Sz. Pan Donald Tusk, Prezes Rady Ministrów
Dotyczy: konsultacji społecznych Projektu Rozporządzenia MEN z dnia 5 lutego 2025 r. w sprawie sposobu nauczania szkolnego oraz zakresu treści dotyczących wiedzy: o życiu seksualnym człowieka, o zasadach świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa, o wartości rodziny, życia w fazie prenatalnej oraz metodach i środkach świadomej prokreacji zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego.
Projekt przewiduje likwidację przedmiotu Wychowanie do życia w rodzinie i powołanie w jego miejsce nowego przedmiotu Edukacja zdrowotna. Zamiar likwidacji WDŻ jest nieracjonalny, konfliktujący społecznie, nieuzasadniony merytorycznie.
1. Likwidacja przedmiotu Wychowanie do życia w rodzinie, który funkcjonuje od 26 lat i ma akceptowane oraz zweryfikowane podstawy programowe i podręczniki, a przede wszystkim kadrę wysoko wykwalifikowanych nauczycieli, godzi w dobro uczniów i ich przygotowanie do dojrzałych ról społecznych realizowanych w małżeństwie i rodzinie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
2. Projektowana podstawa programowa przedmiotu Edukacja zdrowotna, jest niezgodna z zapisami opiniowanego rozporządzenia i ustawą o planowaniu rodziny, z powodu eliminacji treści dotyczących m.in. roli rodziny, jej zadań i funkcji, wzajemnych więzi, miłości, narzeczeństwa i małżeństwa. Niedostatecznie podejmowana jest tematyka dotycząca pozytywnych wartości oraz brak zachęty uczniów do samowychowania i odpowiedzialności za dokonywane wybory, również w sferze seksualnej. Nie uwzględnia też zagadnień dotyczących życia człowieka w fazie prenatalnej i jego ochrony.
Reklama
3. Likwidacja Wychowania do życia w rodzinie nasili napięcia społeczne, które już teraz objawiają się w licznych manifestacjach w jego obronie oraz ponad 200 tysiącach listów skierowanych do Ministerstwa Edukacji Narodowej.
4. Likwidacja Wychowania do życia w rodzinie jest nieracjonalna merytorycznie, organizacyjnie i ekonomicznie. Przedmiot ten sprawdził się (co potwierdzają badania naukowe). W szkołach jest zatrudnionych wiele tysięcy nauczycieli wykwalifikowanych do jego prowadzenia, którym grozi utrata pracy. Funkcjonują dobre podręczniki i programy. Dobrze oceniany oraz sprawdzony w praktyce przedmiot Wychowanie do życia w rodzinie miałby zostać zlikwidowany w celu wprowadzenia Edukacji zdrowotnej, która zawiera treści kontrowersyjne, wymaga nowych podręczników, a także przeszkolenia i zatrudnienia rzeszy nauczycieli.
5. W polskich szkołach problematyka zdrowotna od dawna jest obecna w podstawach programowych wielu przedmiotów, w tym m.in.: Biologii i Wychowania do życia w rodzinie. Doceniamy znaczenie kwestii zdrowotnych w edukacji, ale nie ma żadnych trudności, aby dodatkowe, uzasadnione tematy zostały włączone do zakresu nauczania tych przedmiotów - to rozwiązanie prostsze, tańsze i niekonfliktowe.
Mając powyższe na uwadze uważamy, że jedynym racjonalnym rozwiązaniem, jest kontynuacja realizacji przedmiotu Wychowanie do życia w rodzinie.
W imieniu Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia zrzeszającej 39 organizacji prorodzinnych:
Jakub Bałtroszewicz, prezes - Fundacja Jeden z Nas
ks. Tomasz Kancelarczyk, wiceprezes - Fundacja Małych Stópek
Grzegorz Nienartowicz, wiceprezes - Fundacja Ku Pełni Życia
Magdalena Bartoszewicz - Stowarzyszenie Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna
Reklama
Maria Gondek - Fundacja Fala Życia
Ewa Kowalewska -Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia - HLI Polska
Rafał Szczypta - Rycerze Kolumba
oraz Antoni Szymański - Pro Ecclesia et Populo