Reklama

Niedziela Świdnicka

Wałbrzych. Krzyż Sybiraków

W Wielki Piątek w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Wałbrzychu odbyła się niezwykła Droga Krzyżowa, której rozważania nawiązywały do cierpienia zesłańców Sybiru. Nabożeństwo poprowadził ks. proboszcz  Krzysztof Myszogląd, rozważania odczytał Wacław Kwieciński – prezes wałbrzyskiego Koła Związku Sybiraków.

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

Wałbrzych

Sybiracy

Weronika Wadycka

Sybiracka Droga Krzyżowa w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Wałbrzychu – rozważania prowadzi Wacław Kwieciński, prezes wałbrzyskiego oddziału Związku Sybiraków

Sybiracka Droga Krzyżowa w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Wałbrzychu – rozważania prowadzi Wacław Kwieciński, prezes wałbrzyskiego oddziału Związku Sybiraków

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kwiecień to Miesiąc Polskiej Golgoty Wschodu, dlatego droga krzyżowa miała wyjątkowy, patriotyczny charakter. Wacław Kwieciński przywołał postać śp. ks. prałata Stanisława Pająka – Sybiraka, wieloletniego proboszcza miejscowej parafii i kapelana Sybiraków. Wspomniał o kielichu mszalnym, który wraz z rodziną kapłana przebył zesłanie i cudem przetrwał – mimo licznych rewizji i dramatycznych prób kradzieży.

Rozważania poszczególnych stacji łączyły mękę Chrystusa z dramatem polskich rodzin deportowanych na Wschód. Po zakończonym nabożeństwie Pan Prezes przybliżył także inne tragiczne karty historii, wpisujące się w określenie „Golgota Wschodu” – sformułowanie, które po raz pierwszy wypowiedział św. Jan Paweł II.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wspomniana została zbrodnia wołyńska, a także zbrodnia katyńska, której 85. rocznicę niedawno obchodziliśmy. W sposób szczególny wspomniano podporucznik Janinę Lewandowską – jedyną polską kobietę-żołnierza zamordowaną w Katyniu oraz kapłana ks. Zdzisława Paszkowskiego.

Na zakończenie spotkania Wacław Kwieciński zaprezentował swoją najnowszą modlitwę-poemat zatytułowaną Katyńskie pienia, skierowaną do Matki Bożej Katyńskiej. Ks. Krzysztof Myszogląd pobłogosławił przybyłym i podziękował prezesowi Sybiraków za świadectwo pamięci i modlitwy za tych, którzy nie powrócili z nieludzkiej ziemi.

***

Reklama

KATYŃSKIE PIENIA
 Wacław Kwieciński

Matko najdroższa, najsmutniejsza z matek,
Dzisiaj do Ciebie odpłynął nowy statek.
Na nim ładunek młodych dusz wojskowych,
Co życie stracili strzałem w tył głowy.

Na morzu słonym z gorzkich łez wylanych,
Przez oczy polskich rodzin wypłakanych.
Ponad dwadzieścia tysięcy oficerów wojskowych,
Na spotkanie z naszym Ojcem jest gotowych.

Sowiecki oprawca, nie stroniący od picia,
Nawet jednej Janinie nie darował życia.
Przytul ich matko do serca swego,
Wyproś im u Boga dar życia wiecznego.

Proszą Cię wierni i Katyńskie Rodziny,
Wybacz ich oprawcom uczynione winy.
Zanosimy do Ciebie modły serdeczne,
Katyńskim ofiarom wyproś życie wieczne.

Do Was też się zwracam młodzi przyjaciele,
Choć o tej tragedii wiecie niewiele.
Pamiętajcie o ofiarach Katynia, Sybiru i Wołynia,
By ich nie zakryła niepamięci skrzynia.

2025-04-18 15:33

Oceń: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wałbrzych. Ks. kan. Roman Tomaszczuk wrócił do diecezji

[ TEMATY ]

Wałbrzych

ks. Roman Tomaszczuk

ks. Mirosław Benedyk

Ks. kan. Roman Tomaszczuk na tle katedry świdnickiej, gdzie posługiwał jako wikariusz

Ks. kan. Roman Tomaszczuk na tle katedry świdnickiej, gdzie posługiwał jako wikariusz

Od środy 1 lutego w parafii św. Barbary jako wikariusz posługuje ks. Roman Tomaszczuk. Były szef diecezjalnych mediów katolickich i benedyktyn.

Był znanym duszpasterzem i redaktorem. Często rozmyślał o życiu w klasztorze. - W ciągu piętnastu lat kapłaństwa, zdarzyło się już w drugim, może w trzecim roku po święceniach, że pojawiała się myśl: idź do klasztoru! Jednak wtedy byłem za młody, potem z kolei byłem zachłyśnięty wolnością redaktorka. Jeszcze później była przeprowadzka, kongres małżeństw. Zawsze coś! Coś lub ktoś ważniejsze od wezwania – relacjonował na łamach gazety, którą redagował.
CZYTAJ DALEJ

Polska zamyka szkoły

2026-05-31 09:40

[ TEMATY ]

korepetycje z oświaty

Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

Andrzej Sosnowski

Prawie 300 szkół i przedszkoli z końcem roku szkolnego zamierzają zlikwidować samorządy w całej Polsce. Najwięcej w kujawsko-pomorskim.

Jak wynika z prognoz autorów raportu "Niż demograficzny w polskiej oświacie. Wyzwania dla państwa, samorządów i szkół" zrzeszenia organizacji SOS dla Edukacji w ciągu dekady może zostać zamkniętych od 1, 5 do nawet 2,5 tys. szkół. Eksperci przewidują, że najgłębszy niż demograficzny przypadnie na lata 2029–2034. To oznacza, że obecna fala likwidacji może być jedynie początkiem znacznie większych zmian. Dzisiaj zamykane są przede wszystkim małe szkoły wiejskie.
CZYTAJ DALEJ

Z książką na stadionie

2026-05-31 20:19

[ TEMATY ]

Międzynarodowe Targi Książki

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Ponad 1,5 tys. wydarzeń, uczestnicy z 33 krajów świata, a wśród nich po raz pierwszy Libreria Editrcie Vaticana. Na PGE Narodowym w Warszawie zakończyła się 5. edycja Międzynarodowych Targów Książki.

W czasie czterodniowego wydarzenia na gości odwiedzających rekordową pod względem powierzchni przestrzeń wystawienniczą czekał bogaty program - od spotkań autorskich i debat po warsztaty, spotkania branżowe, wydarzenia specjalne i premiery książek. Nieodłączną częścią targów były festiwale i pasma tematyczne, takie jak Festiwal Kryminalna Warszawa, Komiksowa Warszawa, Dzień Reportażu z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego, Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej „Ojce i Dziatki”, YANA Festival, narodowe wystąpienia wydawców i twórców z Republiki Korei, Włoch, Norwegii, Ukrainy, Armenii czy Wolnej Białorusi. Ważnym elementem programu były także prestiżowe nagrody literackie, w tym m.in. Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego, IKAR czy konkursy Najpiękniejsze Książki Roku i ACADEMIA.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję