Reklama

Niedziela Małopolska

Symfonia Miłosierdzia - globalny apel o pokój

    W wigilię Święta Miłosierdzia Bożego 26 kwietnia w Krakowie, na Białych Morzach, na placu między Sanktuarium św. Jana Pawła II a Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, zostanie zaprezentowane wyjątkowe wydarzenie duchowe i artystyczne!

2025-04-22 11:22

Maria Fortuna- Sudor

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak podkreślają twórcy, Symfonia Miłosierdzia „Jestem z tobą, nie lękaj się niczego” połączy modlitwę, muzykę i sześć kontynentów w jednym, globalnym apelu o pokój. O idei wydarzenia mówili w Krakowie, na Białych Morzach przedstawiciele twórców i organizatorów projektu podczas konferencji prasowej, którą poprowadziła Anna Wierzchowska-Woźniak, szef biura prasowego wydarzenia.

- Trzeba by zapytać św. S. Faustynę, która ten projekt przygotowała już dawno - stwierdził Jan Mrowca - pomysłodawca, organizator i producent wydarzenia, zapytany o jego genezę. Podkreślił, że intencją twórców jest wyśpiewać pieśń wdzięczności i radości słowami św. S. Faustyny za dar Bożego Miłosierdzia. Przyznał też, że inspiracją były słowa papieża Franciszka, który w czasie ŚDM w Krakowie zachęcał młodych, aby wstali z kanapy, ubrali górskie buty i zrobili raban. - To jest odpowiedź na apel papieża Franciszka, czyli raban najgłośniejszy i największy, jaki umieliśmy zrobić - podkreślił Jan Mrowca.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Z kolei reprezentująca Zgromadzenie Matki Bożej Miłosierdzia s. Gaudia Skass zapowiedziała, że to będzie wielka modlitwa i dziękczynienie za dar miłosierdzia, przekazany nam przez Jezusa Chrystusa. Podkreśliła, że słowa do „Symfonii Miłosierdzia”: napisała siostra Faustyna Kowalska w „Dzienniczku”, że to z jego fragmentów zostały ułożone pieśni. - Ta „Symfonia…” będzie temu służyć, żebyśmy się wszyscy skupili wokół miłosierdzia, zapatrzyli się w Miłosiernego Jezusa też w obrazie, ale i w tych wszystkich tekstach. To wszystko skupi nasze myśli i serca na Nim.

Muzykę skomponował Bartłomiej Gliniak – kompozytor filmowy, laureat wielu nagród, twórca oratoriów: „Oratorium Kalwaryjskie” i „Równoj ku Górze” oraz „Siedem pieśni Marii”. Kompozytor poinformował m.in., że wydarzenie zgromadzi wybitnych artystów. Wśród nich znajdą się uznani soliści: Charles Auclair, Buika, Edyta Górniak, Angelika Korszyńska-Górny, Florian Hille, Zespół Jedla, Sofia Karlsson, Rozan Khoury, Anna Kołodziej, Andrzej Lampert, Piotr Lemański, Yasmin Levy, Manu, Katarzyna Masior, Marta Maślanka, Corrinne May, Ive Mendes, Alexander Pappas, Emanuele Pellegrini, Saulius Petreikis, Carlos Piñana, Carla Pires, Joanna Słowińska, Zofia Słowińska, Veronika Vitazkova, Roxie Węgiel, Adam Woronowicz.

Reklama

Reprezentujący Instytut Dialogu Międzykulturowego w Krakowie ks. dyr. Sebastian Kozyra zaznaczył, że przygotowywane wydarzenie idealnie wpisuje się w misje instytutu. - Święty Jan Paweł II, apostoł Bożego miłosierdzia przez cały swój pontyfikat, przez całe swe życie podkreślał, że miłosierdzie jest uniwersalne, że nie ma granic ani tych pomiędzy narodami, ani pomiędzy religiami – przypomniał ks. Kozyra i zaznaczył: - Zależy nam na tym, żeby „Symfonia Miłosierdzia” była nie tylko artystycznym przeżyciem, ale przede wszystkim, żeby była głosem w ważnej sprawie, że w tym świecie pełnym podziału wciąż potrafimy budować mosty, chociaż jest to trudne. Spotykać się, posłuchać siebie nawzajem i przypomnieć, że miłosierdzie i zrozumienie są potrzebne wszędzie, niezależnie od języka, kultury czy wyznania.

W ramach wydarzenia poprzez łącza telewizyjne (TVP oraz EWTN) twórcy i uczestnicy wydarzenia połączą się w modlitwie o pokój z Sanktuariami Bożego Miłosierdzia na sześciu kontynentach naszego globu; od Brazylii, przez USA, Afrykę, Filipiny aż do Australii. Polskę i Europę będzie reprezentować Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach. A poszczególne utwory z „Symfonii” zostaną wykonane w 16 językach!

Organizatorzy podkreślają, że „Symfonia Miłosierdzia” będzie mieć charakter modlitewnego czuwania w wigilię Święta Miłosierdzia, czyli 26 kwietnia 2025 roku od 17:00 do 19:30. Zapraszają do udziału na Białych Morzach! Równocześnie informują, że dla tych, którzy z różnych powodów nie będą mogli uczestniczyć bezpośrednio w wydarzeniu, zaplanowana jest jego transmisja. Pod adresem: www.symfoniamilosierdzia.pl są dostępne szczegółowe informacje.

W związku ze śmiercią papieża Franciszka, inicjatorzy „Symfonii Miłosierdzia” - Fundacja Terra Divina napisali:

„Ojciec Święty Franciszek poruszył nasze serca i wezwał nas do działania. Jego świadectwo Miłosierdzia stało się dla nas inspiracją, aby w Roku Jubileuszu Nadziei odpowiedzieć na nie modlitwą - Symfonią Miłosierdzia.

Dziękujemy Ci, Ojcze Święty, za Twoją obecność i za Twoje słowa, które niosły pokój, oraz za Twoje gesty, które przemieniały świat. To będzie Symfonia dla Ciebie, Drogi nasz Ojcze święty Franciszku! Chcemy Ci podziękować za to, że rozpalałeś nasze serca i uczyłeś nas czynienia Miłosierdzia. W pokorze i wdzięczności – tworzymy dalej tę melodię serc, niosąc Twoje przesłanie światu.

W tej szczególnej chwili dla Polski i świata, zapraszamy wszystkich 26 kwietnia 2025 roku od godz 17.00 -19.30 do Krakowa do Sanktuarium św. Jana Pawła II na czuwanie modlitewne, w czasie którego chcemy wyśpiewać pieśń - Symfonie Miłosierdzia dziękując za papieża Franciszka i modlić się o pokój dla świata.”.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Liturgia rozpoczęcia konklawe - wyraz wiary w moc Ducha Świętego

2025-05-06 20:45

[ TEMATY ]

konklawe

Tama66/pixabay.com

Popołudniowe rozpoczęcie konklawe będzie miało przede wszystkim charakter modlitwy, a jego liturgia będzie wyrazem zawierzenia Bogu wyboru papieża.

133 kardynałów elektorów zbierze się przed 16. 30 w Kaplicy Paulińskiej Pałacu Apostolskiego, by sformować procesję. Celebrans przypomni im na wstępie, że mają oni wybrać godnego pasterza całej owczarni Chrystusa.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o pomstę do nieba!

2025-05-04 13:24

[ TEMATY ]

kard. Gerhard Müller

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Gerhard Ludwig Müller

Kard. Gerhard Ludwig Müller

Kilka dni przed rozpoczęciem konklawe kard. Gerhard Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary i nadzieja konserwatywnych katolików na całym świecie, udzielił wywiadu Adamowi Sosnowskiego z wydawnictwa Biały Kruk. Kard. Müller nawiązał do wielu kluczowych kwestii dotyczących wyboru papieża – kim powinien być nowy biskup Rzymu oraz jaki będzie jego stosunek do pontyfikatu Franciszka.

Kardynał odniósł się jednak także do wyzwań stojących przed Kościołem globalnie – i doskonale jest zorientowany w tym, co się dzieje w Polsce. Krytykował antydemokratyczne działania rządu Donalda Tuska, a jego działania wobec księży nazwał wprost – torturą. I co najważniejsze – te kwestie przedstawiane są na obradach kardynałów i mają istotny wpływ na konklawe!
CZYTAJ DALEJ

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu

2025-05-07 14:05

[ TEMATY ]

konklawe

Kaplica Sykstyńska

dym

Redakcja/Vatican News

Transmisja Konklawe

Transmisja Konklawe

Już dziś wieczorem odbędzie się pierwsze głosowanie kardynałów elektorów podczas rozpoczynającego się o 16.30 konklawe. Pierwszy dym z komina Kaplicy Sykstyńskiej - biały oznaczający wybór nowego biskupa Rzymu, lub czarny wskazujący, że wybór nie został jeszcze dokonany - spodziewany jest najwcześniej około godziny 19.00.

Od godziny 15:45 będzie można oglądać na żywo transmisję z Watykanu. 
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję