Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Oddali cześć wielkiemu Prymasowi Polski

Zakończył się rok poświęcony kard. Augustowi Hlondowi. W Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach w obecności metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca, marszałka Mirosława Sekuły i przewodniczącego sejmiku Andrzeja Gościniaka podsumowano 12 grudnia 2013 r. obchody Roku Kardynała Augusta Hlonda – inicjatywy, która ze Śląska promieniowała na całą Polskę.
Sejmik Województwa Śląskiego uchwałą z 15 października 2012 r. przyjął rezolucję o ogłoszeniu roku 2013 Rokiem Kardynała Augusta Hlonda. Obchodom towarzyszyła myśl kard. Hlonda: „To wartości decydują o tym, kim jest człowiek”.
– Za uchwałą sejmiku poszła bardzo konkretna treść. Było wiele różnych działań, które przypominały postać kardynała, jego naukę nie tylko w regionie, ale w całym kraju. Postać kard. Augusta Hlonda, pierwszego biskupa katowickiego, została szerzej przypomniana. Równie ważny był powrót do jego nauki w innym kontekście, ale wciąż w uniwersalnej formie. To był rok piękny i bardzo owocny – mówił abp Wiktor Skworc.
Swoistym preludium do tych obchodów była sesja naukowa „Biskup Hlond i jego diecezja”, zorganizowana 7 listopada 2012 r. na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego. Obchody Roku zainaugurowano 5 stycznia 2013 r. podczas uroczystej Mszy św. w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach. W pierwszym kwartale zostały podjęte działania na rzecz przygotowania programu obchodów, jego wypromowania, a także wsparcia obchodów ze strony osób i instytucji.
Rok Kardynała Augusta Hlonda został objęty patronatem Prymasa Polski i Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. W trakcie obchodów odbyło się wiele nabożeństw, konferencji, spotkań, konkursów, w tym krasomówczy, historyczny i multimedialny. Prowadzono działania przygotowujące nauczycieli do podjęcia projektów, których celem było przedstawienie dzieciom i młodzieży dzieła życia kard. Augusta Hlonda, zwłaszcza z uwzględnieniem lekcji historii i religii. Ukazały się także dwie ważne książki. Czesław Ryszka wydał popularny rys pt. „Prymas ze Śląska”, a ks. prof. Jerzy Myszor był redaktorem dzieła „Biskup Hlond i jego diecezja”. Powstał też film dokumentalny „Prymas z Mysłowic”. Wydano katalog do wystawy „August Hlond – Prymas czasu narodowych wyborów”. Z okazji obchodów Roku Hlondowskiego Mennica Górnośląska wykonała okolicznościowy numizmat – 8 talarów śląskich z administratorem apostolskim, pierwszym biskupem Śląska Augustem Hlondem. Bardzo cenne były różnorakie inicjatywy podejmowane w szkołach, parafiach i miastach. Dużą wartością było zaangażowanie organizacji pozarządowych.
„Niedziela” także aktywnie uczestniczyła w obchodach. Udostępniła swoje łamy dla autorów podsumowujących rządy śląskiego biskupa, współorganizowała jasnogórskie obchody upamiętniające jego poświęcenie Polski Niepokalanemu Sercu Maryi w 1946 r. i zorganizowała w redakcji otwartą sesję na temat kard. Hlonda.
– Wielką wartością Roku Hlondowskiego było to, że obchody zyskały rangę nie tylko wojewódzką, ale ogólnopolską – stwierdził marszałek Mirosław Sekuła.
– Ten rok nam się znakomicie udał, ale też i postać była godna tego programu. Mamy satysfakcję, że przyczyniliśmy się do popularyzacji, do przypomnienia tego wielkiego Ślązaka, wielkiego Polaka, jakim niewątpliwie był prymas Hlond. Postać ta została przypomniana szczególnie młodemu pokoleniu. To powinno zaprocentować – podsumował przewodniczący sejmiku Andrzej Gościniak.
(Ks. M. Ł.)

KRÓTKO

W kolejną miesięcznicę katastrofy smoleńskiej, obchodzonej 10 grudnia br. w Warszawie, ks. Feliks Folejewski SAC stwierdził, że obecnie „niszczone są fundamenty życia i nadziei. A człowiek musi znać swoje korzenie, wiedzieć skąd jest i skąd jego ród”. Podkreślił, że obowiązkiem katolika jest modlitwa za Ojczyznę.

Posłowie PiS wyrazili oburzenie z powodu nieobecności 10 grudnia 2013 r. na posiedzeniu sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu Bogdana Zdrojewskiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Miała być wtedy omawiana kwestia obrażania uczuć religijnych m.in. przez autora bluźnierczego filmu „Adoracja Chrystusa”.

Senatorowie zdecydowali, że nie będą wnosić poprawek do ustawy dotyczącej zmian w systemie emerytalnym. Przewiduje ona, że przyszli emeryci będą mogli wybrać, czy chcą przekazywać część składki do OFE, czy całość do ZUS. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Do celebracji święta Młodzianków Męczenników 28 grudnia br. zachęca Polska Federacja Ruchów Obrony Życia.

W Krzeszycach pożegnano 11 grudnia br. kapitana Józefa Kowalskiego, najstarszego Polaka (113 lat), który brał udział w Bitwie Warszawskiej, walczył w II wojnie światowej i przeżył komunistyczny reżim.

Pokaz unikatowego dzieła „O obrotach sfer niebieskich” Mikołaja Kopernika odbył się w Towarzystwie Naukowym Płockim. Instytucja ta posiada egzemplarz księgi od 1907 r. Publiczna prezentacja miała miejsce z okazji 540. rocznicy urodzin oraz 470. rocznicy śmierci astronoma.

Polacy najzdolniejsi. Według badania PISA 2012, polscy nastolatkowie są jednymi z najzdolniejszych na świecie. W umiejętnościach matematycznych polscy uczniowie wyprzedzili Holendrów, Estończyków i Finów. Za Polską uplasowały się np. Belgia i Niemcy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2013-12-17 14:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wy jesteście przyjaciółmi moimi

2024-04-26 13:42

Niedziela Ogólnopolska 18/2024, str. 22

[ TEMATY ]

homilia

o. Waldemar Pastusiak

Adobe Stock

Trwamy wciąż w radości paschalnej powoli zbliżając się do uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Chcemy otworzyć nasze serca na Jego działanie. Zarówno teksty z Dziejów Apostolskich, jak i cuda czynione przez posługę Apostołów budują nas świadectwem pierwszych chrześcijan. W pochylaniu się nad tajemnicą wiary ważnym, a właściwie najważniejszym wyznacznikiem naszej relacji z Bogiem jest nic innego jak tylko miłość. Ona nadaje żywotność i autentyczność naszej wierze. O niej także przypominają dzisiejsze czytania. Miłość nie tylko odnosi się do naszej relacji z Bogiem, ale promieniuje także na drugiego człowieka. Wśród wielu czynników, którymi próbujemy „mierzyć” czyjąś wiarę, czy chrześcijaństwo, miłość pozostaje jedynym „wskaźnikiem”. Brak miłości do drugiego człowieka oznacza brak znajomości przez nas Boga. Trudne to nasze chrześcijaństwo, kiedy musimy kochać bliźniego swego. „Musimy” determinuje nas tak długo, jak długo pozostajemy w niedojrzałej miłości do Boga. Może pamiętamy słowa wypowiedziane przez kard. Stefana Wyszyńskiego o komunistach: „Nie zmuszą mnie niczym do tego, bym ich nienawidził”. To nic innego jak niezwykła relacja z Bogiem, która pozwala zupełnie inaczej spojrzeć na drugiego człowieka. W miłości, zarówno tej ludzkiej, jak i tej Bożej, obowiązują zasady; tymi danymi od Boga są, oczywiście, przykazania. Pytanie: czy kochasz Boga?, jest takim samym pytaniem jak to: czy przestrzegasz Bożych przykazań? Jeśli je zachowujesz – trwasz w miłości Boga. W parze z miłością „idzie” radość. Radość, która promieniuje z naszej twarzy, wyraża obecność Boga. Kiedy spotykamy człowieka radosnego, mamy nadzieję, że jego wnętrze jest pełne życzliwości i dobroci. I gdy zapytalibyśmy go, czy radość, uśmiech i miłość to jest chrześcijaństwo, to w odpowiedzi usłyszelibyśmy: tak. Pełna życzliwości miłość w codziennej relacji z ludźmi jest uobecnianiem samego Boga. Ostatecznym dopełnieniem Dekalogu jest nasza wzajemna miłość. Wiemy o tym, bo kiedy przygotowywaliśmy się do I Komunii św., uczyliśmy się przykazania miłości. Może nawet katecheta powiedział, że choćbyśmy o wszystkim zapomnieli, zawsze ma pozostać miłość – ta do Boga i ta do drugiego człowieka. Przypomniał o tym również św. Paweł Apostoł w Liście do Koryntian: „Trwają te trzy: wiara, nadzieja i miłość, z nich zaś największa jest miłość”(por. 13, 13).

CZYTAJ DALEJ

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła uzdrowiona

[ TEMATY ]

Matka Boża

świadectwo

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sierpień 1951 roku na Podlasiu był szczególnie upalny. Kobieta pracująca w polu co i raz prostowała grzbiet i ocierała pot z czoła. A tu jeszcze tyle do zrobienia! Jak tu ze wszystkim zdążyć? W domu troje małych dzieci, czekają na matkę, na obiad! Nagle chwyciła ją niemożliwa słabość, przed oczami zrobiło się ciemno. Upadła zemdlona. Obudziła się w szpitalu w Białymstoku. Lekarz miał posępną minę. „Gruźlica. Płuca jak sito. Kobieto! Dlaczegoś się wcześniej nie leczyła?! Tu już nie ma ratunku!” Młoda matka pogodzona z diagnozą poprosiła męża i swoją mamę, aby zawieźli ją na Jasną Górę. Jeśli taka wola Boża, trzeba się pożegnać z Jasnogórską Panią.

To była środa, 15 sierpnia 1951 roku. Wielka uroczystość – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Tam, dziękując za wszystkie łaski, żegnając się z Matką Bożą i własnym życiem, kobieta, nie prosząc o nic, otrzymała uzdrowienie. Do domu wróciła jak nowo narodzona. Gdy zgłosiła się do kliniki, lekarze oniemieli. „Kto cię leczył, gdzie ty byłaś?” „Na Jasnej Górze, u Matki Bożej”. Lekarze do karty leczenia wpisali: „Pacjentka ozdrowiała w niewytłumaczalny sposób”.

CZYTAJ DALEJ

O Świętogórska Panno z Gostynia, módl się za nami...

2024-05-04 20:50

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Karol Porwich/Niedziela

Piąty dzień naszego majowego pielgrzymowania pozwala nam stanąć na gościnnej ziemi Archidiecezji Poznańskiej. Wśród wielu świątyń, znajduje się Świętogórskie Sanktuarium, którego sercem i duszą jest umieszczony w głównym ołtarzu obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem i kwiatem róży w dłoni.

Rozważanie 5

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję