynił im wyrzutów, ale głosił słowa Ewangelii. Śpiew psalmów, modlitwa i konkretne świadectwo solidarności przemieniały takich ludzi. Z czasem Droga Neokatechumenalna zaczęła rozprzestrzeniać się w Madrycie oraz w innych diecezjach Hiszpanii. W Polsce po raz pierwszy katechezy inicjujące Drogę Neokatechumenalną zostały wygłoszone w Lublinie w 1975 r. W ciągu 50 lat neokatechumenat dotarł do większości krajów wszystkich kontynentów.

2014-07-08 14:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wspólnoty L’Arche w Polsce

[ TEMATY ]

wspólnota

„Sercem przekazu L’Arche jest stanie się przyjacielem osób z niepełnosprawnością” – tak mówił Jean Vanier o istocie założonego przez siebie dzieła. Dziś na całym świecie w 154 wspólnotach L’Arche żyje ok. 5 tys. osób. Wspólnoty obecne są w 38 państwach na niemal wszystkich kontynentach. Od 1981 r. – również w Polsce.

Wspólnoty L’Arche, czyli Arka, to zasadniczo wspólnoty życia. Zakładają one domy, w których osoby z niepełnosprawnością intelektualną mieszkają razem ze swoimi przyjaciółmi – asystentami. Zaangażowanie, odpowiedzialność i ramy instytucjonalne – to wszystko niezbędne jest dla właściwego funkcjonowania wspólnoty. Dlatego bycie w L’Arche dla jej członków oznacza często również zobowiązanie o charakterze zawodowym. W ostatnich latach wspólnoty obok swojego podstawowego powołania wypracowują także inne modele bycia razem, zaangażowania i wspólnej pracy dla dobra innych.

CZYTAJ DALEJ

Za nami doroczna pielgrzymka Przyjaciół Paradyża

2024-05-05 19:17

[ TEMATY ]

Przyjaciele Paradyża

Wyższe Seminarium Duchowne w Paradyżu

Karolina Krasowska

Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego

Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego

Modlą się o nowe powołania i za powołanych, a także wspierają kleryków przygotowujących się do kapłaństwa. Dziś przybyli do Wyższego Seminarium Diecezjalnego na doroczną pielgrzymkę.

5 maja odbyła się diecezjalna pielgrzymka „Przyjaciół Paradyża" do Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni Powołań Kapłańskich w Paradyżu. Spotkanie rozpoczęło się od Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP i konferencji rektora diecezjalnego seminarium ks. Mariusza Jagielskiego. Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego. – Gromadzimy się przed obliczem Matki Bożej Paradyskiej jako rodzina Przyjaciół Paradyża w klimacie spokoju, wyciszenia, refleksji i modlitwy, ale przede wszystkim w klimacie ofiarowanej miłości, o której tak dużo usłyszeliśmy dzisiaj w słowie Bożym – mówił na początku homilii pasterz diecezji. – Dziękuję wam za pełną ofiary obecność i za to całoroczne towarzyszenie naszym alumnom, kapłanom i tym wszystkim wołającym o rozeznanie drogi życiowej, dla tych, którzy w tym roku podejmą tę decyzję. Nasza modlitwa podczas Eucharystii jest źródłem i znakiem pewności, że jesteśmy we właściwym miejscu, bowiem Pan Jezus jest z nami i gwarantuje owocność tego spotkania swoim słowem, mówiąc „bo, gdzie są zebrani dwaj lub trzej w Imię Moje, tam Jestem pośród nich”.

CZYTAJ DALEJ

Za nami doroczna pielgrzymka Przyjaciół Paradyża

2024-05-05 19:17

[ TEMATY ]

Przyjaciele Paradyża

Wyższe Seminarium Duchowne w Paradyżu

Karolina Krasowska

Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego

Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego

Modlą się o nowe powołania i za powołanych, a także wspierają kleryków przygotowujących się do kapłaństwa. Dziś przybyli do Wyższego Seminarium Diecezjalnego na doroczną pielgrzymkę.

5 maja odbyła się diecezjalna pielgrzymka „Przyjaciół Paradyża" do Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni Powołań Kapłańskich w Paradyżu. Spotkanie rozpoczęło się od Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP i konferencji rektora diecezjalnego seminarium ks. Mariusza Jagielskiego. Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego. – Gromadzimy się przed obliczem Matki Bożej Paradyskiej jako rodzina Przyjaciół Paradyża w klimacie spokoju, wyciszenia, refleksji i modlitwy, ale przede wszystkim w klimacie ofiarowanej miłości, o której tak dużo usłyszeliśmy dzisiaj w słowie Bożym – mówił na początku homilii pasterz diecezji. – Dziękuję wam za pełną ofiary obecność i za to całoroczne towarzyszenie naszym alumnom, kapłanom i tym wszystkim wołającym o rozeznanie drogi życiowej, dla tych, którzy w tym roku podejmą tę decyzję. Nasza modlitwa podczas Eucharystii jest źródłem i znakiem pewności, że jesteśmy we właściwym miejscu, bowiem Pan Jezus jest z nami i gwarantuje owocność tego spotkania swoim słowem, mówiąc „bo, gdzie są zebrani dwaj lub trzej w Imię Moje, tam Jestem pośród nich”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję