1. Niedziela Gaudete w Adwencie
Pierwszą okazją jest trzecia niedziela Adwentu, zwana też niedzielą Gaudete, co po łacinie oznacza radość. Słowo to jest użyte w antyfonie na wejście do Mszy św., która mówi: "Radujcie się zawsze w Panu. I jeszcze raz wam powiadam, radujcie się! Niech wasza łagodność będzie znana wszystkim ludziom. Pan jest blisko".
Dzień ten nazywany jest także Niedzielą Radości, ponieważ większa część Adwentu – czasu nawrócenia i przygotowań do Bożego Narodzenia, podczas którego świętujemy narodziny Dzieciątka Jezus, już minęła.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
2. Czwarta niedziela Wielkiego Postu
Drugą okazją, podczas której księża mogą założyć różowy ornat, jest Czwarta niedziela Wielkiego Postu, zwana także Niedzielą Laetare.
Nazwa pochodzi od pierwszych słów Introitu Mszy Świętej: "Laetare Jerusalem", co oznacza "Raduj się, Jerozolimo".
Introit Mszy świętej to fragment psalmu z antyfoną, który śpiewa się, gdy celebrans i duchowni wchodzą do kościoła i zbliżają się do ołtarza.
Ściśle rzecz biorąc, czwartek przed niedzielą Laetare wyznacza środek Wielkiego Postu, który kontynuowany jest do dziś w formie znaków, które mają na celu dodanie otuchy wiernym w tym okresie pokutnym, naznaczonym modlitwą, postem i jałmużną.
Innymi oznakami radości są np. kwiaty na ołtarzu.
Reklama
Jak podaje Catholic Encyclopedia, dzień ten znany jest również jako „Niedziela Róż”, ponieważ w Rzymie tego dnia zwyczajowo poświęcano złotą różę, którą papież wysyłał do monarchów katolickich.
Chociaż ksiądz może nosić różowy ornat, nie jest to obowiązkowe, dlatego też wolno mu nosić zwyczajowy fioletowy ornat obowiązujący w okresie Adwentu oraz Wielkiego Postu.
Jeszcze jedna data na różowy ornat
W Peru księża mogą nosić różowy ornat także 30 sierpnia, w święto św. Róży z Limy, pierwszej świętej obu Ameryk.
W tym kraju ten dzień jest świętem, można uzyskać odpusty w sanktuarium św. Róży i należy uczestniczyć we Mszy świętej, tak jakby była to niedziela.