Reklama

Kościół

Irlandia: minister kultury zachęcał do świeckiego obchodzenia dnia św. Brygidy

W Irlandii 1 lutego rozpoczyna się wiosna i obchodzony jest "Lá Fhéile Bríde" - Dzień Św. Brygidy. Dla miejscowych katolików była to zawsze znacząca data, ponieważ ta żyjąca na przełomie V i VI w. święta jest współpatronką tego kraju wraz ze świętymi Patrykiem i Kolumbą. Od 2023 jest to święto państwowe w Republice Irlandii, nazwane przez rząd „Dniem św. Brygidy / Imbolc” (ten drugi człon nazwy oznaczał święto pogańskie, związane z nadejściem wiosny). Dzień ten zaczął być wykorzystywany do uczczenia św. Brygidy, ale wyobrażanej jako bogini przedchrześcijańska.

[ TEMATY ]

Irlandia

św. Brygida

Wikipedia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W oświadczeniu z 30 stycznia minister kultury Patrick O’Donovan zachęcał rodaków do udziału w serii wydarzeń związanych z tym świętem, pomijając jednocześnie jakiekolwiek odniesienia do katolicyzmu lub w ogóle chrześcijaństwa.

To świeckie zawłaszczanie sobie historii św. Brygidy wywołuje jednak wiele zastrzeżeń u katolików, o czym pisze współpracujący z amerykańską agencją katolicką CNA Patrick J. Passmore. Zwrócił on uwagę na „ostentacyjne ignorowanie chrześcijańskiej św. Brygidy przez rząd, który twierdzi, że jej dzień, mający korzenie w starożytnym celtyckim święcie Imbolc, obchodzonym na nadejście wiosny, jest okazją do świętowania wzrostu, odnowy i światła”. Autor przypomniał, iż w mitologii celtyckiej Brygida była potrójną boginią - uzdrowienia, ognia i poezji.

Podziel się cytatem

Katolicki publicysta, ks. Owen O’Gorman powiedział CNA: „To prawdziwy problem z sekularyzacją świąt. Nie chodzi tylko o św. Brygidę. Również dzień Świętego Patryka próbuje się zeświecczyć. Kościół ma zatem obowiązek umożliwienia ludziom połączenia się z prawdziwym św. Patrykiem, a nie z jego «plastykową namiastką»”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podkreślając znaczenie współpatronki kraju, kapłan wskazał na Clare Crockett (1982-2016) - irlandzką zakonnicę, która, jak powiedział, szła śladami św. Brygidy. „Często mówimy o ojcach założycielach narodu lub Kościoła - otóż św. Brygida jest naszą matką założycielką. Siostra Klara, której proces kanonizacyjny został właśnie otwarty w Hiszpanii, pokazuje na nowo życie św. Brygidy nowemu pokoleniu, zwłaszcza młodym kobietom, formowanym przez świecką kulturę. Siostra była długo zanurzona w tej kulturze i trudno jej było się z niej wydobyć” - powiedział ks. O’Gorman.

Reklama

Zaznaczył następnie, że „istnieje bardzo pozytywne przesłanie macierzyństwa duchowego. Czcimy św. Brygidę jako duchową matkę naszego narodu, modląc się za jej wstawiennictwem, szerząc jej kult, pobożność, naśladowanie jej cnót, jej ducha gościnności, hojności i miłości do Chrystusa”. Kapłan wyraził nadzieję, że s. Clare „będzie kolejną wielką postacią dla mężczyzn i kobiet nie tylko w Irlandii, ale także na arenie międzynarodowej. Już teraz możemy dostrzec więź z nią wśród młodszego pokolenia”.

Rozmówca agencji wskazał też na pochodzenie krzyża św. Brygidy jako przykład ewangelizacji i empatii świętej wobec innych. Wyjaśnił, że zrobiła ona krzyż z trzciny, aby ewangelizować i zbawić konającego pogańskiego wodza. „To było jej proste narzędzie, które doprowadziło do nawrócenia umierającego człowieka” - powiedział kapłan.

Z kolei Sinéad Strong - założycielka stowarzyszenia Katolickich Matek Irlandii (Catholic Mothers Ireland), dla którego źródłem siły jest życie i przykład św. Brygidy - przyznała, że przyciąga ją do tej świętej „jej prostota, służba ubogim, chorym i starszym”. Brygida patronuje noworodkom, „co jest ważne dla mnie jako matki siedmiorga dzieci” - dodała Strong. Za błogosławieństwo uznała wzywanie Jej wstawiennictwa w dniu Jej święta za tych, którzy cierpią po stracie swoich dzieci.

Założycielka zaznaczyła, że co roku jej organizacja gromadzi matki i dzieci, aby nauczyć się, jak zrobić krzyże św. Brygidy, które następnie kapłan błogosławi w dniu Jej święta. „Zawsze uderza mnie entuzjazm, z jakim dzieci uczą się tej pięknej tradycji i słuchają historii św. Brygidy i jak starsze dzieci poświęcają czas, aby pomóc młodszym" - powiedziała kobieta.

Podkreśliła, że widzi w św. Brygidzie wzór do naśladowania dla katolickich matek, starających się codziennie przekazać wiarę, tradycje i irlandzkie dziedzictwo w świecie, który próbuje je wykorzenić. „Szczególnie imponujące jest - biorąc pod uwagę atak państwa na macierzyństwo, jak również ciągły atak na naszą wiarę - widzieć siłę woli i wielką cnotę katolickich matek w przeciwstawianiu się tym naciskom” - zaznaczyła S. Strong.

Podziel się cytatem

Reklama

Jej zdaniem usiłowania przekształcenia św. Brygidy w pogańską boginię celtycką w stylu New Age „są rażącą próbą osłabienia silnej wiary, jaką kiedyś wyznawano w tym kraju. To kolejne święto, które ma przywrócić Irlandii jej pogańskie zwyczaje, ale boginią, którą czczą, nie jest św. Brygida” - stwierdziła z mocą przewodnicząca Katolickich Matek Irlandii.

Podobnie uważa Christine O'Hara - nauczycielka w Coláiste Chríost Rí (Chrześcijańskiej Szkoły Średniej) w Corku. W swojej klasie ma wyeksponowany cytat przypisywany św. Brygidzie: „Chrystus mieszka w każdym stworzeniu”. O'Hara powiedziała CNA, że dla niej ta święta jest poprzedniczką św. Teresy z Kalkuty, która sama spędziła pewien czas jako zakonnica w Irlandii. „Św. Brygida dążyła do tego, aby znaleźć Chrystusa w ubogim, nakarmić głodnych i przyodziać nagich” - przypomniała nauczycielka.

Wskazała też na działalność świętej jako założycielki opactwa w Kildare (miasto 50 km na zachód od Dublina) i jej rolę w przełamywaniu tradycyjnych ról w życiu monastycznym w Irlandii. „Troszczyła się o ubogich. Jej współczucie i gościnność naprawdę wyróżniały ją w czasie, gdy rozprzestrzeniała się wiara” - powiedziała O’Hara.

Biskup pomocniczy prymasowskiej archidiecezji Armaghu - Michael Router widzi pewne paralele między czasami obecnymi a tymi, w których żyła św. Brygida. W bieżącym wydaniu biuletynu irlandzkich biskupów Intercom, napisał, iż „nie ma wątpliwości, że Brygida była kobietą o takiej sile, odwadze i głębokiej wierze, że zdobyła autorytet i potrafiła oddziaływać na społeczeństwo w rozmiarach niespotykanych w tamtych czasach”. Zdaniem biskupa ów „autorytet i wpływy zawdzięczała swojej nieustraszoności i gotowości do walki o tych, którzy nie mieli głosu oraz do walki z niesprawiedliwością w społeczeństwie, w którym żyła”. Przykład św. Brygidy podkreśla „potrzebę odrodzenia się dziś duchowości i wiary opartej na miłości i współczuciu w świecie, który jest tak bardzo egocentryczny i materialistyczny” - zakończył swe uwagi bp Router.

2025-02-03 08:03

Ocena: +8 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowy test pokazuje, który chory ciężko przejdzie COVID-19

Nowy test oparty na pomiarach stężenia dwóch substancji ważnych dla układu odpornościowego i pozwalający przewidzieć przebieg zakażenia koronawirusem, opracowali naukowcy Royal College of Surgeons in Ireland. Umożliwi on zastosowanie najodpowiedniejszego leczenia chorych na COVID-19.

Jak zwracają uwagę autorzy nowej pracy opublikowanej w piśmie „EBioMedicine”, do tej pory brakowało narzędzia, które pozwalałoby prognozować nasilenie choroby danego pacjenta i podejmować odpowiednie decyzje na podstawie takich informacji. Naukowcy z Royal College of Surgeons in Ireland (RCSI) opracowali metodą nazwaną systemem Dublin-Boston, która ma to zmienić.
CZYTAJ DALEJ

W piątek 2 maja w niektórych diecezjach dyspensa

[ TEMATY ]

post

Bożena Sztajner/Niedziela

Niektórzy polscy biskupi udzielili na terenie podległych im diecezji dyspensy od wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych w piątek 2 maja. Zdecydował tak m.in. Prymas Polski, kard. Kazimierz Nycz czy metropolici częstochowski i gdański uwzględniając racje duszpasterskie. Żołnierzom, funkcjonariuszom i pracownikom służb mundurowych dyspensy udzielił biskup polowy.

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk udzielił wiernym archidiecezji gnieźnieńskiej oraz osobom przebywającym na jej terenie dyspensy od zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek, dnia 2 maja br. Podobnie uczynił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który „mając na względzie, że piątek 2 maja przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, co – jak stwierdził - sprzyja organizowaniu w tym czasie rodzinnych i towarzyskich spotkań oraz radosnemu przeżywaniu tych dni, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielił zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji warszawskiej, dyspensy od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych”. Osoby korzystające z dyspensy zobowiązał do modlitwy w intencjach Ojca Świętego. Racjami duszpasterskimi kierował się również metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który udzielił dyspensy „wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji częstochowskiej” w piątek 2 maja. Zobowiązał te osoby do modlitwy w intencjach Ojca Świętego, jałmużny lub uczynków chrześcijańskiego miłosierdzia. „Biorąc pod uwagę typowo wypoczynkowy i turystyczny charakter drugiego dnia miesiąca maja (długi weekend), udzielam wszystkim wiernym na terenie archidiecezji gdańskiej dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w specjalnym dekrecie również metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Dyspensy udzielił również administrator diecezji siedleckiej bp Piotr Sawczuk, który uwzględnił fakt, że „piątek 2 maja br. przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, kiedy to w sposób szczególny dziękujemy Bogu za dar wolnej Ojczyzny, co sprzyja organizowaniu spotkań patriotycznych, rodzinnych i towarzyskich” Potrawy mięsne można będzie spożywać też na terenie diecezji bielsko-żywieckiej, gdzie dyspensy udzielił bp Roman Pindel. Ponadto z dyspensy od pokutnego charakteru piątku 2 maja będą mogli skorzystać wierni ordynariatu polowego. „Święto Flagi Narodowej obchodzone w naszej Ojczyźnie w dniu 2 maja, w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, przeżywane jest w sposób uroczysty, szczególnie w Wojsku Polskim. W związku z tym, że w bieżącym roku dzień ten przypada w piątek, zgodnie z kanonem 87 Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz art. II § 1 Konstytucji Apostolskiej Spirituali Militum Curae, niniejszym udzielam dyspensy wszystkim wiernym Ordynariatu Polowego od przestrzegania pokutnego charakteru tego dnia, zwalniając z obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w wydanym dziś dekrecie bp Józef Guzdek. W Kościele katolickim w Polsce, wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów należy zachowywać we wszystkie piątki w roku Dyspensa jest zawsze jednorazowym zwolnieniem z przestrzegania konkretnego przykazania kościelnego, natomiast od przykazań Bożych nikt nie może dyspensować. Dyspensa może być udzielona tylko w pewnych okolicznościach i dla konkretnej osoby lub konkretnej grupy osób. Najczęściej dotyczy ona zwolnienia z obowiązku powstrzymania się od spożywania potraw mięsnych i od zabawy w piątki. Biskup udziela też różnego rodzaju dyspens związanych z zawieraniem małżeństw. W większości wypadków biskupi udzielili swoim diecezjanom dyspens na podstawie kanonu 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego (KPK), który głosi: „Biskup diecezjalny może dyspensować wiernych - ilekroć uzna to za pożyteczne dla ich duchowego dobra - od ustaw dyscyplinarnych, tak powszechnych, jak i partykularnych, wydanych przez najwyższą władzę kościelną dla jego terytorium lub dla jego podwładnych, jednak nie od ustaw procesowych lub karnych ani od których dyspensa jest specjalnie zarezerwowana Stolicy Apostolskiej lub innej władzy”.
CZYTAJ DALEJ

Radni bronią rozświetlania krzyża na Giewoncie

2025-04-28 11:00

[ TEMATY ]

Giewont

Agata Kowalska

Radni Powiatu Tatrzańskiego apelują o zachowanie corocznej tradycji rozświetlania krzyża na Giewoncie w godzinę śmierci Jana Pawła II. Proponują, aby w przyszłości to pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) oficjalnie zajęli się tym upamiętnieniem, skoro zabrania się tego ochotnikom czyniącym to od 20-lat.

Sprawa ma związek z wydarzeniami z 2 kwietnia br., kiedy w godzinę śmierci papieża Polaka – o 21:37 – dwie osoby rozświetliły krzyż na Giewoncie, kontynuując 20-letnią tradycję. W tym troku jednak strażnicy TPN ukarali ich mandatami po 500 zł, powołując się na przepisy chroniące przyrodę.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję