Paryż: wieże katedry Notre-Dame dostępne już latem
Wieże paryskiej katedry Notre-Dame mają zostać udostępnione turystom latem tego roku. Poinformowało o tym Centrum Dziedzictwa Narodowego, które zarządza zwiedzaniem zabytków należących do państwa.
Przedstawiło ono nową trasę zwiedzania wież, która obejmuje nowe elementy, nieobecne przed pożarem katedry w 2019 roku. Zwiedzanie zacznie się od wieży południowej, a nie jak dotychczas - północnej.
W pierwszej sali na pierwszym piętrze turyści zobaczą makiety przedstawiające główne etapy budowy tej świątyni oraz wydarzenia historyczne, jakie miały w niej miejsce. Druga sala, wysoka na 40 metrów, będzie punktem widokowym na drewnianą konstrukcję dzwonnicy, z wiszącymi w niej dzwonami „Maria” i „Emanuel”, do których można będzie podejść nowymi schodami.
Po pokonaniu w sumie 422 schodów zwiedzający dotrą na taras, położony na wysokości 69 metrów, skąd będą mogli z bliska zobaczyć słynne rzygacze. Rozciąga się stamtąd również widok na iglicę, odtworzoną po pożarze sprzed prawie sześciu lat, oraz szeroka panorama Paryża, której szczegóły zostaną opisane na umieszczonych na tarasie tablicach.
Zejście odbywać się będzie spiralnymi schodami wieży północnej. Całej wizycie towarzyszyć będzie specjalnie zamówiona w tym celu i nowo skomponowana „lekka i przyjazna” ścieżka dźwiękowa.
Każdego roku wieże będzie mogło odwiedzić jedynie 400 tys. osób. Natomiast sama katedra Notre-Dame może przyjąć 30 tys. gości dziennie.
Piszę ten felieton w Wielkim Tygodniu, to te dni roku kościelnego, które najmocniej dotykają samej istoty wiary w Boga, Bogu i ku Bogu. Bo nie wystarczy wierzyć, że Bóg jest, nie wystarczy nawet wierzyć w Jego słowa i miłość, trzeba jeszcze pójść za Nim, żyć zgodnie z Jego oczekiwaniami, ofiarować Mu swoje pomysły na życie. Tymczasem w Wielki Poniedziałek gruchnęła porażająca wieść: płonie paryska katedra Notre Dame! Programy informacyjne i strony internetowe wypełniły się obrazami jak z filmu katastroficznego. Czegoś takiego w długiej historii katedry nie było. Świątynia przeżyła chwile grozy w czasie rewolucji francuskiej, wówczas tłum zdewastował katedrę, zniszczył jej wyposażenie i rzeźby, a jakobini zmienili ją w „Świątynię Rozumu”, ale nie płonęła nigdy. W połowie XIX wieku świątynię zrekonstruowano (wtedy powstała 90-metrowa iglica, która w obecnym pożarze tak spektakularnie upadła) i wznowiono kult. Notre Dame przyciąga pięknem i uduchowionym wnętrzem, jest znakiem chrześcijaństwa, francuskości i kultury z najwyższej półki. Wielokrotnie ulegałem czarowi jej wnętrza, zwłaszcza jej niewiarygodnie pięknych rozet. Teraz, w trakcie tragedii, wokół katedry widać było twarze przerażonych i rozmodlonych paryżan. Nie mam wątpliwości, że świątynia zostanie podniesiona z ruin i zabłyśnie jeszcze większym blaskiem. I stanie się to szybko, w sensie duchowym i kulturowym.
- Wystarczy dwoje. Małżeństwo jest tą najmniejszą komórką, gdzie Jezus może być obecny wtedy, kiedy pozwalamy, żeby to On był pomiędzy nami, kiedy obdarzamy się wzajemną miłością na Jego wzór, czasem aż po krzyż - mówił bp Zbigniew Wołkowicz podczas jubileuszu małżeństw.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.