Dnia 18 listopada będziemy obchodzić 100. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. Karoliny Kózkówny. Z tej okazji bp tarnowski Andrzej Jeż wystosował list pasterski z prośbą o intensywne przygotowanie się do tej rocznicy. Zachęcił również, aby każdy 18. dzień miesiąca, wspomnienie męczeńskiej śmierci bł. Karoliny, był dniem modlitwy. Duszpasterstwo rolników diecezji toruńskiej przyjęło ów list i w związku z tym od lutego do października trwać będzie nowenna przed rocznicą śmierci bł. Karoliny. Spotkania modlitewne będą odbywać się w niedzielę najbliższą 18. dniu miesiąca w poszczególnych parafiach siedzibach dekanalnych zespołów duszpasterstwa rolników. W ten sposób rolnicy będą mogli liczniej gromadzić się wokół „Gwiazdy Ludu”.
Reklama
„Bł. Karolino, świeć nam przykładem cnoty, męstwa, bądź wzorem pracy i modlitwy, czystości życia i męczeństwa” słowa z pieśni ku czci patronki rolników przyjęliśmy jako motto nowenny w naszej diecezji. Bł. Karolina swoim życiem, pracą, pomocą drugiemu człowiekowi, postawą życia i odwagą w świadczeniu o swoich wartościach i trwaniu przy Bogu ukazuje nam wartości, które aktualne także dzisiaj mają stanowić wskazania dla współczesnych osób, również mieszkańców wsi i rolników” podkreśla diecezjalny duszpasterz rolników ks. kan. Zbigniew Gański. Zachęca także do licznego uczestnictwa w spotkaniach modlitewnych nie tylko młodzież skupioną w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży, lecz także rolników, mieszkańców wsi oraz wszystkich, którym bł. Karolina patronuje. Różnorodność miejsc modlitw w całej diecezji sprzyja możliwości korzystania ze wspólnotowych modlitw i upraszania łask za wstawiennictwem bł. Karoliny. „Nowenna pozwoli nam przypomnieć sobie jej życie i postawę oraz pokaże raz jeszcze, jak ważne są (zwłaszcza dla rolników) przywiązanie do ziemi, uczciwa praca i szacunek dla tradycji, a wszystko to oparte na współpracy z Panem Bogiem” dodaje duszpasterz rolników.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Warto przypomnieć, że duszpasterstwo rolników poprzez posadzenie gruszy bł. Karoliny w październiku ub.r. rozpoczęło swoje przygotowania do obchodów stulecia śmierci. Również duszpasterstwo pośredniczy w 11. Ogólnopolskim Konkursie Poetycko-Plastycznym pt. „Bł. Karolino, świeć nam przykładem...” i zachęca szczególnie dzieci i młodzież z terenów wiejskich do udziału w tym konkursie.
Bł. Karolina, w czasie Mszy św. beatyfikacyjnej 10 czerwca 1987 r., dana została przez Jana Pawła II jako patronka rolników i polskiej wsi. To właśnie w Tarnowie Ojciec Święty zatroskany o polskich rolników mówił: „Pragnę się znaleźć niejako na śladach duszpasterstwa polskiej wsi, polskiego rolnika. Dzielić wasze troski i niepokoje”. Dał również wskazówki działania dla duszpasterstwa rolników w kraju poprzez formację uczestników rolniczych wspólnot duszpasterskich i wypracowanie coraz głębszych form życia wewnętrznego, które ukazywać mają trud życia rolniczego jako realizację woli Boga i codziennej powinności człowieka.
Bł. Karolina Kózkówna, dziewczyna z polskiej ziemi, do końca pozostała wierna swoim ideałom, które Bóg za przyczyną jej rodziców i kapłanów ukształtował, aby nawet po 100 latach były aktualne: wierność Bogu, służba drugiemu człowiekowi, uczciwa praca, czystość, posłuszeństwo, wierność tradycji ludowej i narodowej.
Niech więc ta poetycka prośba: „Błogosław, Panie, polski lud, pracę i jego zbożny trud, a zawsze w złej godzinie oparcie daj mu w Karolinie”, będzie zachętą dla rolników, mieszkańców wsi, ale także młodzieży wiejskiej i skupionej w KSM do uczestnictwa w nowennie oraz okazją do wypraszania błogosławieństwa i potrzebnych łask do trudnej, a jednoczesnej odpowiedzialnej pracy na polskiej ziemi.