Reklama

Franciszek

Papież Franciszek na rekolekcjach nad Jeziorem Albańskim

Tegoroczne rekolekcje wielkopostne dla papieża Franciszka i jego Kurii będą odbywać się w scenerii Wzgórz Albańskich. To następna nowość wprowadzona przez Papieża jezuitę, gdyż – jak wyjaśnił dziennikarzom wicedyrektor watykańskiego Biura Prasowego o. Ciro Benedettini – jezuici tradycyjnie odbywają swe ćwiczenia duchowne z dala od miejsca zamieszkania, w odizolowaniu, które sprzyja wyciszeniu, modlitwie, medytacji i refleksji

Niedziela Ogólnopolska 10/2014, str. 4-5

[ TEMATY ]

rekolekcje

papież

Franciszek

Włodzimierz Rędzioch

Widok na Jezioro Albańskie z okolic Ariccii, gdzie Ojciec Święty przebywa na rekolekcjach

Widok na Jezioro Albańskie z okolic Ariccii, gdzie Ojciec Święty przebywa na rekolekcjach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ojciec Święty Franciszek postanowił, że miejscem jego pierwszych papieskich rekolekcji wielkopostnych będzie dom rekolekcyjny paulistów „Casa Divin Maestro” (Dom Boskiego Mistrza) w miejscowości Ariccia, ok. 40 km od Watykanu, niedaleko Castel Gandolfo. Papież podjął decyzję już jesienią 2013 r. – w październiku ub.r. szefowie rzymskich dykasterii otrzymali list od dawnego sekretarza stanu kard. Tarcisio Bertone, w którym poinformowano, że rekolekcje odbędą się w dniach 9-14 marca 2014 r. i poproszono o potwierdzenie uczestnictwa w nich do 30 listopada 2013 r. Z pewnością rekolekcje będą się cieszyć wielkim powodzeniem, zważyszy, że są to pierwsze ćwiczenia rekolekcyjne dla papieża Franciszka i jego współpracowników.

Długa tradycja Kościoła

Reklama

W czasie pobytu w Manresie w latach 1522-23 św. Ignacy Loyola opracował swoje słynne „ejercicios espirituales” (ćwiczenia duchowne), które przeszły do historii również jako rekolekcje ignacjańskie. Polegają one głównie na pogłębionym rachunku sumienia (rozeznaniu duchowym) i rozmyślaniach (medytacjach ignacjańskich). Kościół zatwierdził je oficjalnie w 1548 r. – w tym samym roku w Rzymie wydano książkę pt. „Ejercicios espirituales”, zawierającą wskazówki dla prowadzących rekolekcje i ich uczestników. Z czasem dzieło św. Ignacego Loyoli przetłumaczono na wiele języków świata, a jego ćwiczenia duchowne stały się najpopularniejszą formą rekolekcji nie tylko wśród jezuitów, ale także w innych zakonach. Od pewnego czasu zaleca się je także osobom świeckim.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rekolekcje papieskie

Reklama

Wielkim zwolenikiem rekolekcji w Watykanie był Pius XI, który po raz pierwszy kazał je zorganizować w 1925 r. Przygotował nawet specjalną encyklikę na ten temat, „Mens nostra” (1929), w której ustanowił coroczne rekolekcje dla papieża i Kurii Rzymskiej. Najpierw odbywały się one w Adwencie, ale z czasem przeniesiono je na pierwszy tydzień Wielkiego Postu. Za pontyfikatu Piusa XI kaznodziejami byli jezuici, czasem także kapucyni i redemptoryści. Również Pius XII i Jan XXIII wzywali do głoszenia rekolekcji głównie jezuitów. Paweł VI zerwał z tradycją kaznodziejów z Włoch, gdyż na pierwsze rekolekcje swego pontyfikatu zaprosił niemieckiego redemptorystę Bernharda Häringa. Natomiast pierwszym kardynałem głoszącym rekolekcje w Watykanie był kard. Karol Wojtyła. Odbywały się one w pałacowej kaplicy św. Matyldy i trwały od 7 do 13 marca 1976 r. Teksty konferencji rekolekcyjnych kard. Wojtyły zostały opublikowane po polsku w książce zatytułowanej „Znak, któremu sprzeciwiać się będą” (Wyd. Pallottinum). Jako papież, Jan Paweł II wybierał do głoszenia rekolekcji wybitne postacie Kościoła, a niektórzy z kaznodziejów zostali wyniesieni następnie do godności kardynalskiej (Angelo Comastri, Georges Cottier, Jorge Medina Estevez, Christoph Schönborn). W roku 2011 – roku beatyfikacji Papieża Polaka – nauki rekolekcyjne dla Benedykta XVI i Kurii głosił karmelita bosy François-Marie Léthel. Były one poświęcone osobie Jana Pawła II, który „uformował się w szkole świętych”. W 2012 r. kaznodzieją był afrykański kardynał Laurent Monsengwo Pasinya, arcybiskup Kinszasy, natomiast w 2013 r., już po ogłoszeniu rezygnacji Benedykta XVI, w atmosferze pełnej niepewności i zatroskania o przyszłość, nauki rekolekcyjne głosił znany włoski kardynał Gianfranco Ravasi.

Proboszcz papieskim kaznodzieją

Reklama

28 marca 2013 r., w Wielki Czwartek, abp Giovanni Angelo Becciu, substytut w Sekretariacie Stanu, zorganizował obiad dla grupy rzymskich księży szczególnie zaangażowanych w działalność społeczną. Wspomniał o tym papieżowi Franciszkowi po porannej Mszy św. Krzyżma, a Ojciec Święty natychmiast „wprosił” się na obiad u substytuta. Wśród zaproszonych kapłanów był ks. prał. Angelo De Donatis, 59-letni Włoch urodzony w Apulii, od lat pracujący w Rzymie – obecnie proboszcz kościoła św. Marka – to historyczny kościół w samym centrum miasta, tuż obok placu Weneckiego i niedaleko polskiego kościoła św. Stanisława. Ks. Angelo przez wiele lat był ojcem duchownym w papieskim Wyższym Seminarium i zajmował się głównie formacją kapłanów, a także przewodnictwem duchowym zakonników i zakonnic. Gdy został proboszczem, przekształcił wyludnioną parafię śródmieścia, na której terenie mieszka jedynie 90 osób, w żywy ośrodek duchowości. Katechezy odbywają się tutaj także w czasie przerwy obiadowej – przychodzą na nie pracujący w centrum urzędnicy. Przy parafii działają trzy wspólnoty neokatechumenatu. Ks. prał. De Donatis nie zdawał sobie sprawy, że papież Franciszek go zapamięta – tym bardziej że po czwartkowym spotkaniu w Wielkim Tygodniu nigdy już się nie spotkali. Tym bardziej nie spodziewał się, że zostanie wybrany, by głosił rekolekcje dla Papieża i jego Kurii. Ale Franciszek przyzwyczaił już nas do ciągłych niespodzianek.

Dom rekolekcyjny na skraju wulkanu

Na południe od Rzymu znajduje się wulkaniczne pasmo gór zwane Colli Albani (Wzgórza Albańskie), których najwyższym szczytem jest widoczna również z Rzymu góra Monte Cavo (948 m n.p.m.). Dobry klimat, urodzajna ziemia i piękna przyroda sprawiły, że już od najdawniejszych czasów na wzgórzach osiedlali się Rzymianie – w starożytności arystokracja miała tutaj swoje wille, w średniowieczu – zamożne rody budowały zamki (pozostało po nich niewiele, ale od tych czasów zachowała się zwyczajowa nazwa okolicy: Castelli Romani – Zamki Rzymskie). Starożytne tradycje kontynuowała arystokracja w bliższych już nam czasach, szczególnie w XVI i XVII wieku. Również papież Urban VIII z rodu Barberinich kazał wybudować w Castel Gandolfo nad Jeziorem Albańskim swój pałac, który pod dziś dzień jest letnią rezydencją papieży. Warto dodać, że Jezioro Albańskie znajduje się w kraterze wygasłego wulkanu, dlatego wiele miejscowości powstało niejako na skraju dawnego krateru.

Reklama

Jedną z miejscowości Gór Albańskich jest Ariccia, w której wznosi się pałac rodu Chigich (to przebudowany w okresie baroku zamek). Monumentalny plac przed pałacem zabudował najsłynniejszy ówczesny architekt, Giovanni Lorenzo Bernini, który wzniósł tam dwie symetryczne fontanny i kolegiatę Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej. Ale miasteczko słynie przede wszystkim z pieczonych z przyprawami prosiaków (tzw. porchetta), które podawane są w miejscowych lokalach z chlebem z miejscowości Genzano, oliwkami i suszonymi pomidorami.

W tym roku więc Ariccia przejdzie do historii jako miejsce papieskich rekolekcji. Dom paulistów, który wybrał papież Franciszek na miejsce wielkopostnych ćwiczeń duchownych, znajduje się kilka kilometrów od miasteczka. „Dom Boskiego Mistrza” wybudował sam założyciel rodziny paulistów, bł. Giacomo Alberione, jako miejsce „pojednania z Bogiem i uświęcania dusz”. Dom znajduje się w lesie, który schodzi do Jeziora Albańskiego. Wzdłuż leśnych ścieżek wzniesiono stacje drogi krzyżowej i tajemnic Różańca św. Papież i jego współpracownicy będą mieli do dyspozycji 124 pokoje, duże audytorium, 5 kaplic oraz obszerną jadalnię.

W czasie rekolekcji przypada pierwsza rocznica wyboru kard. Bergoglio na Stolicę Piotrową. Dla Papieża jezuity, uformowanego na ćwiczeniach ignacjańskich, będzie to na pewno czas rozeznania i medytacji nad jego pontyfikatem.

2014-03-04 15:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież rozpoczął wizytę na Madagaskarze

[ TEMATY ]

papież

szlaki papieskie

papież Franciszek

Madagaskar

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek rozpoczął wizytę na Madagaskarze. Jest to drugi etap jego podróży apostolskiej do Afryki i na wyspy Oceanu Indyjskiego.

Na lotnisku w Antananarywie Ojca Świętego powitał prezydent Andry Rajoelina z małżonką. Dzieci wręczyły papieżowi kosz kwiatów. Po wysłuchaniu hymnów Watykanu i Madagaskaru Franciszek przywitał się z przedstawicielami władz i z malgaskimi biskupami.
CZYTAJ DALEJ

Prokuratura chce umieszczenia zabójcy księdza ze Szczytna w zakładzie psychiatrycznym i umorzenia postępowania

2025-01-27 07:29

[ TEMATY ]

prokuratura

Instytut św. Maksymiliana Kolbego

ks. prałat Lech Lachowicz

ks. prałat Lech Lachowicz

Prokurator skierował do Sądu Okręgowego w Olsztynie wniosek o umorzenie postępowania wobec mężczyzny, który zabił księdza ze Szczytna. Wniósł też o skierowanie go do zamkniętego zakładu psychiatrycznego. Według biegłych cierpi on na chorobę psychiczną i był niepoczytalny.

Prokuratura Rejonowa w Szczytnie zakończyła postępowanie przeciwko Szymonowi K. podejrzanemu zabicie w listopadzie 2024 r. na plebanii parafii brata Alberta w Szczytnie jej proboszcza Lecha L. - poinformował w piątek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Olsztynie Daniel Brodowski.
CZYTAJ DALEJ

Komunikat: stanowczy protest wobec bezprawnego działania Rządu RP

2025-01-27 11:23

[ TEMATY ]

episkopat

katecheza

BP KEP

24 stycznia 2025 roku odbyło się kolejne posiedzenie członków i konsultorów Komisji Wychowania Katolickiego KEP. Spotkaniu przewodniczył bp Wojciech Osial.

Głównym tematem obrad była sytuacja, która wytworzyła się na skutek publikacji przez Ministerstwo Edukacji Narodowej rozporządzania z dnia 17 stycznia 2025 roku, wprowadzającego zmiany w organizacji lekcji religii w szkole. Na mocy tych zmian, nauczanie religii od września 2025 roku zostanie ograniczone do jednej godziny. Poza tym lekcja religii ma być umieszczona w planie zajęć na pierwszej lub ostatniej godzinie.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję