Reklama

Wiadomości

MEN opublikowało kalendarz roku szkolnego 2025/2026; ferie zimowe w trzech turach

Rok szkolny 2025/2026 rozpocznie się w poniedziałek 1 września i potrwa do piątku 26 czerwca. Ferie zimowe będą w trzech, a nie jak dotąd w czterech terminach – wynika z kalendarza roku szkolnego 2025/2026 opublikowanego przez resort edukacji.

2025-05-15 10:38

[ TEMATY ]

ferie

MEN

pixabay.com

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kalendarz roku szkolnego 2025/2026 przewiduje m.in. dwie dłuższe świąteczne przerwy w nauce: zimową – na Boże Narodzenie – od 22 grudnia do 31 grudnia i wiosenną – na Wielkanoc – od 2 do 7 kwietnia.

Dwutygodniowe ferie zimowe odbędą się w trzech terminach, a nie, jak dotychczas, w czterech. Na nowo określone zostały też grupy województw, w których ferie będą w tym samym terminie. Resort edukacji przekazał PAP na początku roku, że zrobiono to "w związku z powtarzającymi się od kilku lat prośbami i wnioskami obywateli, a także wystąpieniami parlamentarzystów".

Podziel się cytatem

Od 19 stycznia do 1 lutego ferie będą mieć uczniowie z województw: mazowieckiego, pomorskiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego; od 2 do 15 lutego – z województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, zachodniopomorskiego, małopolskiego i opolskiego; od 16 lutego do 1 marca – z województw: podkarpackiego, lubelskiego, wielkopolskiego, lubuskiego i śląskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

MEN wskazało, że kierowało się porównywalną łączną liczbą uczniów w poszczególnych grupach województw. Zaznaczyło, że nieco mniejsza liczba uczniów dotyczy grupy z woj. mazowieckim, które w opinii rodziców i organizacji turystycznych najliczniej korzysta z form wypoczynku zimowego.

"Zmiana w składzie dotychczasowych grup spowodowuje, że w niektórych sąsiadujących ze sobą województwach ferie będą trwały w tym samym terminie (co pozwoli zrealizować często zgłaszany postulat rodziców)" – przekazało.

Poinformowało także, że w kolejnych latach zostanie zachowana zasada rotacji grup województw, tzn. grupa, która w 2026 r. będzie miała ferie w ostatnim terminie, w 2027 r. będzie je miała w pierwszym terminie itd.

Podziel się cytatem

W kalendarzu resort nie wskazał terminów egzaminów maturalnych, ósmoklasisty i zawodowych. Ustala je dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Ma na to czas do 20 sierpnia.

Maturzyści zakończą rok szkolny 24 kwietnia.

Przerwa wakacyjna rozpocznie się 27 czerwca i potrwa do 31 sierpnia. (PAP)

pak/ joz/

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ferie z oazą

Za nami już jeden tydzień ferii zimowych dla uczniów z województw śląskiego i łódzkiego. Wielu duszpasterzy z naszej archidiecezji ten czas poświęca na wyjazdy formacyjne z dziećmi i młodzieżą.

Przez blisko tydzień w domu rekolekcyjnym na Górze Świętej Anny odbywała się oaza światła Ruchu Światło-Życie. Uczestniczyły w niej jednocześnie trzy grupy: dzieci, młodzież i małżeństwa. Opiekę duszpasterską nad nimi pełnili księża: Konrad Cygan, Michał Korzeniec i Kamil Kidawski. Kapłanów wspierała siostra Jona ze Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus oraz grupa animatorów.
CZYTAJ DALEJ

Jasnogórskie Śluby Narodu propozycją programu przygotowującego do Jubileuszu Roku Odkupienia 2033

Odczytanie na nowo i wypełniane programu Jasnogórskich Ślubów Narodu w życiu indywidualnym i wspólnotowym to propozycja na duchowy program przygotowania do Jubileuszu Roku Odkupienia 2033. To inicjatywa osób, które zaangażowały się w modlitwę za Ojczyznę pod nazwą „Mobilizacja Kobiet”. Opiekę nad dziełem objęli: Instytut Prymasa Wyszyńskiego i Przeor Jasnej Góry.

12 maja, mija 69 lat od napisania przez bł. Prymasa Wyszyńskiego podczas internowania tekstu Jasnogórskich Ślubów Narodu. W 2026 roku upłynie 70 lat od ich złożenia przed Najświętszą Maryją Panną Królową Polski.
CZYTAJ DALEJ

Wiemy, jak wyglądają pierścień i paliusz, które jutro otrzyma papież Leon XIV

2025-05-17 13:11

[ TEMATY ]

paliusz

Pierścień Rybaka

Papież Leon XIV

Vatican Media

Leon XIV

Leon XIV

W niedzielę o godzinie 10 w Bazylice Świętego Piotra Papież Leon XIV oficjalnie rozpocznie swoją posługę jako następca Świętego Piotra, pasterz Kościoła powszechnego. Na Papieża zostaną nałożone m.in. paliusz i Pierścień Rybaka. Uroczystość pełna jest symboliki podkreślającej związek z apostołem Piotrem i powierzoną mu misją kierowania Kościołem.

Wśród liturgicznych insygniów papieża rzymskiego jest paliusz, symbol biskupa jako dobrego pasterza, a zarazem Baraneka ukrzyżowanego dla zbawienia ludzkości.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję