Reklama

Wiara

Świadectwo 10-letniego, poparzonego chłopca: "Bez względu na to, co się stanie, nie poddawajcie się!"

Rosyjski pocisk zabił mu mamę. W tym samym ataku rakietowym 8-letni wówczas Roman Oleksiw doznał oparzeń czwartego stopnia blisko połowy ciała. Dziś dzieciom na całym świecie chce powiedzieć: „Bez względu na to, co się wydarzy, nie poddawajcie się”. Młody Ukrainiec mówi Radiu Watykańskiemu, że wszystkiego uczy się od swego taty, który jest dla niego najlepszym przykładem. Tata Jarosław wyznaje: „Marzę, aby ta dobroć, ta energia, którą ma teraz, trwała przez całe jego życie”.

[ TEMATY ]

świadectwo

Ukraina

Vatican Media

10-letni Roman Oleksiv

10-letni Roman Oleksiv

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Chłopiec został poważnie ranny, gdy rosyjskie rakiety uderzyły w centrum Winnicy w lipcu 2022 roku. Zginęło wówczas 28 osób, a ponad dwieście zostało rannych. W wyniku odniesionych obrażeń zmarła mama Romana, a on sam doznał rozległych i głębokich oparzeń. Rozpoczęła się walka o życie i zdrowie chłopca, która oznaczała wiele operacji i zabiegów prowadzonych zarówno na Ukrainie, jak i w specjalistycznych szpitalach w Niemczech. Rok po tej tragedii chłopiec spotkał się z Franciszkiem. Potem były kolejne spotkania. Do historii przeszło zdjęcie, jak ubrany w niebieską maskę i ochronne rękawiczki wtula się w papieża. Przy okazji Międzynarodowego Szczytu nt. Praw Dzieci, który ostatnio odbył się w Watykanie po raz czwarty, spotkał się z Ojcem Świętym. Tym razem nie miał już na sobie maski nadającej mu wygląd superbohatera, która niwelowała ból i pomagała w leczeniu blizn. Z jego twarzy emanował spokój, a świadectwo, którym po spotkaniu z papieżem podzielił się w studiu Radia Watykańskiego, poruszyło najtwardsze nawet serca.

Wojenne dzieciństwo

Reklama

„Najbardziej cieszę się z tego, że ponownie spotkałem się z papieżem” – wyznał Roman, podkreślając, że w Rzymie bardzo smakuje mu pizza i lody, a samo miasto, pełne małych barów, przypomina mu jego rodzinny Lwów, gdzie mieszka z tatą. Dziesięciolatek przyznał, że Franciszek go rozpoznał, a on ponownie się do niego przytulił i przekazał mu prezent. Opowiadając ukraińskiej dziennikarce o swojej codzienności, powiedział: „Jestem już w czwartej klasie szkoły podstawowej. Najbardziej lubię matematykę i rysunek. Kocham malować, rysuję przede wszystkim samochody. Gram na akordeonie, również na harmonijce ustnej, jak mam ochotę i na pianinie, ale przede wszystkim rysuję”. Pasję do muzyki przekazał synowi tata, który od czterech lat jest też jego nauczycielem, „bardzo wymagającym”, jak przyznał Roman.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Vatican Media

Chłopiec mówił, że na początku inne dzieci pytały go, dlaczego nosi maskę, o to, co się stało i dlaczego tak dziwnie wygląda. „Odpowiadałem spokojnie. Potem przestali mnie już o to pytać, ponieważ wiedzieli i rozumieli, co się stało” – opowiada, podkreślając, że od swych rówieśników, z którymi spotykał się we Włoszech i Niemczech otrzymał dużo wsparcia. Mówiąc o swych licznych podróżach, wyznaje, że najlepiej czuje się na Ukrainie, gdzie może porozumiewać się w swym ojczystym języku.

Supermen z wojownikiem

Rozmawiając z Romanem, Svitlana Dukhovych podkreśliła, że dla wielu ludzi jest wzorem, ponieważ jest bardzo silnym i odważnym chłopcem. W tym kontekście zapytała go, kto dla niego jest inspiracją. „Czy jest to ktoś ze świata bajek, filmu, czy ktoś w prawdziwym życiu. Kto jest dla ciebie supermenem, kimś na kim się wzorujesz?” – pytała dziennikarka. Dziesięciolatek bez chwili namysłu odpowiedział: „Mój tata jest dla mnie wzorem, ponieważ pokazuje mi jak walczyć i jak się zachowywać. Uczę się na jego przykładzie, a najważniejszą rzecz, którą mi powtarza, jest ta, żeby się nigdy nie poddawać”.

Reklama

W rozmowie uczestniczył też tato Jarosław Oleksiw, który po śmierci żony samotnie wychowuje syna. Pytany o to, skąd czerpie siły i inspirację odpowiedział: „Myślę, że czerpiemy siłę od siebie nawzajem, ponieważ Roman jest dla mnie wzorem: sposób, w jaki walczy, to jak planuje, to jak się leczy dzięki swej sile, jest dla mnie bardzo ważne, a moim celem i misją jest przekazanie mu mojej siły. Oboje staramy się planować rzeczy razem, tworzyć marzenia i je realizować. To bardzo ważne, ponieważ daje chęć do życia, do działania, do pójścia naprzód. To bardzo ważne w życiu”.

Dziesięcioletni Roman wyznał, że marzy o tym, by w przyszłości zaprojektować swój własny samochód i nauczyć się jeździć. Natomiast jego tata przyznał, że chciałby, aby jego syn stał się prawdziwym człowiekiem: „Chcę, aby ta dobroć, aby ta energia, którą ma teraz trwała przez całe życie, to bardzo ważne. Zawsze powtarzam, że bez względu na to, kim zostanie, najważniejsze jest to, że jest prawdziwym człowiekiem. Dla mnie to bardzo ważne”.

Siła ducha

Pan Jarosław podkreślił, że spotkania z Ojcem Świętym dodały mu siły do tego, by się nie poddawać. Wyznał, że w czasie ostatniego spotkania usłyszał od Franciszka słowa, których nie spodziewał się usłyszeć. „Powiedział mi, że mam obowiązek przekazać Romanowi tę siłę ducha, którą sam mam, aby się nie zatrzymywał, aby szedł naprzód. Dobrze było to usłyszeć. Powiedział też: «Robisz wiele dla swego syna i ważne jest, abyś utrzymał te wartości rodzinne żywe również w przyszłości». Wydaje mi się, że najważniejszą rzeczą jest to, że rodzina ma te wartości, że wspiera się nawzajem, nie poddając się”.

Reklama

Dziennikarka przypomniała, że niestety wiele rodzin przeżywa obecnie na Ukrainie, a także winnych regionach świata, trudny czas z powodu wojny. Zapytała pana Jarosława co, by im poradził, dzieląc się swym doświadczeniem. Dzielny ojciec odpowiedział: „Tak jak mówił Roman, nigdy nie można się poddawać. Ale także to, że trzeba komunikować, niezależnie od tego, czy rozmawia się z dzieckiem, czy z dorosłym, i wyznaczyć sobie cel. Ważne jest to, by zawsze mieć marzenie, które chciałoby się zrealizować i które zachęca do dalszego działania. Trzeba zawsze iść do przodu. Ponieważ jeśli się poddasz, bardzo trudno jest wyjść z tego stanu”. Na pytanie, czy trudno mu było prosić innych o pomoc, mężczyzna odpowiedział: „W ciągu ostatnich dwóch i pół roku, odkąd wydarzyła się ta tragedia, zawsze spotykałem ludzi, których nie musiałem prosić o pomoc, to oni ją oferowali. I to jest bardzo miłe. Czuję pewnego rodzaju wewnętrzny spokój i widzę, że ludzie otwierają się i są gotowi pomóc w każdej sytuacji. To również jest inspirujące. Życie w jakiś sposób podnosi cię na duchu, o wiele łatwiej jest żyć, jeśli czujesz wsparcie innych”.

Nie można się poddawać

Rozmowa w studiu Radia Watykańskiego, choć dotykała trudnych tematów i cierpienia dziecka, była pełna optymizmu i nadziei na przyszłość. Pan Jarosław podkreślił, że jednym z zadań jakie postawili sobie z synem, jest opowiadanie o tym, co naprawdę dzieje się na Ukrainie. „Chcemy pokazać naszym przykładem, że nie można się poddawać, że trzeba iść do przodu i że z Bożą pomocą wszystko przezwyciężymy”.

Odnosząc się do tego, co powiedział jego tato, Roman wyznał, że dla niego bycie dobrym człowiekiem znaczy być „osobą gotową do pomocy, życzliwą, która sam rozumie, kiedy ktoś inny potrzebuje pomocy”. Na zakończenie tego poruszającego spotkania, ukraińska dziennikarka zapytała Romana, co chciałby powiedzieć dzieciom na całym świecie: „Powiedziałbym im, że bez względu na to, jak trudno jest, bez względu na to, co się dzieje, nie możesz się zniechęcać, musisz iść dalej, a wtedy osiągniesz pożądany rezultat”.

2025-02-06 21:15

Oceń: +25 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chorwacki trener piłkarski Zlatko Dalić: Nie bójcie się świadczyć o swojej wierze!

[ TEMATY ]

świadectwo

Анна Нэсси/pl.wikipedia.org

Mszą św. w niedzielę wczesnym rankiem zakończył się 34. Międzynarodowy Festiwal Młodych w Medjugorie. Odpowiedzialny za sanktuarium maryjne, o. Zvonimir Pavičić, wezwał tysiące młodych ludzi zgromadzonych na wzgórzu Križevac do podjęcia decyzji o "życiu z Bogiem". Spotkanie młodych, nazywane też "Mladifest", którzy przybyli z 71 krajów, w ciągu czterech dni wypełniał bogaty program nabożeństw, katechez, wykładów i świadectw. Jedną z najbardziej znaczących prezentacji podczas tegorocznego Festiwalu było wystąpienie trenera reprezentacji Chorwacji w piłce nożnej, Zlatko Dalicia.

„Wiele razy mówiłem bez lęku i obaw, że jestem osobą wierzącą, katolikiem i dziękuję drogiemu Bogu i mojej rodzinie za wszystko, co zrobiłem w życiu. Nie bójcie się więc świadczyć o swojej wierze, ponieważ Bóg tam jest. Ilekroć staniesz przed przeszkodą, przed murem, Bóg jest tam i nas nie opuści” - powiedział trener wicemistrzów świata 2018. Zwrócił uwagę, że dorastał w pobliżu klasztoru franciszkańskiego, a jego wiara została "zaszczepiona" przez matkę. Opowiedział o swoim wychowaniu w rodzinnym Livnie obok klasztoru w Goricy, podkreślając, że jego pierwszymi sąsiadami byli franciszkanie.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV dał impuls, wierni odkrywają chorał gregoriański

Papież Leon rozbudził na nowo zainteresowanie chorałem gregoriańskim. Inicjatywa „Śpiewajmy z Papieżem” spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem na całym świecie. Okazało się, że łacińska liturgia łączy wiernych różnych kultur i języków – mówi Radiu Watykańskiemu o. Robert Mehlhart OP, dyrektor Papieskiego Instytutu Muzyki Sakralnej.

Przypomina on, że już w pierwszych dniach swego pontyfikatu Leon XIV zaskoczył wiernych swoim śpiewem. Śpiewał po łacinie części stałe Mszy św., a w niedzielę modlitwę Regina Caeli. To skłoniło Papieski Instytut Muzyki Sakralnej do przygotowania serii krótkich filmów, które uczą, jak śpiewać z Papieżem, by aktywnie uczestniczyć w jego liturgii.
CZYTAJ DALEJ

Nowe władze Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej

2025-07-04 17:43

[ TEMATY ]

kapituła

Chrystusowcy

Przełożony Generalny

Biuro Prasowe Towarzystwa Chrystusowego

Rada Generalna Towarzystwa Chrystusowego

Rada Generalna Towarzystwa Chrystusowego

Chrystusowcy zebrani na XIV Kapitule Generalnej wybrali 3 lipca 2025 roku, w święto św. Tomasza Apostoła, nowego przełożonego generalnego. Został nim ponownie ks. Krzysztof Olejnik SChr.

Ks. Krzysztof Olejnik SChr, urodził się 5 stycznia 1973 r. we Wrześni. Do Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej wstąpił 20 sierpnia 1994 r. Po odbyciu rocznego nowicjatu, 29 września 1995 r. złożył pierwszą profesję zakonną w domu nowicjackim w Mórkowie. Profesję dozgonną złożył 30 kwietnia 2000 r. w Poznaniu. Święcenia kapłańskie przyjął 22 maja 2001 r. w Bazylice Archikatedralnej w Poznaniu z rąk abpa Juliusza Paetza. Po święceniach kapłańskich był katechetą-spowiednikiem w parafii pw. św. Michała Archanioła w Dobrzanach. W 2002 r. rozpoczął studia na Wydziale Teologicznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W latach 2003-2004 odbył studia w Studium Poradnictwa Psychologicznego i Psychoterapii dla Duchowieństwa. W latach 2004-2007 był Socjuszem Magistra nowicjatu Towarzystwa Chrystusowego w Mórkowie. W 2007 r. został skierowany do Prowincji pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa obejmującą Wielką Brytanię i Irlandię, gdzie posługiwał jako duszpasterz Polaków w Moyraverty (Irlandia, 2008-2011), w Belfaście (Irlandia Północna, 2011-2013), w Londynie-Putney, (Anglia, 2013-2014), w Hampton Hill (Anglia, 2014-2016), w Glasgow (Szkocja, 2016-2018). W tym czasie duszpastersko udzielał się również dla lokalnej wspólnoty kościelnej, zarówno w Irlandii, jak i w Wielkiej Brytanii. W latach 2012-2018 był wiceprowincjałem Prowincji Najświętszego Serca Pana Jezusa, a w 2018 r. został przełożonym tej Prowincji. W 2013-2018 r. pełnił funkcję radnego generalnego Towarzystwa Chrystusowego. Dnia 11 lipca 2019 r., w święto Benedykta z Nursji, XIII Kapituła Generalna wybrała ks. Krzysztofa na urząd przełożonego generalnego Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. 3 lipca 2025 r., w święto Tomasza Apostoła, kolejna, XIV Kapituła, wybrała go ponownie na przełożonego generalnego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję