Reklama

Kościół

Rekord nawróceń w archidiecezji Sydney

Archidiecezja Sydney w Australii przeżywa prawdziwy rekord nawróceń. W pierwszą niedzielę Wielkiego Postu rekordowa liczba 380 osób przystąpi do obrzędu, który rozpoczyna ostatni etap przygotowań do sakramentów inicjacji chrześcijańskiej. W ciągu ostatnich czterech lat odnotowano ponadtrzykrotny wzrost nawróceń.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Radość z owoców ewangelizacji

„To prawdziwe błogosławieństwo dla Kościoła w Sydney, że możemy przyjąć w tym roku rekordową liczbę katechumenów i kandydatów - powiedział na łamach „Catholic Weekly” arcybiskup Sydney Anthony Fisher OP. – „To radość być świadkiem owoców pracy naszych parafii i wspólnot ewangelizacyjnych. Ich wierne i niestrudzone wysiłki w ewangelizacji są inspiracją dla nas wszystkich” – dodał abp Fisher.

Rekordowa liczba nawróconych w obrzędzie wybrania

Jak informuje „Catholic Weekly”, w niedzielę 9 marca w obrzędzie wybrania weźmie udział w archidiecezji Sydney 380 osób. Jest to ponad trzykrotnie więcej kandydatów, niż jeszcze cztery lata temu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Obrzęd wybrania rozpoczyna etap bezpośredniego przygotowania do sakramentalnego wtajemniczenia kandydatów i katechumenów, kiedy w świątyni ocenia się stopień ich przygotowania i decyduje o tym, czy mogą przystąpić do sakramentów paschalnych.

Obrzęd Wybrania zamyka właściwy katechumenat, a więc długi czas kształtowania duszy i serca. Po obrzędzie wybrania katechumen powinien wykazać się żywszą gotowością pójścia za Chrystusem. Służyć temu będzie okres Wielkiego Postu. W Wigilię Paschalną osoby „wybrane” przyjmą sakramenty chrztu, bierzmowania i Eucharystii.

„Jezu chcę mieć z Tobą relację”

Reklama

Jednym z nawróconych jest Danial Fardon. Jak pisze „Catholic Weekly”, jego droga do katolicyzmu zaczęła się w dzieciństwie, kiedy na lekcjach religii słuchał opowieści z Biblii i zafascynowany nimi pytał rodziców, dlaczego nie chodzą do kościoła. „To nie dla nas” – usłyszał w odpowiedzi.

Dopiero po latach, pod wpływem filmów w mediach społecznościowych, na nowo zetknął się z naukami biblijnymi. Po obejrzeniu jednego z wykładów biblijnych, powiedział: „Jezu, chcę wejść z Tobą w osobistą relację”. „To było tak, jakby On natychmiast posłał Ducha Świętego do mojego serca. To było niesamowite. Czułem, jak serce topi mi się jak złoto (...) gdy płakałem” – wyznał Danial redakcji „Catholic Weekly”. Dodał, że po nawróceniu stał się lepszym mężem i lepszym ojcem rodziny.

Poznał chrześcijaństwo na siłowni

W innym świadectwie przekazanym pismu, Marvin Do opowiedział, że do Chrystusa zbliżył się na siłowni. Został wychowany w rodzinie buddyjskiej i dopiero podczas ćwiczeń na siłowni zaczął rozmawiać z przyjacielem, chrześcijaninem, o wierze. Pod wpływem tych rozmów, zainteresował się chrześcijaństwem i zaczął czytać Biblię. Zapisał się na katechezy ewangelizacyjne w archidiecezji Sydney i tam odnalazł swoją wiarę.

Osobiste podejście do formacji wiary

Archidiecezja Sydney jest świadkiem niezwykłego wzrostu liczby katechumenów i konwertytów dołączających do wiary katolickiej po 65-proc. spadku, jaki nastąpił w okresie pandemii Covid w latach 2020-2021.

Simon Yeak, koordynator życia sakramentalnego w diecezji przypisuje obecny wzrost nawróceń kilku czynnikom, w tym zwiększonemu zaangażowaniu parafii i bardziej spersonalizowanemu podejściu do formacji w wierze. „Około 70 procent naszych parafii uczestniczy obecnie w kursach certyfikacyjnych” - wyjaśnia Yeak w rozmowie z „Catholic Weekly”. „Spotykamy się z ludźmi na różnych etapach ich życiowej podróży” - mówi. „Proces ma być transformującym doświadczeniem, w którym cała rodzina parafialna obejmuje nowych konwertytów” – dodaje.

Procent nawróceń w Sydney jest wyższy niż w innych diecezjach w wielkich miastach na świecie.

2025-03-07 13:00

Oceń: +11 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Australia: anglikanie będą mieć pierwszą arcybiskupkę

[ TEMATY ]

biskup

anglikanie

Australia

Episkopat.pl

Na czele Kościoła anglikańskiego prowincji Australia Zachodnia stanie wkrótce kobieta – 61-letnia abp Kay Goldsworthy. Zastąpi ona na tym stanowisku Rogera Herfta, który przed upływem swej kadencji ustąpił, gdyż – jak oświadczył – „nie spełnił nadziei”, pokładanych w nim przez Królewską Komisję ds. Badania Nadużyć Seksualnych wobec Nieletnich. Nowa przełożona prowincji obejmie swój urząd 10 lutego 2018 podczas uroczystości w katedrze św. Jerzego w mieście Perth.

K. Goldsworthy urodziła się w 1956 w stanie Victoria w południowo-wschodniej Australii, ale prawie 30 lat spędziła w Perth – stolicy stanu Australia Zachodnia. Była tam m.in. kapelanką miejscowego kolegium, a w 2008 została konsekrowana na biskupkę – pierwszą w Australii. Podkreślała później wielokrotnie, że sprawowanie tego urzędu nie zawsze było łatwe, wielokrotnie napotykała trudności i różne żądania, ale także doświadczała „szerokiego poparcia ze strony ludzi o podobnych do niej poglądach”. Zapowiedziała, że po mianowaniu jej głową miejscowego Kościoła anglikańskiego powróci do miasta, z którym od lat jest związana, wyrażając przy tym nadzieję, że będzie mogła wnieść swój wkład do różnych dziedzin życia. Będzie ona 8. arcybiskupem Perthu.
CZYTAJ DALEJ

Wyspy Owcze: Parlament dopuścił aborcję na życzenie

2025-12-05 07:27

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe Stock

Parlament Wysp Owczych uchwalił w czwartek ustawę aborcyjną, która zezwala na dobrowolne przerywanie ciąży do 12 tygodnia włącznie. Wcześniej było to możliwe tylko w przypadku zagrożenia życia i zdrowia kobiety.

Za liberalizacją przepisów aborcyjnych głosowało 17 parlamentarzystów, a przeciw było 16. W ostatniej chwili grupa przeciwników próbowała bezskutecznie wnieść poprawkę, aby opóźnić wejście w życie nowych przepisów o pół roku, na 1 stycznia 2027 r. – podał farerski nadawca publiczny KVF
CZYTAJ DALEJ

MŚ 2026 - Znamy potencjalnych rywali polskich piłkarzy

2025-12-05 20:23

[ TEMATY ]

sport

PAP/EPA/SHAWN THEW

Holandia, Japonia i Tunezja to potencjalni rywale piłkarskiej reprezentacji Polski w grupie F przyszłorocznych mistrzostw świata. Losowanie odbyło się w Waszyngtonie. Biało-czerwoni, aby dostać się na mundial, muszą najpierw poradzić sobie w marcowych barażach.

W przyszłorocznym turnieju, który w dniach 11 czerwca - 19 lipca odbędzie się w USA, Kanadzie i Meksyku, po raz pierwszy w historii wystąpi 48 drużyn, podzielonych na 12 czterozespołowych grup.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję