Reklama

Tutaj Matka Boża przyciąga

Niedziela Ogólnopolska 27/2014, str. 29

Krzysztof Świertok

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z udziałem ok. 660 osób odbyła się IV Narodowa Pielgrzymka Węgrów na Jasną Górę, w której uczestniczyli także Węgrzy mieszkający w Rumunii i na Słowacji.

Pierwsza pielgrzymka miała miejsce w 2011 r. – wówczas na Jasnej Górze Węgrzy symbolicznie przekazali Polakom przewodnictwo w Unii Europejskiej. W czasie drugiej pielgrzymki – w 2012 r. – na Bastionie św. Barbary odbyło się poświęcenie figury bł. Euzebiusza, założyciela Zakonu Paulinów na Węgrzech w XIII wieku. Figura była kolejnym darem dla jasnogórskiego sanktuarium. Nazwana została „Studnią bł. Euzebiusza – Przyjaźni Polsko-Węgierskiej”.Celem pielgrzymki było wskazanie, że Polskę i Węgry łączy bardzo wiele, a przede wszystkim: wiara katolicka, historia i dzieje Zakonu Paulinów, który powstał na Węgrzech i przywędrował stamtąd do Polski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

IV Pielgrzymka Węgrów rozpoczęła się tradycyjnie od uroczystego procesyjnego wejścia do Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, gdzie przybyłych powitał przeor Jasnej Góry o. Łukasz Buzun. – Jest to dla nas ogromne świadectwo waszej wiary, przywiązania do Najświętszej Maryi Panny, a także wyraz przyjaźni naszych narodów. Z woli Bożej w 1382 r. paulini węgierscy, wezwani na polską ziemię, założyli sanktuarium jasnogórskie, umiłowane w sposób szczególny przez nasz naród. I ta historia zbawienia ciągle się rozwija. Niech Matka Boża wyprasza wam błogosławieństwo, a ta pielgrzymka dostarczy duchowego odpoczynku i zbliży do Pana Boga – powiedział o. Buzun.

W pielgrzymce uczestniczyli m.in.: abp Balázs Bábel, arcybiskup Kalocsa-Kecskemét, konfrater Zakonu Paulinów; bp József Tamás z Transylwanii; dr hab. Adrienne Körmendy, konsul generalny Węgier w Krakowie; dr Zsigmond Barna Pál, konsul węgierski z Transylwanii. Obecni byli także ojcowie i bracia paulini, wśród nich o. Bátor Botond, oraz kapłani posługujący zarówno na terenie Węgier, jak i w krajach ościennych, szczególnie w Transylwanii.

Węgrzy przekazali dla Jasnej Góry tablicę pamiątkową z napisem: „Dzięki składają uczestnicy Węgierskiej Kolejowej Pielgrzymki do Czarnej Madonny 23-26.06.2014 r.”. Poprosili, aby tablica została umieszczona przy Studni bł. Euzebiusza.

– Przechowujemy pamięć o Paulinach, którzy są zakonem założonym przez Węgrów, dlatego tak często pielgrzymujemy tutaj i utrzymujemy z tym miejscem kontakt – powiedział abp Balázs Bábel. – Przybyliśmy, aby dziękować Panu Bogu i modlić się o dalszą przyjaźń polsko-węgierską.

– Kiedy pierwszy raz organizowaliśmy pielgrzymkę, nie myśleliśmy, że będzie czwarty raz, ale ludzie prosili – stwierdził o. Bátor Botond. – Tutaj Matka Boża przyciąga. No i Węgrzy bardzo lubią Polaków, cenią przyjaźń polsko-węgierską. W czasie komunizmu też widzieli dobry przykład Polaków i to, że wytrzymaliście w trudnym czasie – dodał.

2014-07-01 13:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Gänswein: Benedykt XVI wyciągnął rękę, ale jej nie przyjęli. To straszne…

2026-07-03 21:42

[ TEMATY ]

lefebryści

Grzegorz Gałązka

„Pamiętam, jak Benedykt XVI wielokrotnie mówił mi, że właśnie przy ołtarzu - w centrum naszej wiary - brakuje jedności i pokoju. Musimy zrobić wszystko, aby je odzyskać” - powiedział największemu włoskiemu dziennikowi - Correire della Sera arcybiskup Georg Gänswein, przez dwadzieścia lat prywatny sekretarz Josepha Ratzingera, a obecnie nuncjusz apostolski w krajach bałtyckich. Odniósł się do pogłębiającego się kryzysu w relacjach z Bractwem św. Piusa X.

Wspominając pontyfikat Benedykta XVI obecny papieski przedstawiciel w Wilnie, podkreślił, że papież bezskutecznie próbował doprowadzić do pojednania już w 2009 roku.
CZYTAJ DALEJ

Ks. Krzysztof Wons: Bóg Ojciec wybrał nas, zanim powstał świat - co to dla mnie oznacza?

2026-07-03 07:09

[ TEMATY ]

Ks. Krzysztof Wons SDS

Grażyna Kołek

Niezależnie od tego, co się wydarzyło od naszego poczęcia, poczęliśmy się już wybrani, chciani, powołani, umiłowani przez odwiecznego Ojca. Jego wybór jest odwieczny i suwerenny, niezależny od tego, co uczynił z tym wyborem nasz grzech. Więcej o tym pisze w swojej najnowszej książce ks. Krzysztof Wons SDS.

Ojciec w Synu swoim wybrał nas (ekseleksato hemas) przed położeniem fundamentu (katabole), przed zapłodnieniem ludzkości, zanim jeszcze stworzył świat i uczynił go płodnym. Wezwał nas „świętym powołaniem (…) stosownie do własnego postanowienia i łaski, która nam dana została w Chrystusie Jezusie przed wiecznymi czasami” (2 Tm 1, 9).
CZYTAJ DALEJ

Bardo. 60 lat koronacji. Abp Mieczysław Mokrzycki o największym darze Chrystusa

2026-07-03 19:00

[ TEMATY ]

koronacja

Bardo

abp Mieczysław Mokrzycki

Strażniczka Wiary

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Abp Mieczysław Mokrzycki, Metropolita Lwowa

Abp Mieczysław Mokrzycki, Metropolita Lwowa

O Maryi jako „najpiękniejszej perle” podarowanej Kościołowi przez umierającego Chrystusa, odpowiedzialności za życie, zaufaniu Bożej woli oraz modlitwie o pokój mówił abp Mieczysław Mokrzycki 3 lipca, podczas jubileuszu 60-lecia koronacji cudownej figury Strażniczki Wiary Świętej.

Dokładnie 60 lat po koronacji cudownej figurki Matki Bożej Bardzkiej sanktuarium Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny stało się miejscem wielkiego dziękczynienia. Centralnym punktem jubileuszu była uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem abp. Mieczysława Mokrzyckiego, metropolity lwowskiego, który w przypomniał, że najcenniejszym darem pozostawionym przez Chrystusa jest Jego Matka.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję