Reklama

Wystawa na Bielanach

Stefan Żeromski - życie i twórczość

Pod tym tytułem, w dniu 17 grudnia ub.r. została otwarta wystawa w Muzeum przy Bibliotece Publicznej im. Stanisława Staszica na Bielanach w Warszawie. Jest to już kolejna interesująca wystawa organizowana przez pełne poświęcenia i zaangażowania kierownictwo tej placówki, z kustoszem Anną Dziedziuchowicz na czele. Treścią ekspozycji jest biografia pisarza, jego twórczość literacka, publicystyczna i działalność społeczna.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Scenariusz wystawy opracowała Maria Mironowicz-Panek, a jej realizację powierzono Janis Cupas. Na wystawie pokazano przy pomocy materiałów biograficznych, fotografii i obrazów życie i twórczość Żeromskiego. W kolejnych salach oglądamy:
- krainę lat dziecięcych, najbliższą Ojczyznę Stefana Żeromskiego, ziemię kielecką
- lata nauki w gimnazjum kieleckim, a potem w Szkole Weterynaryjnej w Warszawie
- czas guwernerki, m.in. na Podlasiu i w Nałęczowie
- pracę w muzeum w Raperswilu
- stosunek do wydarzeń rewolucji 1905-1907 r.
- zaangażowanie w działalność społeczną i oświatową, współtworzenie Towarzystwa Szerzenia Oświaty "Światło" w Nałęczowie
- udział w pracach Naczelnego Komitetu Zakopiańskiego w latach I wojny światowej.
Do bogactwa przedstawionego materiału przyczyniło się Muzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie, Muzeum Lubelskie w Lublinie i Muzeum Niepodległości w Warszawie.
Niektóre utwory Stefana Żeromskiego doczekały się realizacji filmowych. Dzięki uprzejmości Agencji Produkcji Filmowej i Zespołu Message-Film oraz Wytwórni Filmów Fabularnych oglądamy na wystawie kilkanaście kostiumów i rekwizytów z tychże filmów.
Wystawa ukazuje wydarzenia związane z naszą historią i kulturą, nie pozwalając nam o nich zapomnieć. Przybliża nam postać wielkiego pisarza.
Wystawę powinna szczególnie obejrzeć młodzież szkolna. Chcąc mieć zapewnionego przewodnika, należy termin wycieczki ustalić telefonicznie z Dyrekcją Muzeum (tel. 835-43-55). Ekspozycja będzie czynna do marca, w dniach: wtorek, czwartek, niedziela - 10.00-13.00 oraz w środę - 15.00-18.00.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kim są kobiety w bieli obecne na inauguracji pontyfikatu Leona XIV?

2025-05-19 10:18

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

kobiety w bieli

inauguracja pontyfikatu

Hello Fotografia

Kobiety w bieli obecne na inauguracji pontyfikatu Leona XIV

Kobiety w bieli obecne na inauguracji pontyfikatu Leona XIV

18 maja, w piękne wiosenne przedpołudnie Leon XIV odprawił Mszę św. inaugurującą jego pontyfikat. O wadze tego wydarzenia świadczy fakt, że w liturgii na placu św. Piotra uczestniczyło ponad 150 delegacji państwowych z całego świata. A wśród nich kilka "niestandardowo" - jak na tę okoliczność - ubranych kobiet. Jakie znaczenie miał ich biały strój?

Sektor po lewej stronie ołtarza zajęli kardynałowie i biskupi, natomiast sektor po prawej stronie był zarezerwowany dla delegacji państwowych. Szczególnie liczne były delegacje państw związanych z Leonem XIV: Włochy – Papież jest Biskupem Rzymu; Stany Zjednoczone, gdyż Papież Prevost jest obywatelem amerykańskim; Peru - Robert Prevost przez wiele lat pracował w Peru, gdzie był biskupem diecezji Chiclayo. W zdecydowanej większości osoby, które wypełniły sektor delegacji państwowych były ubrane na czarno, dlatego tym bardziej rzucały się w oczy białe suknie kilku kobiet zasiadających w pierwszym rzędzie.
CZYTAJ DALEJ

Szpital w Oleśnicy uporczywie odmawia udzielenia informacji nt. wykonanych aborcji

2025-05-23 07:27

[ TEMATY ]

aborcja

Oleśnica

Adobe Stock

Szpital w Oleśnicy uporczywie odmawia udzielenia informacji na temat wykonanych aborcji. W związku z odmową udostępnienia informacji publicznej Fundacja Życie i Rodzina skierowała sprawę do sądu.

Na początku roku 2025 Fundacja Życie i Rodzina wystosowała do dyrekcji szpitala w Oleśnicy pismo z pytaniami dotyczącymi przeprowadzanych tam aborcji. Wówczas w odpowiedzi otrzymali od szpitala raport procedur aborcyjnych za rok 2024 r. Wynikało z niego, że przez rok zabito tam 155 dzieci – wszystkie na zaświadczenie od psychiatry. Aborcje te miały się odbyć przez „podanie preparatu w celu zakończenia ciąży” czyli sprowokowanie poronienia/porodu metodą farmakologiczną.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Ryś: prawdziwa przyjaźń podnosi człowieka

2025-05-23 19:40

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Ks. Paweł Kłys

- Bóg, kiedy wchodzi z nami w przyjaźń, dźwiga nas. Prawdziwa przyjaźń ma to do siebie, że człowieka podnosi, sprawia, że rośnie, staje się kimś innym - mówił kard. Grzegorz Ryś podczas sesji formacyjnej o małżeństwie.

Pod hasłem „Bliskość” w Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus rozpoczęła się dwudniowa sesja formacyjna o małżeństwie. W pierwszym dniu spotkania Mszę św. celebrował kard. Grzegorz Ryś, który w homilii powiedział o istocie przyjaźni.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję