Reklama

Niedziela Lubelska

Mocni Janem Pawłem II

W Zespole Placówek Oświatowych nr 2 w Kraśniku odbył się Wojewódzki Turniej Wiedzy o Janie Pawle II

Niedziela lubelska 16/2014, str. 3

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Małgorzata Kowalik

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Konkurs dla uczniów gimnazjum i szkół ponadgimnnazjalnych – dzieło Marioli Gałkowskiej – odbył się 2 kwietnia. Dla szkół podstawowych papieski konkurs odbył się dzień wcześniej w gościnnym i otwartym na wartości chrześcijańskie Rudniku Szlacheckim. Główną lekturą w obu konkursach była książka abp. Mieczysława Mokrzyckiego i Brygidy Grysiak pt. „Miejsce dla każdego”.

W konkursowych zmaganiach w Kraśniku wzięło udział 19 czteroosobowych drużyn. Po prezentacji poszczególnych grup uczestnicy odpowiadali na pytania dotyczące bł. Jana Pawła II. Turniejowi towarzyszyła obecność relikwii bł. Jana Pawła II oraz przesłanie Ojca Świętego, skierowane do młodych: „Musicie myśleć o sobie w kategoriach uczniów Chrystusa, sięgać w głąb serca, otwierać Mu to serce, razem z Nim kształtować cierpliwie i wytrwale nowego człowieka. Młodym nie wolno stracić kontaktu z Chrystusem. Żyjąc z Chrystusem, czuje się swój skarb”. Po serii konkursowych pytań jury wyłoniło zwycięskie drużyny. Na podium znalazły się reprezentacje szkół z Wilkołaza (I miejsce), Kraśnika (Gimnazjum nr 2) i Mętowa. Nagrodzeni zostali również uczniowie z IV LO im. M. Reja w Kraśniku, V Gimnazjum w Krasnymstawie, Urzędowa, Skorczyc, Annopola, Polichny i Wąwolnicy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Podczas rozdania nagród Mirosław Włodarczyk, burmistrz Kraśnika, który udzielił wsparcia finansowego organizatorom konkursu, powiedział: – Ta edycja turnieju wiedzy jest wyjątkowa, ponieważ przypada w przededniu kanonizacji Ojca Świętego. Jan Paweł II to wielka postać o niepodważalnym autorytecie. Mamy świadomość, że ten konkurs ma przybliżyć do zastosowania prawdy i wiary Jana Pawła II w codziennym życiu. Życzę, żeby ta droga i wiedza tutaj zdobywana, pozwoliła uczestnikom konkursu wstąpić na drogę świętości. Burmistrz podkreślał również wyjątkowość chwili przez obecność relikwii bł. Jana Pawła II. Za ten wyjątkowy dar dziękował proboszczowi parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny ks. Jerzemu Zamorskiemu oraz dyrektor szkoły Marzenie Pomykalskiej. Do uczestników konkursu specjalne przesłanie przygotował lubelski kurator oświaty Krzysztof Babisz. W liście dziękował za organizację turnieju, gwarantującą rozwój intelektualny i duchowy. Do młodych zwrócił się z apelem: – Pamiętajcie, że jesteście solą ziemi i światłością świata. Życzę wam, abyście stawali się dobrymi ludźmi.

Proboszcz i dziekan ks. Jerzy Zamorski dziękował młodym uczestnikom konkursu za to, że stają się ludźmi silnymi wiarą i Janem Pawłem II. Odczytał również list skierowany do organizatorów i uczestników turnieju przez abp. Mieczysława Mokrzyckiego. Osobisty sekretarz Jana Pawła II napisał w nim: „Byłem blisko niego; widziałem jego modlitwę, troskę, radość, szczęście, umieranie. On powiedział Bogu «tak» na drodze do świętości. Miłość Boga prowadziła go do dzieci, młodzieży, osób starszych. Cieszę się, że macie pragnienie drogi świętości. Niech urodzi się wasza świętość, byście żyli, dobrze czyniąc, bo powołanie do świętości jest powszechne. Doświadczenie jego życia to świętość. Nie byłoby beatyfikacji i kanonizacji, gdyby nie jego odkrycie Boga. Jan Paweł II miał poczucie spełnienia swojego powołania”. Abp Mokrzycki zapewniał, że z Chrystusem każdy odniesie zwycięstwo. „Pamiętaj, kto chce naśladować Chrystusa, niech weźmie swój krzyż i niech naśladuje Mistrza. Trzeba zrealizować naszą drogę do świętości i dołączyć do grona błogosławionych i świętych. Życzę wam, byście wypłynęli na głębię wiary, nadziei i miłości” – napisał do młodych.

Turniejowi towarzyszyła okolicznościowa wystawa rzeźbiarska „Jan Paweł II i kapliczki polskie. Totus Tuus”, której autorem jest Szczepan Ignaczyński.

2014-04-16 15:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jan Paweł II modlił się za mnie

Na pierwszy rzut oka – normalna rodzina. On – emerytowany policjant, ona – mama na pełny etat. Piątka dzieci – w tym jedno cudownie uzdrowione za wstawiennictwem Papieża. – Jan Paweł II modlił się za mnie – mówi mała Gloria, gdy pytam o jej narodziny. Dzień Papieski jest okazją do tego, aby dostrzec działanie Boga za przyczyną bł. Jana Pawła II. O wielu cudownych uzdrowieniach słyszy się co jakiś czas. Głośnym przypadkiem cudu za przyczyną bł. Papieża jest historia Glorii Marii z Częstochowy. Podczas ostatnich wakacji miałem okazję odwiedzić rodzinę Glorii i wysłuchać świadectwa cudu życia opowiedzianego przez jej rodziców: Joannę i Jacka Wronów. Mimo iż dziewczynka była trzecim, upragnionym i wymodlonym dzieckiem, Joannie od początku ciąży towarzyszył niepokój. Potwierdzenie dała lekarska diagnoza – dziecko od kilku tygodni przestało się rozwijać. „Od tego momentu modliłam się za wstawiennictwem Jana Pawła II. Każdego dnia kładłam na brzuchu obrazek z jego wizerunkiem, prosząc go o pomoc w uratowaniu dziecka” – wspomina Joanna. Dziewczynka nie miała nerek ani pęcherza. Nie mogła więc żyć poza organizmem matki. Dodatkowo ciąża zagrażała życiu Joanny. Medycy zaproponowali zakończenie jej przez cesarskie cięcie. Decyzja należała do matki, czas naglił. Rozstrzygnięcie miał przynieść telefon do franciszkańskiego etyka. – Ojciec Mieczysław już po chwili rozmowy miał przeczucie, że cesarskie cięcie należy przyspieszyć. Wziął do rąk relikwie św. Teresy od Dzieciątka Jezus i pomodlił się razem ze mną. Miał na sobie stułę Ojca Pio. To był impuls, zdecydowałam się na operację – wspomina mama Glorii. Prosiłam, by Ojciec Święty dał mi siłę. W głębi duszy tliła się nadzieja, że nasz Papież pomoże dziecku przeżyć – mówi pani Joanna. Dziewiątego dnia od narodzin Glorii Marii państwo Wronowie nie zapomną do końca życia. Przed oczami do dziś staje im obraz: ich dziecko leży w inkubatorze, na korytarzu poruszeni lekarze głośno dyskutują. Jeden z nich podchodzi do Joanny i mówi, że u jej córeczki wykształciły się pęcherz i nerki. Joanna przez chwilę stała oniemiała. Potem zadzwoniła do męża i dzieci. – To cud! Papież nam pomógł – krzyczała do słuchawki. Gloria Maria w rozwoju nie odstaje od równolatków. Gdy rozpoczął się proces beatyfikacyjny Papieża Polaka, rodzice Glorii wysłali do Watykanu w formie broszury świadectwo cudownego uzdrowienia za jego przyczyną. – Zdziwiliśmy się bardzo, gdy okazało się, że historia naszej córki została wykorzystana w procesie beatyfikacyjnym – mówił Jacek Wrona. Historia Glorii Marii trafiła na łamy wielu gazet. Ukazały się także książkowe publikacje. Państwo Wronowie podróżują po Polsce, świadcząc o owocach wytrwałej modlitwy i świętych obcowaniu. Sami także wypraszają dla innych potrzebne łaski. Napłynęło do nas wiele tysięcy próśb o modlitwę. Codziennie całą rodziną wstawiamy się w intencjach przysyłanych poprzez stronę: www.gloriamaria.pl. Raz w miesiącu zanosimy je przed Jasnogórski Tron. Historia Glorii Marii ukazuje nam, jak wiele może zdziałać ufna modlitwa do Pana Boga za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II.
CZYTAJ DALEJ

Kardynałowie o kulturze potęgi i cywilizacji miłości

2026-06-27 11:24

[ TEMATY ]

kardynałowie

kultura potęgi

cywilizacja miłości

Vatican Media

Nadzwyczajny konsystorz zwołany przez Leona XIV

Nadzwyczajny konsystorz zwołany przez Leona XIV

W Watykanie trwa nadzwyczajny konsystorz zwołany przez Leona XIV. Druga sesja obrad, która odbyła się w piątek po południu, była poświęcona tematowi „Kultura potęgi i cywilizacja miłości”. Publikujemy syntezę prac tej sesji.

Obrady Kolegium Kardynalskiego odbywają się 26 i 27 czerwca z udziałem kardynałów z całego świata. W pierwszym dniu uczestnicy podjęli refleksję nad wyzwaniami współczesnego świata, misją ewangelizacyjną Kościoła oraz budowaniem pokoju. Prace prowadzone są metodą synodalną i obejmują modlitwę, osobistą refleksję, spotkania w małych grupach oraz sesje plenarne.
CZYTAJ DALEJ

Kościół powinien ukazywać samarytańskie oblicze - mówili kardynałowie podczas 3. sesji konsystorza

2026-06-27 15:37

[ TEMATY ]

Kościół

konsystorz

samarytańskie oblicze

Vatican Media

3. sesja konsystorza nadzwyczajnego

3. sesja konsystorza nadzwyczajnego

Podczas trzeciej sesji konsystorza w Watykanie w sobotę 27 czerwca kardynałowie zwrócili uwagę na podziały występujące w świecie, które uderzają najbardziej w ubogich, a młodym odbierają nadzieję. Kościół powinien ukazywać oblicze samarytańskie – wskazywali.

Przedpołudniowa sesja konsystorza nadzwyczajnego rozpoczęła się Mszą św., celebrowaną przez dziekana kolegium kardynalskiego kard. Giovanniego Battistę Re.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję